W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie świat bez wykorzystania urządzeń elektrycznych. Są one dosłownie wszędzie, w każdym aspekcie ludzkiego życia. To sprawia, że bardzo szybko rośnie zapotrzebowanie na baterie oraz akumulatory. Te z kolei są wytwarzane przez różnorodnych producentów. Czy ma znacznie, które baterie wybierzemy i czy wszystkie znane marki oferują w gruncie rzeczy ten sam produkt?
Popularne baterie
Trudno wyobrazić sobie życie bez baterii. Obecnie, znajdują się one wszędzie. W myszce komputerowej, pilocie od telewizora, kluczykach do samochodu czy budziku dzwoniącym każdego ranka. Nawet chemia profesjonalna bardzo często wymaga użycia urządzeń, do których działania konieczne jest wykorzystanie baterii. Z tego powodu, ich zużycie na całym świecie rośnie z roku na rok, a producenci tacy jak Phillips czy Panasonic mogą liczyć na zyski.
Pozostaje jednak otwarta kwestia tego, czy wszystkie baterie są takie same. Otóż pytanie jest dość podchwytliwe. W gruncie rzeczy, zasada działania baterii nie zmienia się bez względu na producenta. Istnieją pewne standardy baterii jak LR-6 czy CR-2025 EP, które są następnie wykorzystywane przez inżynierów produktu do projektowania własnych wyrobów. Znaczy to, że producenci muszą wytwarzać baterie o ogólnie przyjętej specyfikacji.
Prawda jest jednak nieco inna. Można zauważyć, że niektóre baterie działają dłużej, a inne krócej. Bardzo często zdarza się, że wykorzystując baterie nieznanego producenta, zamiast np. DURACELL bateria alkaliczna R-6, bardzo szybko się zużyje lub „wyleje”. Z tego powodu, można samemu od razu odpowiedzieć sobie na pytanie — otóż nie, nie wszystkie baterie są takie same.
Czym mogą różnić się poszczególne baterie?
Warto zacząć od tego, że bardzo istotnym elementem jest materiał. Z tym z kolei wiąże się pewien problem, gdyż sprzątanie odpadów po produkcji baterii jest trudne, a same w sobie są szkodliwe. Trzeba jednak wiedzieć, iż materiały wykorzystywane w procesach produkcyjnych posiadają własne specyfikacje, których podane są zakresy poszczególnych związków. To z kolei sprawia, że producenci materiału surowego mają pewną „dowolność” pod kątem dostarczania surowca do producenta. W ten sposób może okazać się, że materiał, który w gruncie rzeczy nazywa się tak samo, ale jest dostarczany przez innych dostawców, różni się.
To sprawia, że różnica pomiędzy bateriami alkalicznymi LR-6 Panasonica a produktami firmy Rocket będzie zauważalna. Trzeba również wiedzieć, że mogą różnić się poszczególne partie produkcyjne. Najwięksi producenci posiadają zakłady na całym świecie i nawet pomimo standaryzacji, pewne procesy mogą się między sobą różnić, a niemały wpływ na proces może mieć również środowisko.
Podsumowując, baterie są wykorzystywane obecnie na całym świecie, a na rynku można znaleźć kilku dużych graczy w tym biznesie. Pomimo tego, iż obowiązują pewne standardy co do produkcji baterii, nie można powiedzieć, że marka nie ma znaczenia. Każda firma posiada własne „know-how” produkcji, przez co wyroby mogą się między sobą różnić.
Artykuł opracowany we współpracy z multi-branch.pl.