Bardzo ważnym elementem w obróbce drewna jest wrzeciono. Najlepiej sprawdzą się sprzęty profesjonalne, które starczą na lata i będą ułatwiać pracę przy drewnie. Tańsze wrzeciona, szczotkowe w plastikowej obudowie sprawdzą się jedynie do amatorskiej obróbki sklejki i na pewno nie wystarczą na długo.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze wrzeciona
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jakość produktu. Są różne rodzaje wrzecion, jedne przeznaczone są do pracy hobbistycznej, które są zazwyczaj wrzecionami szczotkowymi, a drugie do pracy profesjonalnej. Wrzeciono w obudowie plastikowej starczy nam na bardzo krótko, są to materiały przeznaczone do zabawy ze sklejkami oraz innym miękkim tworzywem. Profesjonalny sprzęt będzie służył przez lata i zazwyczaj nie ulega poważnym zniszczeniom. Oszczędzanie na tanim sprzęcie nie jest dobre ani nie jest rzeczywiście oszczędne – gorszej jakości wrzeciona szybko się zużywają, przez co trzeba kupić kolejny produkt.
Najważniejszy element — odpowiednia moc wrzeciona
Każde wrzeciono kręci się z odpowiednią siłą. Na tabliczce znamionowej umieszczona jest informacja o mocy, może być to np. 18.000 obr/min. Aby regulować częstotliwość obrotów, zmniejszyć lub zwiększyć, należy odpowiednio ustawić falownik. Gdy wzrasta moc wrzeciona, rośnie też średnica łożysk, która ma wpływ na siłę nacisku kulek na bieżnię zewnętrznego pierścienia łożyska. Jeżeli średnica jest większej wielkości, również wydziela się więcej ciepła. Aby temu zapobiec, należy zastosować kulki ceramiczne, które są znacznie lżejsze.
Jaką moc wybrać do obróbki drewna?
Do obróbki drewna najlepiej sprawdzi się wrzeciono, które ma wysoką liczbę obrotów. Drewno, dzięki takiej mocy, będzie łatwiejsze w obróbce i bardziej odporne na uszkodzenia w trakcie pracy. Jeżeli obrotów będzie zbyt mało, można uszkodzić obrabiany materiał, a przy niewłaściwym użytkowaniu np. przy źle dobranej liczbie obrotów do tworzywa, można uszkodzić samo wrzeciono.
Odpowiednia średnica to podstawa w obróbce materiałów
Przy obróbce drewna, jednym z najważniejszych warunków sprawnej pracy urządzenia jest średnica frezu. Przy obróbce drewna z frezami do 5 mm, wystarczy wrzeciono 0.8kW 24.000 obr/min, przy frezach do 8 mm 1kW, do 12 mm 3.3kW, oraz do 16 mm 5.6kW. Takie obroty spokojnie wystarczą podczas pracy z drewnem. Niestety porównywanie mocy wrzecion i mocy frezarek nie ma sensu, ponieważ mają one przekładnie, dzięki którym nie muszą mieć takiego zapasu momentu.
Obróbka drewna to zajęcia precyzyjne, które wymaga czasu i dokładności. Odpowiednio dobrane wrzeciono sprawi, że praca stanie się łatwiejsza i bardziej owocna. Dlatego warto zainwestować w profesjonalny sprzęt, który będzie służył nawet do 10 lat. Przy wyborze sprzętu trzeba zwrócić uwagę na moc, którą można regulować za pomocą falownika. Przy obróbce drewna używa się wyższych obrotów, jednak zależy to również od rozmiaru średnicy frezu. Jeżeli sprzęt będzie odpowiednio dobrany do materiału, który poddawany jest obróbce, będzie działał sprawnie i przez lata.
Artykuł powstał we współpracy ze Spintek – serwisem wrzecion.