Budowa tarasu – o czym warto pomyśleć?
Czy jest coś bardziej ciepłego, przytulnego i zapraszającego do ogrodu, niż piękny drewniany taras? To miejsce na poranną letnią kawę, strefę relaksu z książką, miejsce na grillowanie z najbliższymi czy sala do ćwiczeń domowych. Drewniany taras to ulubione miejsce wielu osób. Znajduje wiele zastosowań i harmonijnie łączy dom z ogrodem.
Przed rozpoczęciem budowy, należy wszystko przemyśleć, bez pośpiechu. Pierwszą kluczową rzeczą jest wymierzenie powierzchni przeznaczonej na taras, stworzenie rysunku technicznego w odpowiedniej skali, biorąc pod uwagę każdą deskę, podkonstrukcję i odległości między deskami. Dzięki wcześniejszym obliczeniom wystarczy kupić dokładnie taką ilość desek, belek, wkrętów, jaka będzie potrzebna do budowy tarasu. Znając swoje zapotrzebowanie i ewentualną konieczność cięcia desek, warto zrobić to od razu w sklepie.
Jakie drewno do tarasu?
Istnieją różne rodzaje drewna do różnych zastosowań. Konieczna jest analiza wad i zalet każdego z nich, by wybrać najodpowiedniejsze. Każde drewno wymaga corocznej impregnacji, choć jedne są bardziej wymagające, inne mniej. Sosna jest szeroko stosowana do podłóg tarasowych. Po obróbce ciśnieniowej lub termicznej zapewnia wysokie standardy jakości, co oznacza, że ma wysoką odporność, nie kurczy się i będzie tylko miała drobne do średnich pęknięcia z biegiem lat. Istnieje również dąb, który jest bardzo solidnym gatunkiem drewna. Jest to typ, który będzie wymagał specjalnej opieki co 5 do 10 lat, aby utrzymać jego odcień. Jednak nie kurczy się w miarę upływu czasu. Bangkirai to egzotyczny rodzaj drewna. Jest to trwałe i odporne drewno, które nie posiada tylu sęków jak inne gatunki drewna. Z czasem mogą wystąpić drobne pęknięcia na końcach. Ten rodzaj drewna ma tendencję do kurczenia się z czasem, więc jego coroczna obróbka jest koniecznością.
Taras drewniany wymiary
Prawidłowe wymierzenie tarasu jest kluczowe w jego budowie. Jego dokładne ułożenie, wielkość, kształt musi być znana przed rozpoczęciem zakupów. Znajomość wymiarów nie tylko ułatwi pracę, ale i pomoże oszczędzić na materiałach. Nie ma konieczności kupowania 30 desek więcej. Deski tarasowe są zwykle oferowane w zbliżonych rozmiarach. Jeśli taras jest długi, warto kupić dwie krótsze deski, są łatwiejsze w transporcie i obróbce. Belki nośne dla drewnianych desek podłogowych powinny mieć minimalną grubość 4,5 × 9,0 centymetrów. Odległość między belkami nie powinna przekraczać 60 centymetrów, a odległość od belki do krawędzi tarasu nie powinna być większa, niż 2,5-krotność grubości belki – w tym przypadku 22,5 centymetra.
Lokalizacja tarasu
Czasami może istnieć kilka możliwości lokalizacji tarasu. W takim przypadku należy sobie zadać pytanie, czy chcemy taras bardziej zadaszony, czy słoneczny, oraz które miejsce nam faktycznie najbardziej odpowiada. Rozważając usytuowanie tarasu, należy wziąć pod uwagę wielkość ogrodu, umieszczenie tarasu w słońcu lub w cieniu, wybór miejsca najbardziej prywatnego osłoniętego od wiatrów, posiadanie łatwego dostępu z tarasu do domu czy lokalizacja z najładniejszym widokiem na ogród.
Budżet na budowę tarasu drewnianego
Zaplanowany budżet określi rozmiar, projekt i materiały, które mogą być wykorzystane w budowie tarasu. Warto wliczyć w to dodatki, które w przyszłości mają się znaleźć na tarasie, jak skrzynki na kwiaty, siedzenia i oświetlenie.
Czy możesz sam zbudować taras?
Koszty budowy tarasu drewnianego są znacznie niższe przy samodzielnej robociźnie. Proste tarasy platformowe, o klasycznym wyglądzie nie są trudne do zbudowania. W przypadku bardziej skomplikowanych konstrukcji warto się zastanowić, czy nie lepiej skontaktować się z profesjonalistami.
