Klimatyzacja to rozwiązanie cieszące się rosnącą popularnością. Średnie temperatury w sezonie letnim z roku na rok są coraz wyższe, w związku z czym wiele osób poszukuje ochłody w warunkach domowych. Planując montaż klimatyzacji, warto rozważyć zastosowanie systemu rekuperacji.
Rekuperacja – czym jest?
Systemy rekuperacji pozwalają na odzyskiwanie ciepła w systemie wentylacyjnym domu. Zamontowana centrala mechaniczne nawiewa świeże powietrze z zewnątrz, a wywiewa to zużyte. W specjalnych wymiennikach ciepłe i zimne powietrze mija się, co pozwala zmniejszyć straty ciepła nawet o 90%.
Zawarte w centrali filtry dodatkowo oczyszczają doprowadzane z zewnątrz powietrze, co zapobiega przedostawaniu się smogu do domu. Na rynku dostępne są również bardziej zaawansowane urządzenia, które oprócz filtracji wyposażone są w jonizatory. Wytwarzając jony ujemne, neutralizują unoszące się w powietrzu bakterie i pyły o dodatnim ładunku. Właśnie dlatego, jonizatory polecane są dla alergików i osób podatnych na infekcje górnych dróg oddechowych. Jeśli mamy taką możliwość, połączenie kilku funkcji w jednym urządzeniu to optymalne i wydajne rozwiązanie.
Ze względu na swoją wielozadaniowość rekuperacja stała się właściwie standardem w nowym budownictwie. Zapewnia świeże powietrze w sposób bezpieczny dla środowiska, a ponadto obniża koszty ogrzewania, poprzez redukcję strat ciepła kominami wentylacyjnymi.
Jak działa wentylacja mechaniczna?
Wentylacja grawitacyjna niestety nie zawsze spełnia swoje zadanie w wystarczającym stopniu. Mechaniczna cyrkulacja powietrza usprawnia cały proces. System składa się z kanałów nawiewnych i wywiewnych. Te pierwsze doprowadza się do tych pomieszczeń, w których domownicy przebywają najdłużej, czyli do salonu, sypialni czy pokoi dziecięcych. Powietrze z tych pomieszczeń przemieszczane jest do łazienek i kuchni. Tam montuje się kanały wywiewne, które wyprowadzają nieświeże powietrze do centrali, w której przeważnie odbywa się rekuperacja.
Tym sposobem zapewniamy sobie sprawny system cyrkulacji powietrza, który poprawi komfort życia domowników i pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.
Systemy wentylacyjne z rekuperacją – jak o nie dbać?
Konserwacja systemów wentylacji nie jest szczególnie skomplikowana. Aby utrzymać je w pełnej sprawności i wydajności należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim, konieczna jest okresowa wymiana filtrów. Zazwyczaj wykonuje się to samodzielnie, raz lub dwa razy do roku. Częstotliwość wymiany jest uzależniona od warunków środowiskowych, ilości zanieczyszczeń i intensywności eksploatacji.
W centrali znajduje się wspomniany wcześniej wymiennik. Ten wykonany z plastiku pojemnik należy mniej więcej dwa razy w roku wyjąć i dokładnie umyć pod bieżącą wodą. Stałym elementem konserwacji jest również wykonywanie przeglądu. To, jak często należy go wykonywać, zależy od producenta. Zazwyczaj zaleca się wykonanie przeglądu raz na 3 lata. Koszty instalacji systemu rekuperacji zależą od wielkości domu i liczby mieszkańców. Znaczenie ma również ilość kondygnacji i pomieszczeń, w których zostaną zainstalowane kanały wentylacyjne.
Artykuł powstał we współpracy z airengineering.pl