Erytrytol jest jednym ze słodzików. Wyróżnia się bardzo niską kalorycznością. Nie jest trawiony w organizmie człowieka. Jego szczególne właściwości sprawiają, że jest zalecany jako zamiennik cukru stołowego.
Czym jest erytrytol?
Erytrytol jest jednym z zamienników cukru. Należy do tej samej grupy związków, co: ksylitol, sorbitol czy mannitol. Jest najmniej kaloryczny ze wszystkich ww. słodzików. Ma postać białych kryształków – wygląda podobnie, jak cukier biały. Jest trochę mniej słodki od cukru stołowego.
Gdzie naturalnie występuje?
Erytrytol naturalnie występuje w niektórych owocach (winogrona, gruszki, melony), pyłkach kwiatów, grzybach kapeluszowych, owocach morza i w produktach fermentowanych (sosy sojowe, wina, sery).
Czym różni się erytrytol od białego cukru?
Erytrytol ma słodycz równą około 60 – 70 % słodkości cukru stołowego. Dlatego należy go stosować w większych ilościach – np. jeśli w przepisie na ciasto będzie 10 dag cukru, to erytrytolu należałoby dodać około 15 dag. Podobnie będzie ze słodzeniem herbaty – jeśli ktoś słodził jedną łyżeczką cukru, to będzie musiał dodać około 1,5 łyżeczki erytrytolu.
Erytrytol — jaką ma kaloryczność?
Jednak, mimo że erytrytolu dodaje się więcej, by uzyskać tę samą słodkość, to każdy produkt z jego dodatkiem będzie mniej kaloryczny, niż ten słodzony zwykłym cukrem. Erytrytol ma bardzo niską kaloryczność: 1g erytrytolu ma 0,25 kcal, a 1g cukru stołowego – 4 kcal. Czyli jest on 16 razy mniej kaloryczny, niż zwykły cukier.
Metabolizm i wchłanialność erytrytolu
Ponadto erytrytol nie jest metabolizowany przez organizm człowieka (nie mamy niezbędnych do tego enzymów). Jest w 90% wchłaniany w jelicie cienkim i wydalany w postaci niezmienionej z moczem. Tylko 10% erytrytolu dostaje się do jelita grubego, dlatego powoduje znacznie mniej dolegliwości jelitowych, niż inne słodziki.
Dlaczego warto zastąpić cukier erytrytolem? Czy erytrytol jest odpowiedni dla cukrzyków?
Osoby cierpiące na cukrzycę powinny bardzo uważać ze spożyciem cukru, by nie doprowadzić do niebezpiecznego wzrostu glukozy we krwi. Natomiast erytrytol w ogóle nie podnosi poziomu glukozy we krwi (ma indeks glikemiczny równy zero).
Jego znikoma wartość kaloryczna sprawia, że jest idealną substancją słodzącą dla osób dbających o wagę lub odchudzających się. Można nim słodzić napoje, jak zwykłym cukrem, a także dodawać do ciast i przetworów. Wiele gotowych produktów niskokalorycznych ma dodany ten słodzik; np. ciasta, lody, sosy, czy twarde karmelki. Te ostatnie, jeśli zawierają erytrytol, mają tylko 10% kaloryczności karmelków ze zwykłym cukrem stołowym.
Czy erytrytol uszkadza zęby?
Zdecydowanie nie. Stomatolodzy widzą wiele zalet erytrytolu. Nie rozkłada się on w jamie ustnej, nie produkuje również związków, jakimi mogłyby żywić się bakterie doprowadzające do próchnicy. Są nawet głosy, że erytrytol nie tylko nie produkuje osadu nazębnego, ale nawet go zmniejsza.
Erytrytol — jak wpływa na zdrowie jelit
Część słodzików wywołuje zaburzenia jelitowe, ponieważ są one fermentowane przez florę bakteryjną. Dlatego należy je spożywać tylko w małych ilościach. Zupełnie inaczej jest z erytrytolem. Nie wpływa on negatywnie na zdrowie, ponieważ tylko 10% erytrytolu dociera do jelita grubego. Dlatego można go spożywać w większych ilościach, niż inne słodziki bez obaw o efekty uboczne.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym vitline.pl