Taras jest doskonałym dodatkiem do każdego ogrodu, a przy okazji powiększa powierzchnię domu podczas ciepłych i słonecznych dni. Wymaga on jednak specjalnej opieki i pielęgnacji, by wyglądał jak najlepiej. Drewniane tarasy narażone są na zmienne warunki atmosferyczne, jak deszcz, śnieg, zimno, promieniowanie UV, a także zużycia wynikające z codziennego życia. Zaliczyć do nich można plamy czy otarcia. Konserwacja tarasu wcale nie jest trudna, jeśli zna się podstawy, co powinno się robić przy pielęgnacji, a czego nie. Dzięki odpowiednim produktom i technikom można zachować jego funkcjonalność i doskonały wygląd przez wiele lat.
Pielęgnacja tarasów z drewna
Taras ze starszego drewna wymaga corocznego szlifowania, aby ochronne preparaty mogły wniknąć głębiej w drewno i odpowiednio go chronić. Gdy jest sucho i umiarkowanie ciepło należy zamieść taras, a następnie spłukać go wodą pod ciśnieniem. Myjki wysokociśnieniowe to najszybszy sposób na usunięcie pozostałości, ale pozostawiają ryzyko zubożenia drewna. Wąż ogrodowy wyposażony w zmienne dysze zapewnia intensywny strumień bez ryzyka zniszczenia drewna. Przed rozpoczęciem czyszczenia tarasu, należy zakryć pobliskie krzewy i rośliny. Substancje chemiczne mogą je uszkodzić, więc warto je ochronić plandeką lub plastikową płachtą. Specjalnie przeznaczony preparat do czyszczenia drewna należy nałożyć na taras i wyszorować go dokładnie. Po umyciu należy zastosować odpowiedni roztwór za pomocą opryskiwacza, by zabić pleśń i bakterie. Po dokładnym wyczyszczeniu tarasu należy go zaimpregnować. Specjalne środki i oleje zabezpieczają drewno przed szybkim niszczeniem, próchnieniem i starzeniem się. Okresowo należy sprawdzać, czy nie ma miękkich lub rozszczepionych miejsc, luźnych gwoździ i mocowań tarasu oraz pękniętych lub spróchniałych desek. Naprawa wszelkich uszkodzeń jest konieczna, by zapobiec wszelkiemu zagrożeniu dla zdrowia i bezpieczeństwa. Wszelkie naprawy muszą być dokończone przed corocznym gruntowym czyszczeniem.
Pielęgnacja tarasów z drewna — czego nie robić?
Myjka ciśnieniowa to narzędzie oszczędzające czas i pracę, jednak bardzo często może niszczyć drewno. Nieumiejętne korzystanie z niej i silne uderzanie drewna wodą pod ciśnieniem, jest prostą drogą do nieestetycznego tarasu. Warto również wiedzieć, że nie można czyścić tarasów wybielaczem chlorowym. Pozbawia on drewna naturalnego koloru i niszczy jego strukturę komórkową. Wybielacz tlenowy to uniwersalna alternatywa, która nie wypłucze kolorów, ani nie zaszkodzi roślinom, choć wciąż nie jest odpowiedni dla tarasów z sekwoi. Nie można zakładać, że drewno impregnowane nie wymaga konserwacji. Może być odporne na gnicie i insekty, ale impregnowane drewno nadal musi być czyszczone i uszczelniane, aby wytrzymało zmienne warunki atmosferyczne. Wszelkie produkty należy stosować dokładnie według przeznaczenia, jak również względem rodzaju drewna. Naturalne dywany tarasowe wykonane z juty czy bambusa, nie są dobre dla drewna. Pochłaniają one dużo wilgoci i sprzyjają powstaniu pleśni. Dywany wykonane z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu nie powodują takich problemów i są trwalsze.
Jak myć taras drewniany?
Jak czyścić taras ogrodowy w pięciu prostych krokach:
Przygotowanie terenu i oczyszczanie
Zacznij od usunięcia wszystkiego z powierzchni tarasu – od dużych mebli ogrodowych po małe rośliny doniczkowe. Następnie należy zamieść cały obszar z kurzu i liści, mając przy tym na uwadze wszelkie zakamarki.
