Użyj swojego głosu, aby sterować światłami, włącz czajnik telefonem, odkurz mieszkanie, kiedy jesteś poza domem. To i wiele innych funkcji możesz mieć, zmieniając swój dom na smart home.
Jeśli trafiłeś na tę stronę, prawdopodobnie zastanawiasz się, co dokładnie może zrobić inteligentny dom. Początkowo sprawy mogą wydawać się nieco przytłaczające, na szczęście tworzenie inteligentnego domu jest proste, kiedy poznasz poniższe wskazówki i informacje. Inteligentny dom nie musi oznaczać zupełnie nowych i szalonych gadżetów czy robotów – choć może, jeśli chcesz. Często oznacza to po prostu zastąpienie gadżetów, urządzeń i akcesoriów podłączonymi lub zautomatyzowanymi wersjami podobnych rzeczy – inteligentnymi żarówkami, inteligentnymi termostatami, inteligentnymi systemami bezpieczeństwa i nie tylko. Poniżej przeprowadzimy Cię przez wszystkie podstawowe informacje – co, dlaczego, jak.
Kroki do stworzenia inteligentnego domu
- Wybierz system – czy to Alexa, Asystent Google, HomeKit, SmartThings czy coś innego.
- Następnie wybierz najlepsze inteligentne gadżety, które chcesz wprowadzić do swojego domu.
- Zacznij od podstaw – oświetlenie, muzyka, ogrzewanie, inteligentne gniazdka – zbuduj swój system wokół nich.
Prawie wszystko w Twoim domu — w tym klimatyzator, termostat, światło i brama garażowa — może być połączona z Internetem i zdalnie sterowana za pomocą urządzenia mobilnego.
Czym jest inteligentny dom?
Inteligentny dom to miejsce, które przewiduje Twoje potrzeby i umożliwia Ci dostrojenie otoczenia. Złożenie tego wszystkiego w całość nie jest proste, ale odpowiednia konfiguracja i kombinacja urządzeń może ułatwić Ci życie i dodać prawdziwej wygody. Połączenie technologii w domu z siecią Wi-Fi ma wiele zalet. Pierwsze z nich to kontrola i wygoda. Możesz sterować wszystkim w czasie rzeczywistym z aplikacji na smartfonie lub tablecie z jakiegokolwiek miejsca na ziemi. Najlepsze gadżety do inteligentnego domu mogą zapewnić łatwo dostępne dane dotyczące takich kwestii, jak bezpieczeństwo – dostęp do kamer w domu i wokół domu, energia – inteligentne liczniki i monitory energii, informują ile energii elektrycznej i gazu pobierasz.
Inteligentny dom: od czego zacząć?
Odpowiedź na powyższe pytanie zależy od trzech rzeczy: budżetu, czasu i entuzjazmu. Szczerze mówiąc, możesz po prostu kupić jeden podłączony gadżet do domu i zacząć korzystać z aplikacji danej marki, a następnie opracować wszelkie dodatki później. Ale jeśli masz na myśli znacznie większe plany, prawdopodobnie będziesz chciał zanurzyć się w jednym z trzech dużych ekosystemów inteligentnego domu. Obecnie są to:
- Amazon Alexa
- Asystent Google
- Apple HomeKit
Jak więc zdecydować, który system inteligentnego domu jest dla Ciebie najlepszy? Urządzenia Amazona są zasilane przez Alexę. Seria urządzeń Google nazywa się Nest/Home, a jej asystent nazywa się Asystent. Platforma Apple nosi nazwę HomeKit, a jej asystentka to Siri. Alexa i Asystent Google są kompatybilne z szeroką gamą innych inteligentnych gadżetów i urządzeń domowych, a także są bardzo przyjazne dla początkujących. Oba oferują swoich asystentów na głośnikach innych firm takich marek jak Sony, JBL, Lenovo i innych. Apple HomeKit to oczywisty wybór dla lojalistów Apple. Będziesz mógł sterować wszystkim z aplikacji Apple Home na iOS, Apple TV box i inteligentnych głośników Apple HomePod lub HomePod Mini, za pomocą własnego asystenta głosowego, Siri. Słabością Apple jest to, że wciąż pozostaje daleko w tyle za pozostałymi dwoma pod względem liczby obsługiwanych urządzeń. Jeśli jednak dbasz o prywatność, jest to lepszy wybór, ponieważ Apple nadal znacznie lepiej chroni dane osobowe, które przechwytuje.
Jak zbudować system inteligentnego domu?
Wybrałeś już swojego asystenta — co dalej? Dobrym sposobem na zastanowienie się nad zbudowaniem systemu jest wybranie kategorii domu, a następnie rozejrzenie się za produktami, które działają z wybranym ekosystemem. Najpopularniejsze kategorie w inteligentnym domu to obecnie urządzenia kuchenne, elektroniczne nianie, kamery, dzwonki do drzwi, oświetlenie, sieci, systemy bezpieczeństwa, głośniki i termostaty. Więc dobrym posunięciem jest zagłębienie się w jeden z nich. Jeśli wybrałeś ekosystem, możesz skorzystać z wielu przewodników, aby dowiedzieć się, jakie urządzenia są z nim kompatybilne. Dedykowane strony opisujące, jakie inteligentne urządzenia domowe współpracują z konkretnym ekosystemem, da Ci wiele inspiracji. Pamiętaj, aby trzymać się jednego dostawcy, ponieważ jeśli jedno urządzenie w Twoim domu nie gra dobrze z innym lub otrzymujesz mieszankę kompatybilnych produktów, nie odczujesz tak dobrych korzyści z bycia Smart.
Artykuł powstał we współpracy InterBlue.pl – dostawcy rozwiązań do Twojego inteligentnego domu. Kup nadajniki, sterowniki inteligentnego domu, gniazdka sterowane pilotem i zmień swoją teraźniejszość w przyszłość.