Ćwiczenia w domu to doskonała alternatywa dla osób, które nie lubią ćwiczyć na siłowni lub nie mają w pobliżu swojego miejsca zamieszkania siłowni i nie chcą tracić czas na dojazd. Takie rozwiązanie ma również inną zaletę – brak opłat za karnet i obawy, że ktoś mógłby nieprzychylnie patrzeć na nasze ćwiczenia.
Oczywiście na siłowni mamy do dyspozycji wiele maszyn, które pozwalają trenować wybrane partie mięśniowe. Z kolei ćwiczenia w domu zazwyczaj opierają się głównie na użyciu masy własnego ciała lub gum rozporowych. Efekty takich systematycznych treningów nie są absolutnie gorsze od tych uzyskanych na siłowni. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by ćwiczyć w domu.
Strój do ćwiczeń
Wiele osób zaczynających ćwiczyć w domu błędnie uważa, że nie potrzebuje specjalnego stroju do ćwiczeń. Wystarczy jedynie założyć wygodne legginsy, bawełnianą koszulkę i to wszystko. Nic bardziej mylnego. Strój do ćwiczeń w domu kupujemy i wybieramy w ten sam sposób, jak strój na siłownię. Wbrew pozorom to, w czym ćwiczymy, jest bardzo ważne zarówno dla naszego komfortu, jak i efektów ćwiczeń.
Zbagatelizowanie tak istotnej sprawy może doprowadzić do zniechęcenia i zaprzestania trenowania. Przede wszystkim strój do ćwiczeń nie może być wykonany z bawełny. Jest ona doskonała do noszenia na co dzień – miła i przyjemna w dotyku, ale absolutnie nie nadaje się na strój sportowy. Bawełna wchłania pot, w związku z czym już na samym początku ćwiczeń podczas rozgrzewki koszulka lub spodenki będą mokre i przykleją się do ciała. Jest to bardzo nieestetyczne w swoim wyglądzie, ale również bardzo niekomfortowe podczas ćwiczeń. Poza tym bawełna nie jest rozciągliwym materiałem, więc będzie krępować ruchy. Tak naprawdę najlepszym materiałem na strój sportowy są tkaniny syntetyczne – najlepiej poliester z dodatkiem elastanu. Takie połączenie pozwala uzyskać strój, który doskonale odprowadza wilgoć, pozwala skórze oddychać i jednocześnie jest elastyczny.
W związku z tym, jeśli planujemy systematycznie ćwiczyć, to warto zainwestować w co najmniej dwa komplety stroju sportowego. Jest to wygodne rozwiązanie, które pozwala korzystać z nich na przemiennie bez konieczności prania i suszenia ich w ciągu jednego dnia.
Oczywiście poszczególne elementy stroju i ich kroje wybieramy względem własnych preferencji. Strój musi być przede wszystkim wygodny i zapewniać nam komfort, nawet przy najbardziej skomplikowanych ćwiczeniach. Warto więc przed zakupem przymierzyć kilka modeli i sprawdzić jak zachowują się na naszym ciele. Idealnie dobrany rozmiar i krój stroju nie powinien w żadnym miejscu prześwitywać ani się podwijać odsłaniając ciało.
Buty do ćwiczeń
Równie ważne są buty do ćwiczeń. Nie powinniśmy ćwiczyć w samych skarpetkach lub na boso – z wyjątkiem oczywiście jogi. Buty sportowe wielu osobom kojarzą się jedynie z wygodą i modą. Wbrew pozorom spełniają one nieco więcej funkcji. Przede wszystkim zapewniają naszym stopom, ścięgnom i stawom bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Zatem ich noszenie podczas treningu jest bardzo ważne – chronią przed bolesnymi urazami i kontuzjami, przez które na długo musimy zrezygnować z aktywności fizycznej.
Gdzie kupić strój do ćwiczeń?
Zazwyczaj takich zakupów dokonujemy w sportowych sklepach stacjonarnych. Jest to dość wygodne rozwiązanie. Podczas takich zakupów możemy przymierzyć wiele modeli ubrań, a następnie je porównać pod względem jakości materiału, kroju itd. Niemniej jednak takie zakupy wymagają od nas posiadania odpowiedniej ilości wolnego czasu oraz dostępności takiego sklepu w pobliżu miejsca zamieszkania.
Jeśli jednak nie mamy ani wolnego czasu, ani sklepu stacjonarnego w pobliżu, to możemy skorzystać z ofert sklepów internetowych. Niemal każda znana i mniej znana marka odzieżowa ma w sieci swój sklep. Robienie zakupów online jest bardzo wygodne nie tylko ze względu na możliwość zamówienia produktów do domu, ale także ze względu na swobodne przymierzenie ubrań i ich ewentualny darmowy zwrot. W takiej sytuacji również możemy zamówić więcej modeli i spośród nich wybrać ten, który najbardziej nam się podoba i najlepiej leży.
Artykuł powstał we współpracy z legalnasztanga.pl