Mycie wężem lub myjką ciśnieniową
Użyj myjki ciśnieniowej lub węża ogrodowego, aby spłukać brud. Skieruj spryskiwacz bezpośrednio w zabrudzone miejsca, aby usunąć jak najwięcej zanieczyszczeń. Pamiętaj: jeśli używasz myjki ciśnieniowej, ten krok należy wykonać bardzo ostrożnie. Myjka ciśnieniowa może szybko uszkodzić drewno, jeśli jest używana zbyt blisko. Wybierz najniższe ustawienie i trzymaj dyszę natryskową wysoko nad powierzchnią tarasu. Po spłukaniu najbardziej problematycznych miejsc spryskaj powierzchnię między deskami tarasowymi.
Szorowanie i płukanie
Aby uniknąć uszkodzenia tarasu, użyj specjalnego środka do czyszczenia tarasów drewnianych. Nasączoną powierzchnię wyszoruj szczotką o sztywnym włosiu, aż roztwór czyszczący zacznie się pienić. Pozostaw mieszaninę na 5 do 10 minut lub postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie środka do czyszczenia. Na koniec spłucz czystą wodą i pozostaw drewno do wyschnięcia.
Usuwanie pleśni i grzybów
Jeśli chodzi o pleśń i glony, najlepszym sposobem na czyszczenie tarasu jest gotowy do użycia skoncentrowany środek dezynfekujący. Formuła nie tylko usuwa uporczywe plamy, ale także chroni przed ponownym rozwojem pleśni i grzybów. Wystarczy rozpylić preparat na dotknięte obszary i pozostawić do wyschnięcia.
Uszczelnianie
Zawsze dobrze jest ponownie uszczelnić taras po dokładnym czyszczeniu. Niektóre uszczelniacze mogą zawierać środek hydroizolacyjny lub ochronę przed pleśnią. Przed nałożeniem preparatu należy ponownie zamieść taras, aby usunąć kurz, który mógł się nagromadzić podczas suszenia. Następnie nałóż uszczelniacz zgodnie z instrukcją. Poczekaj, aż warstwa uszczelniająca całkowicie wyschnie przed przeniesieniem mebli i akcesoriów z powrotem na taras.
Olejowanie tarasu z drewna
Znaczenie olejowania tarasu jest często niedoceniane, ale pozytywy wynikające z regularnej konserwacji są nieocenione. Smarowanie drewna zapobiega zbyt szybkiemu wietrzeniu. Dzieje się tak, gdy olej wsiąka w drewno i zatrzymuje wodę, kurz i brud. W rezultacie taras pozostanie dłużej w doskonałym stanie, a naturalne starzenie się drewna zostanie spowolnione. Olejowanie daje również możliwość zmiany odcienia naturalnego drewna.
Nieregularne olejowanie tarasu — skutki
Jeśli na tarasie nie wykonuje się regularnego smarowania i konserwacji, mogą wystąpić nieprzyjemne konsekwencje. W większości przypadków jest to po prostu naturalne niszczenie się drewna, które z biegiem czasu powoduje blaknięcie i osłabienie drewna. W zacienionych lub wilgotnych miejscach może wniknąć pleśń lub grzyb. Są one nie tylko brzydkie, ale stanowią zagrożenie dla zdrowia.
Kiedy olejować taras?
Zaleca się olejowanie tarasu raz na 6-12 miesięcy. W zależności od wielu czynników, takich jak użytkowanie, klimat i czy jest on wystawiony na bezpośrednie działanie żywiołów, różni się częstotliwość olejowania. Zadaszony taras, nie wymaga aż tak częstej konserwacji, niż ten w pełni wystawiony na działanie czynników atmosferycznych. Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy taras wymaga olejowania, jest spryskanie go wodą. Jeśli woda wchłania się do drewna, oznacza, że taras wymaga olejowania. Jeśli natomiast woda zbiera się i pozostaje na powierzchni, oznacza, że olej świetnie spełnia swoje zadanie.
Jak olejować drewniany taras?
W przypadku odnawiania starego drewna bardzo możliwe, że będzie konieczne szlifowanie. Jest ono bardzo przydatne do odświeżenia powierzchni tarasu oraz usunięcia starszej i bardziej zwietrzałej powierzchni zewnętrznej. Jeśli szlifowanie nie jest konieczne, nadal bardzo ważne jest dokładne wyczyszczenie tarasu przed nałożeniem oleju na deski tarasowe. Najlepiej jest nakładać olej zaraz po corocznym dogłębnym czyszczeniu tarasu. Odpowiednio wyczyszczony i wypielęgnowany taras będzie służył przez lata i cieszył oczy pięknym, świeżym wyglądem.
Artykuł powstał we współpracy z camomocowanie.pl. Jest to doskonałe miejsce, by dowiedzieć się jak zbudować taras i jak o niego zadbać.