Przygotowywanie zdrowych posiłków typowych dla kuchni polskiej wymagać będzie od nas pewnych modyfikacji ich tradycyjnych wersji. Czasem może zdarzyć się sytuacja, gdy produkt, który jest nam potrzebny do przygotowania posiłku, nagle z niewyjaśnionych przyczyn znika z naszej lodówki czy szafki. W takich sytuacjach wielu z nas zrzuca fartuch i biegnie do sklepu po potrzeby produkt. Tymczasem panika w kuchni to coś niewskazanego. Istnieje bowiem cała masa produktów i przypraw, które można używać jako zamienniki.
Zdrowe zamienniki płatków owsianych
Owsianka na śniadanie to świetny pomysł na rozpoczęcie dnia. Jest to bowiem danie, które można przyrządzić w wielu różnych wersjach smakowych, stosując swoje ulubione dodatki i przyprawy. Oprócz walorów smakowych owsianka dostarcza całe mnóstwo witamin i składników odżywczych. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy płatki owsiane akurat nam się skończą, a nie mamy czasu na poranne zakupy przed pracą? Otóż bardzo trafnym, równie zdrowym zamiennikiem wyborem dla płatków owsianych jest kasza jaglana. Jest ona równie pyszna i zdrowa- dlatego rano zamiast klasycznej owsianki możesz przygotować sobie równie pyszną jaglankę. Płatki owsiane możesz zastąpić również płatkami z innych zbóż takich jak komosa ryżowa czy orkisz.
Zdrowe zamienniki niezdrowych produktów w kuchni polskiej
Tradycyjna polska kuchnia jest pyszna, ale z pewnością nie jest wolna od błędów dietetycznych. Na szczęście można przyrządzać pyszne i tradycyjne potrawy w ich zdrowszej wersji. Aby kuchnia polska stała się zdrowsza warto znaleźć odpowiedni zamiennik danego produktu. W polskiej kuchni zdecydowanie króluje cukier- gospodynie domowe tradycyjnie dodają go do zup, naleśników, leniwych klusek oraz wszelkiego rodzaju ciast. Zwolennicy zdrowego stylu życia starają się ograniczyć jego spożywanie do minimum i znajdują jego zdrowe odpowiedniki . Na rynku dostępnych jest wiele zdrowszych zamienników klasycznego białego cukru. Najpopularniejszym z nich jest miód, ale dostanie prawdziwego produktu prosto z pasieki też może być problematyczne, poza tym miód dość mocno podnosi poziom cukru we krwi- co nie jest korzystne dla diabetyków. Świetnymi zamiennikami białego cukru da roślinne produkty takie jak stewia, ksylitol czy erytrytol. Są one niskokaloryczne, posiadają niski indeks glikemiczny oraz są równie słodkie jak cukier.
Co zrobić, gdy zabraknie przyprawy? Czym można je zastąpić?
Sytuacja, w której zabraknie nam konkretnej przyprawy użytej w oryginalnym przepisie, nie jest problemem dla osób które wiedzą, jak i czym ją zastąpić. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest określenie, jaką rolę odgrywa dana przyprawa w daniu. Jeśli jej zadaniem jest nadanie ostrości potrawie, musimy znaleźć coś, co charakteryzuje się ostrym smakiem. Zatem ostrą paprykę z powodzeniem możemy zastąpić pieprzem cayenne, chilli lub papryczkami jalapeno. Aromatyczną przyprawę curry można zastąpić własną mieszaną złożoną z kurkumy, imbiru, kolendry, pieprzu, cynamonu i gałki muszkatołowej. Osoby, którym zależy na ograniczeniu soli, mogą, zastąpić ją liśćmi lubczyku, a ci, którym nagle zabrakło kolendry, mogą, zamiast niej, użyć natki pietruszki. Przepis wymaga od nas dodania kozieradki, której akurat nie mamy pod ręką? Żaden problem. Wystarczy uprażyć na patelni zmielone ziarna gorczycy, które z powodzeniem ją zastąpią.
Po dobrej jakości przyprawy zapraszamy na vitline.pl