Gotowanie może sprawiać wielką przyjemność. Dla niektórych jest to pasja pobudzająca kreatywność czy ciekawy sposób na wspólne spędzanie czasu. Ale gotowanie jest przede wszystkim codziennym obowiązkiem wielu z nas i nieodłącznie wiąże się ze sprzątaniem kuchni. Co zrobić, by łatwo usuwać uporczywe zabrudzenia? Jakie metody sprawdzają się najlepiej?
Domowe metody naszych babć
Kiedyś wśród środków do sprzątania prym wiodły łatwo dostępne produkty: ocet, soda oczyszczona albo twarde szczotki do szorowania. Teraz wiele naczyń pokrytych jest specjalnymi powłokami nieprzywierającymi, które niestety są dość delikatne. W związku z tym, lepiej zapomnieć o ostrym szorowaniu i postawić na jednocześnie delikatne i skuteczne środki do sprzątania.
Ocet i soda wciąż są chętnie stosowane. Dobrze radzą sobie z tłustymi zabrudzeniami czy osadzającym się kamieniem. Są bezpieczne do stosowania w kuchni i kontaktu z jedzeniem. Jednak to, co wielu osobom może przeszkadzać, to ostry i dość nieprzyjemny octowy zapach. Aby sobie z nim poradzić, należy zmieszać ocet z wodą w proporcjach 1:1 oraz dodać ulubiony olejek eteryczny np. lawendowy czy miętowy. Dzięki temu środek będzie pachniał delikatniej, jednak dla bardziej wrażliwych osób, wciąż będzie wyczuwalny jeszcze przez jakiś czas po sprzątaniu.
Im wcześniej, tym lepiej
Nikogo raczej nie zdziwi, że nie warto sprzątania odkładać na później. Jak wiadomo, bałagan robi się sam, w dodatku w mgnieniu oka. Dlatego najlepiej na bieżąco czyścić wszystkie powierzchnie w kuchni. Wiele plam „na świeżo” po prostu łatwiej jest usunąć.
Zwłaszcza w przypadku piekarnika, warto sprzątać go regularnie. Mocno zapieczone zabrudzenia mogą stać się poważnym wyzwaniem, czasami wręcz niemożliwym do usunięcia. A nie chcemy przecież, by świeżo przygotowana potrawa pachniała tym, co przypaliło się na blasze w zeszłym tygodniu.
Na co dzień możemy korzystać z kilku gadżetów, które ułatwią nam utrzymanie piekarnika w czystości. Przede wszystkim odpowiednio duże naczynia żaroodporne, gęsiarki i rękawy do pieczenia. Jeśli pieczemy ciasteczka czy bułeczki, warto blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Mamy wtedy pewność, że nic nie przywrze do powierzchni blachy, a większość zabrudzeniem usuniemy po prostu wraz z papierem.
Profesjonalne środki do sprzątania
A gdy przychodzi czas na sprzątanie, najlepiej wybrać takie środki czyszczące, które wykonają za nas większość pracy. Bez uciążliwego szorowania i namaczania. Na mniejsze zabrudzenia sprawdzi się większość dostępnych na rynku produktów. Sprawdzajmy, czy produkt jest bezpieczny dla tego typu powierzchni, którą chcemy czyścić. Środki ekologiczne bazują na naturalnych składach np. kwasach owocowych i są tak samo skuteczne jak te tradycyjne.
Warto również zwrócić uwagę, które środki są oznaczone jako bezpieczne dla zwierząt. Na mocniejsze zabrudzenia, np. w piekarniku, dobrze sprawdzą się specjalne środki do czyszczenia piekarników i grilli. Zawarte w nich substancje czynne poradzą sobie nawet z najbardziej uciążliwymi, tłustymi zabrudzeniami.
Artykuł powstał we współpracy z multi-branch.pl