Czyszczenie toalety nie należy do najprzyjemniejszych zadań, jednak każdy chce, aby jego toaleta była na tyle higieniczna i czysta, aby przyjemnie się ją użytkowało. Przy doborze odpowiednich środków i znajomości odpowiednich technik sprzątanie toalety przebiega szybko i sprawnie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak sprzątać toaletę.
Sprzątanie toalety
Sprzątanie toalety powinno rozpocząć się od odpowiedniego zadbania o swój komfort. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w parę wygodnych rękawiczek, a jeśli jesteś bardzo wrażliwy na działanie środków czystości, możesz się wspomóc maseczką. Kolejnym krokiem jest przygotowanie odpowiednich środków czystości i akcesoriów do czyszczenia toalety. Jeśli chodzi o akcesoria, to będą to szmatki, ręcznik papierowy oraz szczotka do WC. Pamiętaj, aby ścierki i gąbki używane do czyszczenia toalety stosować tylko i wyłącznie do tego celu oraz przechowywać je w osobnym miejscu ze względu na ryzyko transmisji bakterii i zanieczyszczeń obecnych w toalecie. Temat środków do czyszczenia jest nieco bardziej rozbudowany. Powinny być one dobrane w zależności od stopnia zabrudzenia toalety i tworzywa, z którego jest wykonana. Rozwiniemy ten temat w kolejnym akapicie.
Jak czyścić toaletę? – środki czystości
Odpowiedni dobór środków czystości do czyszczenia sprawia, że sprzątanie toalety może być sprawnym i niekłopotliwym procesem. Toaleta wymaga czyszczenia na zewnątrz jak i w środku, przez co potrzebujesz dwa rodzaje środków. Do części zewnętrznej, zazwyczaj wykonanej z ceramiki wystarczy uniwersalny płyn do mycia. Celem jest przede wszystkim pozbycie się kurzu i nalotu, który pojawia się w łazienkach na różnych sprzętach. Jeśli zależy Ci na dokładnym czyszczeniu, możesz wybrać środki na bazie chloru, które gwarantują pozbycie się bakterii z powierzchni toalety. Tych środków użyj do przetarcia zewnętrznej części toalety, czyli klapy, muszli, spłuczki i dolnej części toalety. Do mycia wewnętrznej części muszli, potrzebne są środki, które zapewnią dokładne pozbycie się bakterii i zniwelowanie nieprzyjemnego zapachu. Idealnie sprawdzą się do tego płynu do WC. Dla dokładniejszego wyczyszczenia toalety wykorzystaj szczotkę do WC lub jeśli zależy Ci na dokładnym sprzątaniu, możesz użyć szczoteczki do zębów. Po wyczyszczeniu toalety w środku spłucz wodę i zamontuj kostkę zapachową do toalety. Po zakończonym sprzątaniu pamiętaj, aby dokładnie wyczyścić szczotkę do sprzątania WC.
Jak wyczyścić wc z kamienia?
Z czasem na muszli, a nawet na zbiorniku toalety mogą osadzać się osady mineralne, co utrudnia spłukiwanie i sprawia, że toaleta wygląda na brudną. Dobra wiadomość jest taka, że odkamienianie toalety to dość prosty proces. Do odkamieniania toalety będziesz potrzebować pumeks, ocet i sodę oczyszczoną. Użyj mokrego pumeksu do usunięcia osadów mineralnych z wnętrza toalety. Kiedy już usuniesz wszystkie osady, spłucz toaletę, żeby wypłukać wszelkie zanieczyszczenia. Następnie zmieszaj równe części octu i wody. Ostrożnie wlej tę mieszankę do muszli, a koniec posyp obficie brzegi muszli sodą oczyszczoną i pozostaw na 15 minut przed ponownym spłukaniem. Aby wyeliminować ten problem, warto regularnie stosować środki zapobiegające osadzaniu się kamienia.
Jak widać, sprzątanie toalety nie musi być trudnym i problematycznym zadaniem. Dobór odpowiednich środków czystości zagwarantuje nie tylko czystość, ale również zapobiegnie nadmiernemu osadzaniu się kamienia.