Klimatyzacja to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. O ile w domu wolnostojącym nie trzeba przejmować się żadnymi przepisami, w mieszkaniu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Czy zamontowanie klimatyzacji w bloku jest w ogóle możliwe? Jakie warunki należy spełnić i do kogo się zwrócić?
Czy zamontowanie klimatyzacji w bloku jest możliwe?
Posiadanie klimatyzatora w domu przestało być czymś ekskluzywnym. Ze względu na panujące upały i zły stan powietrza, to rozwiązanie staje się coraz popularniejsze. Czy jest jednak możliwym posiadanie klimatyzacji w bloku? Rozwiązanie to jest możliwe, jednak nie takie proste. Przede wszystkim należy dowiedzieć się jakie zasady panują w danej wspólnocie mieszkaniowej czy spółdzielni i złożyć odpowiedni wniosek. To, czy zostanie on rozpatrzony pozytywnie, zależy od wielu czynników między innymi typu klimatyzatora, który chcemy zamontować.
Jakie warunki należy spełnić, by zamontować klimatyzator w bloku?
Istnieją dwie możliwości zamontowania klimatyzacji w bloku — na swoim balkonie lub elewacji zewnętrznej. W pierwszym przypadku zdecydowanie łatwiej jest uzyskać zgodę. Klimatyzator może być wówczas umieszczony na podłodze lub pod jego sufitem. W przypadku gdy nie posiadamy balkonu lub po prostu chcemy zamontować klimatyzator na elewacji zewnętrznej, potrzebna jest dodatkowo zgoda architekta, gdyż klimatyzator wpłynie na ogólny wygląd budynku. Jeśli budynek jest świeżo wyremontowany, istnieje większa szansa na odrzucenie naszego wniosku. Dodatkowo czasami trzeba uzyskać zgodę sąsiadów, gdyż hałas wywoływany przez klimatyzator może przeszkadzać mieszkańcom.
Jakie rodzaje klimatyzatorów można zamontować w bloku?
Jeśli już uzyskamy zgodę na montaż klimatyzatora, powinniśmy zastanowić się nad jego rodzajem. Najpopularniejszym typem klimatyzatora jest split. Składa się on z dwóch części, skraplacza oraz parownika i pozwala na chłodzenie jednego pomieszczenia. Jeśli zależy nam na zmianie temperatury lub nawilżenia powietrza w kilku pomieszczeniach powinniśmy zdecydować się na klimatyzator typu multisplit. Oba typy montowane są w ten sam sposób.
Co w przypadku jeśli nie uzyskamy zgody na klimatyzator?
W przypadku jeżeli wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia nie wyrazi zgody na posiadanie klimatyzacji stacjonarnej, jedyną opcją jest klimatyzator mobilny. Spełnia on tę samą funkcję, jednak nie wymaga żadnych zgód. Dodatkowo montaż nie jest potrzebny. Można go przenosić w różne miejsca, jednak jest zdecydowanie mniej wydajny i głośniejszy. Dodatkowo potrzebuje stałego dostępu do powietrza, więc drzwi balkonowe lub okna muszą być uchylone.
Podsumowując, zamontowanie klimatyzatora w mieszkaniu jest możliwe, jednak wymaga sporej pracy. Należy zapoznać się z zasadami panującymi w danej wspólnocie mieszkaniowej lub spółdzielni i na tej podstawie złożyć odpowiednie wnioski. Po uzyskaniu zgody pozostaje jedynie wybrać typ klimatyzatora i cieszyć się świeżym i czystym powietrzem w mieszkaniu.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym klimat-center.pl