Mikrofony dynamiczne i mikrofony pojemnościowe to najczęściej wybierane typy urządzeń służących do nagrywania dźwięku. Czym się różnią i który jest lepszym wyborem?
Co to jest mikrofon dynamiczny?
Mikrofon dynamiczny to urządzenie, dzięki któremu możliwe jest zmienianie dźwięku na sygnał elektryczny. Jest to możliwe dzięki elektromagnesowi znajdującemu się w mikrofonie. Takie mikrofony dzieli się na te, które mają ruchomą cewkę i ruchomą wstęgę. Mikrofon dynamiczny z ruchomą cewką jest zbudowany bardzo podobnie do głośnika, ponieważ w obu urządzeniach znajduje się cewka, która przyklejona być musi do tylnej części membrany, a wokół niej znajduje się magnes o określonej sile. Fale dźwiękowe uderzające w mikrofon, sprawiają, że membrana może poruszać się w rytm fal dźwiękowych, a cewka podąża za nią. Mikrofony tego typu wybierane są głównie przez osoby, które działają na scenie, ponieważ są bardzo wytrzymałe i nie potrzebują dodatkowego zewnętrznego zasilania. W studiu nagraniowym używane są mikrofony pojemnościowe lub mikrofony wstęgowe, które mają lepszą reprodukcję dźwięku, lecz są mniej wytrzymałe. Jednakże w warunkach studyjnych, gdzie mikrofon jest sztywno osadzony w czasie pracy muzyków, słaba wytrzymałość nie jest przeszkodą. Przez mikrofon dynamiczny rozumie się mikrofon właśnie z ruchomą cewką, nazwa ta jest używana, ponieważ jest zwięzła i krótka.
Czym jest mikrofon pojemnościowy?
Mikrofon pojemnościowy to bardzo precyzyjne, a zarazem lekkie urządzenie, które służy do rejestrowania dźwięku. W warunkach profesjonalnego nagrywania dźwięku zasilany powinien być stałym napięciem o wartości 48 Woltów. Najważniejsze jest to, że takie urządzenie są bardzo popularne, wybierają je zarówno realizatorzy pracujący w studiach, jak i amatorscy użytkownicy. Przed zakupem, należy zadbać o odpowiednią akustykę pomieszczenia, ponieważ ma to ogromny wpływ na jakość nagrania. Z uwagi na fakt, że takie mikrofony mają skomplikowaną budowę, są droższe niż inne odpowiedniki dostępne na rynku. Mikrofony pojemnościowe chwalone są niezwykle dużą czułość oraz precyzję. Dzięki temu możliwe jest wychwycenie nawet najcichszych dźwięków.
Zasada działania mikrofonu tego typu jest skomplikowana. Urządzenie wyposażone jest w specjalną kapsułę wykonaną z cienkiej membrany, która jest doskonałym przewodnikiem prądu. Gdy fale dźwiękowe uderzają w membranę, ta zaczyna ona drgać, co prowadzi do zmiany pojemności w kondensatorze. Do rejestratora docierają właśnie tak powstałe impulsy elektryczne. Wyróżnia się przede wszystkim mikrofony pojemnościowe estradowe, które używane są przez muzyków występujących na scenie. W warunkach nagraniowych używane są pojemnościowe mikrofony studyjne. Warto nadmienić, że takie urządzenia są również używane w aulach czy salach konferencyjnych, a także chętnie wybierają je fani komputerów osobistych, ponieważ dzięki złączu USB możliwe jest wpięcie go do komputera. Przy pomocy mikrofonu pojemnościowego nagrane zostało wiele znanych utworów w warunkach domowych.