Około jedna czwarta wszystkich wypadków w miejscu pracy ma związek z dłońmi. Aby zapobiegać wypadkom, pracodawca powinien zapewnić pracownikom odpowiednie rękawice robocze. Czym powinny się one charakteryzować? Jakie normy powinny spełniać? Dlaczego warto posiadać je także w domu?
Rękawice robocze — co to takiego?
Rękawice robocze to podstawowy środek ochrony indywidualnej (ŚOI). Kodeks Pracy oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy nakładają na pracodawców obowiązek zapewnienia pracownikom środków ochrony osobistej, jeśli w środowisku pracy są oni narażeni na oddziaływanie czynników, które mogą być dla nich szkodliwe lub niebezpieczne. Do ŚOI, poza rękawicami BHP, zaliczają się także odzież, obuwie, okulary, gogle, kaski, słuchawki i maski. Warto wiedzieć, że rękawice przydają się nie tylko w miejscu pracy, ale także w domu. W domowym zaciszu również zdarzają się wypadki. Przed przystąpieniem do naprawiania usterek domowych, warto wejść w rolę pracodawcy lub specjalisty z zakresu BHP i zastanowić się nad czyhającymi zagrożeniami oraz środkami ochrony. Podczas wykonywania prac domowych, warto wyposażyć się przede wszystkim w rękawice ochronne.
Jakie mają zastosowanie rękawice robocze?
Osoby, które nie pracują na co dzień w środkach ochrony indywidualnej, mogą zastanawiać się nad zastosowaniem rękawic roboczych. Zasadniczo podstawowym zadaniem rękawic roboczych jest ochrona przed czynnikami szkodliwymi i niebezpiecznymi. Zgodnie z przepisami unijnymi, rękawice ochronne znajdują zastosowanie przy następujących zagrożeniach:
- uszkodzenia mechaniczne
- przecięcie przy uderzeniu
- promieniowanie jonizujące
- użytkowanie piły łańcuchowej przenośnej
- zagrożenie dla strażaków na skutek działania ognia i ciepła
- zimno
- gorąco i płomienie
- stężenie radioaktywne
- zagrożenia chemiczne
- zagrożenia mikroorganizmami
W zależności od zagrożenia, rękawice są wykonywane z innych surowców oraz inaczej powlekane. Najczęściej są wytwarzane z bawełnianej dzianiny o różnej grubości, ale także z tkanin nylonowych lub poliestrowych, zaś powlekane są głównie lateksem, nitrylem, PVC lub poliuretanem. Zgodnie z normą unijną EN 420, informacja o stopniu ochrony przed każdym z wymienionych zagrożeń powinna być widoczna na rękawicach za pomocą odpowiedniego piktogramu.
Czym powinny się charakteryzować rękawice ochronne?
Poza bezpieczeństwem, rękawice powinny także zapewniać komfort pracy. W wielu zawodach od pracownika wymagana jest bardzo duża precyzja. Dlatego przy wyborze rękawic powinno się mieć na względzie rodzaj wykonywanych czynności w środowisku pracy. Ważne jest także odpowiednie dopasowanie rękawic do dłoni. Zbyt duże wpłyną negatywnie na zręczność i precyzję. Natomiast za małe będą ograniczać ruch, przyczyniać się do nadmiernego pocenia dłoni, a także mogą zaburzać przepływ krwi, skutkując skurczami. Poszukując rękawic ochronnych, warto zapoznać się z ofertą sklep dabo.pl. Można w nim znaleźć rękawice przeznaczone do różnego rodzaju prac. Dostępne są w wielu rozmiarach, kolorach i w przystępnej cenie.