Ściana wykonana ze starych cegieł to ciekawa ozdoba pasująca do każdego pokoju, salonu i innego pomieszczenia. Można ją bardzo łatwo stworzyć, kupując i zakładając płytki ścienne wykonane ze starych cegieł. Są bardzo cienkie. Można więc je zakładać jak każde inne płytki. W połączeniu z odpowiednimi fugami, można w ten sposób uzyskać efekt starej ceglanej ściany, identycznej jak ściana wykonana z cegieł. Jak o nie dbać?
Warto zachować wygląd cegieł
Są osoby, które decydują się na pomalowanie takiej ściany na określony kolor. Wtedy ściana cały czas ma wygląd ściany z cegły, niewątpliwe jednak jest zakonserwowana i nie będzie narażona na zniszczenie. Taki efekt można jednak uzyskać, bez zmiany koloru cegieł i połączeń między nimi.
Przede wszystkim o tym, że płytki z cegieł mogą zmieniać swój wygląd, a nawet niszczyć się, warto pamiętać w chwili tworzenia takiej ozdoby. nie nadają się bowiem one do wszystkich miejsc.
Cegła jest bardzo higroskopijna
Decydując się na taką dekorację, warto pamiętać o tym, że cegła jest bardzo higroskopijna. Błyskawicznie przejmuje wilgoć, ale też może ją i oddawać. Jeśli więc ściana, którą w ten sposób chcemy wykończyć jest bardziej wilgotna, trzeba pamiętać o tym, by płytki z cegły nie miały szans tej wilgoci przejąć. Wskazane jest odizolowanie dekoracji zarówno od ściany jak i od podłoża. Bardzo ważne jest też zwrócenie uwagi na ewentualne miejsca wycieku wody lub inne źródła wilgoci. Już delikatnie kapiący kaloryfer, założony na ścianie, na której są płytki z cegły może spowodować, że w jego bezpośredniej bliskości ściana będzie wilgotna, a cegły zmienią nieco barwę. Podobnie może być, jeśli zbyt blisko ściany będziemy stawiać suszarkę z praniem. Oczywiście założenie takiej dekoracji na ścianach w zawilgoconym pomieszczeniu – na przykład łazience, również może doprowadzić do tego, ze cegła zacznie przejmować wilgoć. Jeśli istnieje jakiekolwiek ryzyko, że tak będzie, warto stworzoną dekorację z ceglanych płytek odpowiednio zabezpieczyć. W sprzedaży są preparaty konserwujące, które nie zmieniają wyglądu cegieł i fug, a minimalizują ryzyko zawilgocenia się takiej ściany.
Czyszczenie ściany
Ściana z płytek z cegieł, szczególnie w pomieszczeniu gdzie jest kominek lub piec, a także w miejscach, gdzie się kurzy, łatwo ulega zabrudzeniu. Kurz osiąść może w zakamarkach takiej ściany. Czyszczenie – wbrew pozorom – nie jest łatwe. Nie można takiej ściany umyć tak jak ściany pomalowanej wodoodpornymi farbami. Konieczne jest czyszczenie w inny sposób. Sprawdzi się tu szczotka i szczotkowanie całej ściany. By uniknąć ryzyka zarysowania się ceglanych płytek, szczotka jednak nie może być zbyt twarda, a tym bardziej druciana. Podczas takiego czyszczenia może się kurzyć, warto wiec zadbać o szybką możliwość usunięcia kurzu z podłóg i innych elementów wokół ściany.
Plamy z tłuszczu lub płynów
Aby zachować piękny wygląd ściany, trzeba też pamiętać o tym, by przypadkowo jej nie zaplamić. Plamy z tłuszczu, farb, a nawet kompotów mogą okazać się trudne lub niemożliwe do usunięcia. Przy ścianie zaimpregnowanej, najczęściej taką plamę da się wyczyścić. Jeśli jednak impregnacji nie ma, a plama wniknie w strukturę cegły, ślad pozostanie na zawsze. Warto mieć to na uwadze i dbać o czystość takiej ściany.
Artykuł powstał we współpracy z cegla-cieta.pl