Czujnik dymu i gazu może uratować życie. W przypadku pożaru domu lub wycieku gazu najlepszą obroną jest silna ofensywa. Zainstalowanie alarmów z wykrywaczem dymu i gazów to niezawodny sposób na otrzymanie odpowiedniego ostrzeżenia. Detektory przeciwpożarowe pozwolą Ci szybko wydostać się z domu, w przypadku niebezpieczeństwa. Ważne jest, by wybrać odpowiedni czujnik, który spełni oczekiwania i skutecznie zapewni bezpieczeństwo.
Rodzaje czujników dymu
Alarmy jonizacyjne
Zawierają one bardzo małą ilość materiału radioaktywnego, który reaguje na cząstki emitowane podczas pożaru i uruchamia alarm. Alarmy jonizacyjne najlepiej sprawdzają się w wykrywaniu szybko płonących elementów, które nie emitują dużo widocznego dymu. Jednak wiele pożarów w domach zwykle długo dymi się, a alarmy jonizacyjne nie wykrywają ich tak szybko. Mogą być również podatne na zbyt wczesne włączanie się podczas gotowania, gdzie woda paruje, dlatego nie powinny znajdować się w pobliżu kuchni lub łazienki.
Alarmy fotoelektryczne
Zawierają one fotokomórkę i wiązkę światła odchodzącą od komórki. Kiedy dym dostanie się do komory testowej, część światła jest rozpraszana przez cząsteczki dymu i uderza w celę, wywołując alarm. Alarmy fotoelektryczne najlepiej sprawdzają się w wykrywaniu zadymionych i tlących się pożarów, co jest powszechnym rodzajem pożaru w domu. Kurz lub owady dostające się do urządzenia mogą powodować fałszywe alarmy, dlatego należy je regularnie czyścić. Jest to najpowszechniej wybierany rodzaj czujników do domu. Dzięki swoim właściwościom skutecznie ostrzeże przed niebezpieczeństwem, ratując życie lub zdrowie.
Gdzie umieścić czujniki dymu?
Powszechne jest posiadanie jednego czujnika dymu i czujnika gazu na piętro. W przypadku mieszkania jednopoziomowego wystarczy jeden czujnik dymu i jeden czujnik gazu. Zapewnia to pełną ochronę domu, ponieważ jest znacznie mniej prawdopodobne, że dwa czujniki nie będą działać w tym samym czasie. Czujniki powinny się znajdować w pobliżu części sypialnianych i pokoi dziennych, w piwnicy, na strychu. Ponadto w każdym domu powinna się znajdować co najmniej jedna działająca gaśnica. Ponieważ dym unosi się, większość czujek dymu jest montowanych na suficie lub na ścianie w pobliżu sufitu. Powinny być również umieszczone jak najdalej od źródeł spalania, takich jak piece olejowe lub gazowe, grzejniki, suszarki do ubrań i bojlery. W piwnicach czujkę dymu należy umieścić na dole schodów. Nie należy umieszczać alarmów w garażach, w których początkowo wysoki poziom CO z układu wydechowego samochodu może wywołać fałszywe alarmy. Również nie jest wskazany montaż w pobliżu drzwi i okien, gdzie dopływ świeżego powietrza może powodować mylnie niskie odczyty. W przypadku wątpliwości gdzie umieścić czujniki dymu i gazu warto skontaktować się z lokalną strażą pożarną w celu uzyskania pomocy.
Jak zainstalować czujnik dymu?
Czujniki dymu zasilane sieciowo powinny być zainstalowane przez wykwalifikowanego elektryka. W przypadku czujników na baterie wystarczy śrubokręt i wybór odpowiedniego miejsca. Wiele z nich jest nawet samoprzylepnych, co znacznie ułatwia proces montażu. W przypadku wszystkich instalacji czujników dymu i gazu należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta, ponieważ istnieją różnice między markami. Czujki dymu i gazu zapewniają ochronę tylko wtedy, gdy są prawidłowo zainstalowane i gdy ich baterie są sprawne. Dobrą techniką jest testowanie czasem czujników, by sprawdzić ich reakcję oraz regularne oczyszczanie ich.
Sklep Ogniowy daje gwarancje sprawdzonych czujników dymu oraz czujników gazu, by zapewnić każdemu bezpieczeństwo w domu.