Pływanie to aktywność często zalecana przez lekarzy, z jednej strony nie obciąża stawów, a z drugiej korzystnie wpływa na niemal wszystkie partie ciała. Właśnie dlatego warto jak najwcześniej zaszczepić upodobanie do tego sportu dzieciom. Wielu rodziców zastanawia się, kiedy jest najwłaściwszy moment, by rozpocząć oswajanie dziecka z wodą. Właśnie dlatego w tym artykule skupimy się na odpowiedzi na pytanie: „nauka pływania dla dzieci – kiedy zacząć?”.
Naturalna umiejętność pływania
Zacznijmy od ciekawostki: niemowlęta aż do 6-8 miesiąca życia naturalnie nie otwierają ust po zanurzeniu w wodzie. Ten odruch pojawia się u dzieci, jeszcze w życiu płodowym i stopniowo zanika po urodzeniu. Niemowlęta co do zasady nie boją się wody i bardzo chętnie korzystają z basenów.
Właśnie dlatego wielu specjalistów zaleca, by oswajanie z wodą zaczynać u niemowląt gdy tylko skończą drugi miesiąc życia. W tym wieku niemowlęta są już zwykle po pierwszych, najistotniejszych szczepieniach, a nadal posiadają wyżej wymienione umiejętności z życia płodowego.
Czy niemowlę można nauczyć pływać?
Skoro niemowlęta posiadają pewne odruchy jeszcze z życia płodowego, to może już wtedy powinno się rozpoczynać naukę pływania? Nie do końca, prawda jest taka, że dzieci do 12 miesiąca życia nie są jeszcze gotowe na naukę pływania, mają zbyt słabą koordynacją ruchową.
Jest to jednak dobry moment na oswajanie z wodą. Takie wizyty na basenie nie tylko sprzyjają rozwojowi fizycznemu dziecka, ale również hartuje i wzmacnia układ krwionośny skóry. Takie oswajające wizyty na basenie warto też kontynuować w drugim czy trzecim roku życia dziecka. To też najlepszy czas, by nauczyć dziecko podstawowych odruchów w obcowaniu z wodą.
Kiedy jest czas na pierwsze lekcje pływania?
Zasadniczo wszyscy specjaliści od nauki pływania są zgodni co do tego, że z nauką pływania nie ma co zwlekać. Im szybciej dziecko zacznie taki trening, tym łatwiej będzie mu przyswoić nowe umiejętności. Najczęściej zaleca się rozpoczęcie nauki pływania już wieku między 3 a 5 lat. W tym wieku dzieci łatwo przyswajają nowe umiejętności, mają pewną koordynację ruchową i potrafią zrozumieć i wykonać polecenia rodzica czy instruktora. Dodatkowo takie dzieci nie mają jeszcze lęków i obaw, które mogą utrudniać współpracę z instruktorem.
Zajęcia dla najmłodszych dzieci to zwykle nauka przez zabawę, podczas której dzieci mimochodem nabywają umiejętności pływania. Zresztą na początku najważniejsze jest to, by instruktor zdobył zaufanie dziecka, a dziecko nauczyło się podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Dlaczego warto zacząć naukę pływania jak najwcześniej?
Dzieci warto uczyć pływania od najmłodszych lat nie tylko dlatego, że w tym czasie nie pojawia się im jeszcze lęk przed wodą. To sport, którego uprawianie warto zacząć jak najwcześniej, bo korzystnie wpływa na ciało i wspiera rozwój. W szczególności pływanie:
– stymuluje rozwój ruchowy;
– korzystnie wpływa na koordynację ruchów;
– działa profilaktycznie przeciwko skrzywieniu kręgosłupa;
– wspomaga odporność organizmu.
Artykuł powstał we współpracy ze szkołą nauki pływania wawa-swim.pl