Ramy okienne wykonane z aluminium stają coraz bardziej popularne. Jest ku temu kilka powodów: są wytrzymałe, lekkie i łatwe w utrzymaniu. Ale są też pewne wady okien aluminiowych, o których należy wiedzieć przed podjęciem decyzji o zamontowaniu ich w swoim domu. W tym artykule przyjrzymy się wadom i zaletom aluminiowych okien.
Jakie są zalety okien aluminiowych?
Okna aluminiowe odznaczają się trwałością i lekkością. Ramy okien aluminiowych są bardziej wytrzymałe na działanie czynników atmosferycznych oraz odporne na korozję, co powoduje, że nie wymagają skomplikowanej konserwacji. Zapewniają również bardzo dobrą izolację cieplną, dzięki czemu nie obserwuje się uciekania ciepła zimą, ani napływu ciepłego powietrza latem. Jeśli chodzi o walory estetyczne, ze względu na łatwość w formowaniu i obróbce aluminium, okna wykonane z tego surowca mogą mieć różnorodne, nietypowe kształty. Jest o zdecydowana zaleta, jeśli komuś zależy na oryginalnym wyglądzie okien. Warto również pamiętać, że okna aluminiowe można poddać prawie 100% recyklingowi, dzięki czemu są bezpieczne dla środowiska.
Jakie są wady okien aluminiowych?
Mimo wielu zalet okna aluminiowe mają również swoje wady. Aluminium jest materiałem dość miękkim, dlatego łatwo o rysę i wgniecenia. Uszkodzona lub zarysowana rama okna aluminiowego niestety nadaje się jedynie do wymiany. Kolejną niedogodnością może być cena okien aluminiowych. Ze względu na personalizację i wykonanie z uwzględnieniem indywidualnych pomiarów, okna aluminiowe są droższe niż standardowe. Stojąc przed wyborem okien aluminiowych, warto więc zastanowić się, czy estetyka i niestandardowe wymiary, to jest to, na czym Ci zależy.
Czy okna aluminiowe są energooszczędne?
Powszechnie panuje opinia, że okna aluminiowe są zimne, ponieważ wykonuje się je z metalu. Nie jest to jednak prawda, ponieważ nowoczesne okna aluminiowe posiadają technologię i rozwiązania, która ma zapewnić jak najmniejszą utratę ciepła. Przy produkcji okien aluminiowych stosuje się materiały o niskim współczynniku przenikania ciepła na przykład poliamidowe przekładki lub spieniony polietylen. Wszystko to ma na celu zapewnienie jak najlepszej izolacji cieplnej. Okna aluminiowe charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie 0,8-1 W/(m2K), co oznacza, że mogą być wykorzystywane w domach energooszczędnych.
Jak okna aluminiowe wypadają na tle innych typów okien?
Porównując okna aluminiowe z drewnianymi i plastikowymi, można zauważyć, że mają one wiele pozytywnych cech, których nie posiadają inne modele okien. Okna plastikowe i drewniane są mniej odporne na działanie czynników atmosferycznych. Drewno należy regularnie konserwować, a okna wykonane z PCV bardzo często po kilku latach zmieniają kolor pod wpływem słońca. W przypadku okien aluminiowych nic takiego nie będzie miało miejsca, ponieważ aluminium jest bardzo odporne na działanie deszczu, śniegu, czy promieni UV. Izolacja cieplna jest porównywalna we wszystkich typach okien, ponieważ każdy producent dąży do tego, aby jego okna były energooszczędne. Okna aluminiowe są stosunkowo droższe od drewnianych i plastikowych, jednak w zamian za wyższą cenę otrzymujemy stolarkę okienną wykonaną na wymiar.
Okna aluminiowe to dobry wybór jeśli zależy Ci na walorach estetycznych i spersonalizowaniu stolarki okiennej. Świetnie sprawdzą się również w przypadku domów energooszczędnych, dlatego jeśli zastanawiasz się nad zakupem okien aluminiowych koniecznie odwiedź stronę profalkielce.pl.