Krochmalenie kojarzy się z tradycyjnym procesem, któremu nasze babcie poddawały pościel. Mikstura służąca do tego celu wytwarzana jest z połączenia skrobi roślinnej i wody. Nadaje ona tkaninom sztywność i w pewnym sensie ją konserwuje. Jak zrobić krochmal i czy jest to preparat zarezerwowany wyłącznie dla minionych czasów?
Jak powstaje tradycyjnie wytwarzany krochmal?
Tradycyjna receptura, którą posługiwały się w przeszłości gospodynie, to wymieszanie niewielkiej ilości skrobi roślinnej i wody. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu łatwo dostępną skrobię ziemniaczaną. Zawiesinę traktuje się podobnie jak kisiel, ponieważ należy ją dokładnie rozprowadzić, a następnie zagotować.
Do czego można używać krochmalu?
Kojarzony głównie z płynem do konserwacji bielizny, pościeli i koszul, krochmal znajduje szerokie zastosowanie także w innych dziedzinach życia. Z powodzeniem używa się go w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, papierniczym, farmaceutycznym i wielu innych.
Tworzywa potraktowane krochmalem wykazują przydatne właściwości. Nabierają odporności na osadzanie się kurzu oraz wilgoci, co znacznie ułatwia utrzymanie higieny. Pokrycie powierzchni włókien zawiesiną skrobi i wody sprawia, że łatwiej jest sprać plamy. To podstawowe zalety krochmalenia, dzięki którym użytkowanie ubrań, obrusów i pościeli staje się bardziej higieniczne.
Krochmal kiedyś i dziś – nowoczesne zastosowania
Dawniej często używano krochmalu w gospodarstwie domowym. Obecnie został on zastąpiony nowoczesnymi preparatami, które nadają materiałom pożądane właściwości. Tradycyjne zastosowanie krochmalenia tkanin obecnie stosuje się w szpitalach oraz ośrodkach rehabilitacji.
Dziś zalety krochmalenia doceniają entuzjaści wyrobów szydełkowych, serwetek, makramy, czyli szeroko pojętego rękodzieła. Wszędzie tam, gdzie potrzeba podkreślić naturalną gładkość, biel, czy nadać sztywności wyrobom ludzkich rąk – substancja ta znajdzie swoje zastosowanie. Obecnie na rynku można znaleźć gotowe preparaty, jak krochmal w płynie Top Ługa. Dzięki temu możesz uniknąć długotrwałego procesu gotowania zawiesiny. Gotowy produkt nadaje się do ręcznego krochmalenia oraz użytku w pralce. Odświeża kolory i poprawia zapach tkanin.
Jak zrobić krochmal – o czym musisz pamiętać?
W powstawaniu krochmalu najważniejsze jest zachowanie odpowiednich proporcji składników. Tutaj najważniejszy jest efekt, jaki chcesz uzyskać. Płyn nie może wyjść zbyt gęsty, ponieważ wtedy istnieje ryzyko, że tkaniny będą sztywne, a przez to niewygodne i nieprzyjemne w dotyku. Z drugiej strony, za rzadki roztwór nie spełni swojego zadania. Również podczas gotowania można popełnić błędy, które spowodują, że w krochmalu zrobią się grudki i nie uda ci się go zastosować do konserwacji materiału.Nie wiesz jak zrobić krochmal? Zdecyduj się na gotowy produkt. Zachowane odpowiednie proporcje i kontrolowany sposób powstawania gwarantują, że krochmal za każdym razem będzie idealny. Użycie go nie powinno sprawiać trudności, a efekty jego użycia na pewno pozytywnie cię zaskoczą.
Artykuł powstał we współpracy z Multi-branch.pl.