Zgodnie z kodeksem pracy, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi odpowiedni strój i wyposażenie na czas pracy. Wybór stroju zależny jest od zawodu, miejsca, a nawet pory roku.
Odzież ochronna dla pracownika
BHP, a więc Bezpieczeństwo i Higiena Pracy, to nie tylko popularna nazwa, a zbiór przepisów z kodeksu pracy. Zgodnie z nimi, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi przede wszystkim bezpiecznie, a następnie czyste i możliwie wygodne miejsce pracy. Tak przygotowane miejsce pracy nie tylko chroni pracownika, ale także zwiększa jego samopoczucie, a tym samym efektywność wykonywanej przez niego pracy, o czym wie i o co chętnie dba każdy rozsądny pracodawca.
Na bezpieczeństwo i wygodę w miejscu pracy duży wpływ ma również odpowiednia odzież chroniąca pracownika w miejscu pracy. Ubrania robocze są zależne od wykonywanego zawodu, a ich główna rola to:
– ochrona prywatnej własności pracownika, a więc jego ubrań, jeśli praca stwarza ryzyko ich zepsucia. Działania mające chronić mienie pracownika to np. robocze ubranie do pracy, kombinezon ochronny, folia ochronna na buty, czy fartuch
– bezpośrednia ochrona pracownika, która ma na celu ochronę pracownika przed toksycznymi substancjami (np. rękawiczki, okulary czy kombinezon ochronny) i urazami (np. hełm ochronny, rękawiczki do spawania).
Odzież BHP na specjalnie warunki
W przypadku pracy w restauracji czy popularnym fast foodzie wystarczy wyposażyć pracownika w fartuch chroniący jego ubrania, który przy okazji sygnuje jego prace. Należy oczywiście bezwzględnie zadbać o higieniczne warunki do pracy. Są jednak zawody, w których zadbanie o bezpieczeństwo pracownika jest o wiele trudniejsze. Najlepszym przykładem jest plac budowy, na którym pracownik jest narażony na niebezpieczeństwo z każdej strony. W takiej sytuacji nie wystarczy już tylko fartuch, a potrzebny jest: hełm ochronny na głowę, kombinezon do ochrony pracownika i jego mienia, a także sytuacyjny wyposażenie, jak np. rękawice ochronne, wymagane do korzystania z niektórych narzędzi.
Na przykładzie pracy na budowie lub innej pracy na otwartym terenie dochodzi problem pory roku. O ile w sezonie letnim nie ma z tym problemu, tak podczas jesieni czy zimy, pracodawca ma dodatkowy obowiązek zapewnienia pracownikom ochrony przed warunkami pogodowymi. Takie warunki zwiększają prawdopodobieństwo urazów, a także wpływają bezpośrednio na warunki pracy. W takich warunkach pracodawca ma obowiązek wyposażenia pracowników w specjalną przeciwdeszczową odzież roboczą. Odzież tego typu jest wodoodporna, bardzo dobrze utrzymuje ciepło, czyli zapewnia pracownikowi komfort mimo trudnych warunków pogodowych.
Do pracy w deszczu najlepiej nadaje się wodoodporna kurtka, spodnie z tkaniny poliestrowej PVC (powleczonej) oraz obuwie zamienne, a więc nieprzemakające buty gumowe. Odzież tego typu jest zwykle bardzo luźna, projektowana tak, aby nie ograniczać ruchów pracownika, który zwykle zakłada ją na swoje ubrania i od razu może przejść do pracy.
Jeśli na placu budowy pada, a do tego jest silna mgła, to warto, a nawet powinno się, wyposażyć pracowników w odzież odblaskową, żeby zminimalizować ryzyko niefortunnych zdarzeń.
Podsumowując
Nigdy nie jesteśmy w stanie zapewnić pracownikowi 100% bezpieczeństwa, bo wiele sytuacji nie zależy od nas, jednak powinniśmy minimalizować ryzyko jak to tylko możliwe za pomocą specjalistycznej odzieży i dobrze przygotowanego miejsca pracy.
Najlepszą odzież roboczą znajdziesz na bhpfast.pl