Styl tarasu drewnianego
Styl tarasu powinien uzupełniać wnętrze domu, ale nie może konkurować z jego architekturą. Na przykład okrągły lub zakrzywiony taras z misternie rzeźbionymi balustradami może wyglądać nie na miejscu w niektórych domach, a w innych może się prezentować doskonale. Należy podążać za liniami, proporcjami i architekturą swojego domu, aby taras stanowił naturalne i płynne przedłużenie domu.
Oświetlenie tarasu ogrodowego
Jest wiele możliwości oświetlenia tarasów. Światła nadają przytulnego i romantycznego nastroju, jednocześnie zwiększając poziom bezpieczeństwa. Ilość oświetlenia i rodzaje urządzeń (na przykład przewodowe lub słoneczne) wpłyną na projekt i budżet tarasu.
Dodatkowe elementy
Dodatkowe elementy mogą dodać funkcjonalności, charakteru i spersonalizować przestrzeń. Oto niektóre z dodatków, o których warto pomyśleć planując przydomowy taras:
- Skrzynia na narzędzia, która pełni funkcję miękkiej ławy
- Huśtawka ogrodowa
- Stół i krzesła do wspólnych posiłków z najbliższymi
- Kącik zabaw dla dzieci
- Poduszki ogrodowe
- Osłona prywatności, w przypadku gdy ogród sąsiada jest tuż obok
Wysokość drewnianego tarasu
Ponownie wraca konieczność wykonania odpowiednich pomiarów. Taras powinien znajdować się na poziomie drzwi wyjściowych czy balkonowych, by zapobiec potknięciom. Jeśli nie jest to możliwe, powinien być wyraźnie odznaczony stopień. Jeśli taras jest w zacienionym miejscu, gdzie woda nie wysycha szybko, konieczna jest konstrukcja o nachyleniu 1% wzdłuż drewnianych desek podłogowych, aby woda deszczowa mogła spływać wzdłuż rowków. Im dłużej wilgoć utrzymuje się na drewnie, tym krótsza będzie żywotność desek. Ponadto z czasem mogą osiadać glony i grzyby, które powodują, że powierzchnia będzie bardzo śliska i może sprzyjać powstawaniu alergii.
Odległość od ściany domu
W wielu instrukcjach budowlanych zaleca się przykręcanie pierwszej belki nośnej bezpośrednio do ściany domu. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Brud i woda deszczowa gromadzą się między ścianą a drewnem, co jest idealną pożywką dla grzybów niszczących drewno. Drewno także pracuje i pęcznieje pod wpływem wilgoci. Mocne połączenie ze ścianą domu może powodować naprężenia w drewnie, prowadzące do pęknięć lub wybrzuszeń. Drewniane deski podłogowe należy układać w odległości co najmniej pięciu milimetrów od ściany domu – zwłaszcza jeśli są one równoległe do ściany.
Podkonstrukcja tarasu drewnianego
Najtrudniejszym etapem budowy drewnianego tarasu jest konstrukcja nośna. Istnieją różne rodzaje konstrukcji, od prostej podkonstrukcji z bloczków betonowych po fundamenty punktowe. Najprostsza jest budowa z bloczków betonowych na małych fundamentach. To niedroga konstrukcja, która pozwala drewnu pracować. Przed rozpoczęciem należy wytyczyć w narożnikach za pomocą metalowych prętów przeznaczoną powierzchnię pod taras drewniany i za pomocą okrężnego sznurka zaznaczyć wysokość górnej krawędzi belki nośnej z uwzględnieniem wymaganego nachylenia. Wysokość odpowiada ostatecznej wysokości tarasu pomniejszonej o grubość deski.
Co więcej, przed rozpoczęciem budowy warto znać przepisy budowlane i procedury prawne, których należy przestrzegać, budując taras drewniany. Czasami wymagana jest zgoda na budowę. Profesjonalni projektanci i budowniczowie tarasów znają obowiązujące przepisy i to oni często zajmują się logistyką. Niezależnie od tego czy zamierzasz budować taras sam czy z pomocą, warto zrobić rozeznanie, porozmawiać z profesjonalistami, którzy pomogą podjąć odpowiednie decyzje.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem interentowym camomocowanie.pl.