Taras, bez względu na to, czy jest osłonięty czy też nie, zimą jest narażony na szereg niekorzystnych czynników atmosferycznych. Jeśli więc chcemy, aby wiosną znów nas zachwycał, w czasie najchłodniejszych miesięcy w roku zatroszczmy się o jego odpowiednie zabezpieczenie. Nawet, jeśli zima będzie łagodna, nasza troska z pewnością przyniesie spektakularne efekty.
Olejowanie – sprawdzony sposób na zabezpieczenie drewnianego tarasu
Jeśli szukamy sposobu na zabezpieczenie przed zimą tarasu z drewna, najlepszym rozwiązaniem z pewnością okaże się jego olejowanie. To sprawdzona metoda znana z tego, że chroni drewno nie tylko przed mrozem, ale również przed wilgocią. Plusem olejowania jest również to, że mamy do czynienia z metodą nieskomplikowaną i relatywnie tanią. Jedynym, czego potrzebujemy, jest w takim przypadku puszka oleju impregnującego do tarasu, ten zaś jest nie tylko niedrogi, ale i wydajny.
Olejowanie pozwala na wypełnienie porów, jakie pojawiają się w drewnianej powierzchni. Przyczynia się to do tego, że woda nie wnika w wolne przestrzenie, przeciwdziała więc również niekorzystnemu zjawisku jej zamarzania w chłodniejsze dni. Olejowanie to sprawdzony sposób zapobiegający pękaniu desek, przydaje się przy tym także wtedy, gdy taras jest mocno nasłoneczniony, chroniąc je przed intensywnym promieniowaniem UV. Dla olejowanego regularnie drewna charakterystyczne jest również to, że nawet po kilku sezonach nie traci koloru, a jednocześnie jest chronione tak przed grzybami, jak i przed pleśnią.
Skuteczne sposoby na zabezpieczenie tarasu z desek kompozytowych
Choć to tarasy drewniane zajmują dominującą pozycję w naszym kraju, nie są wcale jedynymi, jakie można u nas spotkać. Coraz częściej mamy do czynienia także z tarasami wykonanymi z desek kompozytowych, a więc takich, które powstają z mączki drewnianej wraz z domieszką polimerów. Deski te mają właściwości typowe dla wysokiej jakości tworzyw sztucznych, stąd też nie wymagają ani olejowania, ani lakierowania. Nie oznacza to jednak, że przetrwają zimę w idealnym stanie bez naszej pomocy.
Jeszcze przed zimą zaleca się staranne oczyszczenie ich z liści, warto też usunąć z nich inne zanieczyszczenia naniesione przez wiatr. Przed nastaniem pierwszych mroźnych dni powinno się też starannie sprawdzić, na ile drożne są odpływy. Jeśli pojawia się taka konieczność, zaleca się jak najszybsze oczyszczenie ich z brudu, który zdążył się tam nagromadzić. Potem wystarczy sięgnąć po myjkę ciśnieniową, starannie spłukać powierzchnię tarasu i mieć pewność, że wiosną jego stan będzie nas satysfakcjonował.
Impregnacja – sposób na płytki ceramiczne na tarasie
Wiele osób decyduje się na umieszczenie na tarasie płytek gresowych lub klinkierowych. Te są wysoko cenione ze względu na charakterystyczne dla siebie parametry wytrzymałościowe, w tym zwłaszcza na odporność na uszkodzenia mechaniczne. W obu przypadkach właściciele płytek nie muszą wykonywać przed zimą żadnych skomplikowanych zabiegów, choć zaleca się nakładanie na znajdujące się w płytkach szczeliny silikonowych impregnatów. Impregnat przeciwdziała wnikaniu wody w głąb posadzki. Może być to szczególnie niebezpieczne w czasie silnych mrozów, gdy woda zamarza prowadząc do pękania płytek.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym camomocowanie.pl, oferującym niezbędne akcesoria do budowy tarasu. Zachęcamy do zapoznania się z jego ciekawą ofertą!