Po nastaniu kapitalizmu, rynek spożywczy zalały produkty o wysokim stopniu przetworzenia. Ludzie chwilowo się nimi zachłysnęli – niemal w każdym polskim domu królowały naszpikowane chemią nektary, dosładzane płatki, pełne cukru jogurty i produkty instant. Po przeszło dwóch dekadach do łask zaczęła wracać zdrowa żywność.
Jak czytać etykiety?
W ostatnich latach świadomość ludzi w temacie zdrowego odżywiania wzrosła. Starają się oni sięgać po mało przetworzone produkty. W restauracjach w kartach menu znaleźć można rozpisane listy alergenów. Wzrosły również wymogi dla producentów żywności. Obecnie zobowiązani są oni do oznaczania pełnej tabeli wartości odżywczych oraz składu produktu na etykiecie. To z jednej strony duży ukłon w stronę klienta – w końcu jest on w stanie zweryfikować, że to co kupuje to rzeczywiście zdrowa żywność. Jednak z drugiej strony, spora część konsumentów nie wie, jak poprawnie czytać etykiety. Stresują się za każdym razem widząc na opakowaniu podejrzaną substancję pod symbolem „E”. Przyjęło się, że każde „E” na etykiecie jest szkodliwe. Nie jest to jednak prawda.
Czym jest karob?
Przykładem dobrego „E” na etykiecie produktu jest chociażby karob, oznaczany nierzadko jako E410. To składnik zupełnie naturalny i do tego, znany ludzkości od wielu lat. Karob pozyskuje się w klimacie śródziemnomorskim, z roślin zimnozielonych (ceratoniny, inaczej drzewa karobowego), a w zasadzie – z ich strąków. Z nich pozyskuje się karob w jednej z dwóch postaci – melasy lub mączki. Mączka chleba świętojańskiego, jak często określa się sproszkowany karob, jest dodatkiem powszechnie stosowanym przy produkcji żywności lub leków. Uznaje się ją za niealergizującą i całkowicie bezpieczną, nawet dla małych dzieci.
Jakie są właściwości i zastosowanie karobu?
Karob ma słodki posmak, przez co wciąż zyskuje na uznaniu – zarówno wśród osób dorosłych jak i dzieci. Nierzadko stosuje się go jako zamiennik do przygotowywania przeróżnych słodkości. Dodatkowo, jego smak jest delikatnie karmelowo-czekoladowy, przez co często wykorzystuje się go jako zamiennik kakao. Sięgają po niego bardzo często mamy, które chcą uchronić swoje dzieci od jedzenia czekolady, ale jednocześnie chcą im osłodzić dzieciństwo. Karob uznać można z całą pewnością za zdrową żywność, ponieważ jest to nie tylko dobre źródło węglowodanów, ale również potasu, żelaza, magnezu czy fosforu. Karob bogaty jest również w witaminy z grupy B: B1, B2, B3 jak i również witaminy A, E i C. Warto pamiętać również, że karobowi przypisuje się również działanie przeciwbiegunkowe i przeciwzaparciowe. Oznacza to, że dodanie tej substancji na przykład do mleka, powoduje, że układ trawienny bardzo szybko wraca na właściwe tory. To naturalny lek, który podawać można dzieciom w czasie problemów jelitowych, oczywiście, najlepiej zrobić to w uzgodnieniu z lekarzem prowadzącym.
E410 to nie jedyne „E”, jakie można spotkać na etykietach produktów kwalifikujących się jako zdrowa żywność. Znacznie bardziej powinno się obawiać substancji konserwujących typu benzoesan sodu czy glutaminian potasu.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Vitline.pl – hurtownią zdrowej żywności.