Oświetlenie domu to niezwykle ważna kwestia, do której należy podejść z dużą starannością. To od nas zależeć będzie nie tylko poprawność wykonania instalacji, ale także jej efektywność. Istnieje naprawdę wiele pomysłów na aranżację oświetlenia domu. Jakie rozwiązania będą najwłaściwsze w naszych czterech kątach i na jakim etapie projektu domu warto zacząć myśleć o oświetleniu?
Kiedy warto zacząć myśleć o oświetleniu?
Dokładne rozplanowanie oświetlenia w nowopowstającym domu jest kwestią kluczową. Oświetlenie ma bowiem nie tylko praktyczne zastosowanie, ale służy także jako element dekoracyjny wnętrz. Oprócz tego, to właśnie światło tworzy klimat i atmosferę całego pomieszczenia. Warto więc do jego rozplanowania podjeść z dużym zaangażowaniem.
W przypadku budowy nowego domu, planowanie oświetlenia należy rozpocząć już w momencie, gdy mamy przed sobą surowe ściany. Instalacja oświetleniowa montowana jest bowiem pod ścianą, dlatego ewentualne przeróbki w późniejszym czasie zawsze będą związane z koniecznością kłucia w ścianie. Planując oświetlenie, warto wziąć pod uwagę rozkład pomieszczeń. Należy także przewidzieć wysokość, na jakiej znajdą się meble, aby móc wybrać odpowiednie miejsce dla włączników i gniazdek.
Jakie są rodzaje oświetlenia?
Światła wewnętrzne można podzielić na trzy rodzaje. Pierwszym z nich jest oświetlenie główne, które stanowi substytut światła dziennego. Głównym zadaniem oświetlenia ogólnego jest równomierne rozprowadzenie światła po całym pomieszczeniu. W tym celu stosuje się lampy wpuszczone w sufit, żyrandole, plafony czy lampy wiszące.
Drugim typem oświetlenia jest oświetlenie kierunkowe, które uzupełnia światło główne. Światło kierunkowe służy do oświetlenia konkretnych miejsc, takich jak blat kuchenny czy łazienkowe lustro. Światło kierunkowe często przyjmuje formę lampki nocnej przy łóżku czy dodatkowego oświetlenia w sypialni. Do oświetlenia kierunkowego stosuje się różnego rodzaju lampy – podłogowe, stojące i biurkowe, które oprócz funkcji praktycznych, pełnią także funkcję dekoracyjną.
Trzecim typem oświetlenia jest oświetlenie typowo dekoracyjne. Jest to światło, którego głównym zadaniem jest nadanie wyjątkowego charakteru wnętrzu. Takie oświetlenie podkreśla charakter domu i stanowi dekorację samo w sobie. Producenci oświetlenia domowego oferują szeroki wybór różnego rodzaju lamp i kinkietów, które różnią się od siebie stylem i sposobem wykonania.
Jak rozmieścić oświetlenie w domu?
Osoba, która planuje rozmieszczenie oświetlenia jeszcze na etapie budowy domu, musi wziąć pod uwagę wiele aspektów technicznych. Warto na typ etapie wziąć pod uwagę nie tylko oświetlenie wewnętrzne, ale także światło na elewacji domu czy na podjeździe. Niezwykle ważny jest także dobór źródła światła. W pomieszczeniach takich jak piwnica czy garaż idealnie sprawdzą się standardowe żarówki halogenowe. Natomiast w przypadku świateł w kuchni czy salonie, warto zainteresować się ofertą oświetlenia LED.
Czy inteligentne oświetlenie to dobry pomysł dla Twojego domu?
W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszy się tak zwane oświetlenie inteligentne. Jest to świetne rozwiązanie dla osób ceniących sobie komfort i wygodę oraz dbających zarówno o domowy budżet, jak i o środowisko naturalne. Inteligentne oświetlenie to system, który pozwala na zdalne sterowanie światłem, a po konfiguracji urządzenia zarządzającego, użytkownik może dostosować działanie oświetlenia do swoich indywidualnych potrzeb. Użytkownicy oświetlenia inteligentnego nie muszą martwić się tym, że zapomnieli wyłączyć światła. Uniknąć także nerwowego poszukiwania włączników w nocy. Inteligentne oświetlenie jest systemem, który w pewnym sensie przejmuje za nas myślenie o świetle.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym tech-led.com.pl.