Przełam nudne jednokolorowe ściany i wybierz surową cegłę.

To co nas otacza może wpływać na nasze samopoczucie. Jest wiele metod na stworzenie pożądanego klimatu we wnętrzu. Oryginalną atmosferę możemy stworzyć w każdym pomieszczeniu, ozdabiając ścianę naturalnymi, starymi cegłami.

Autentyczne cegły w Twoim domu 

Dekoracyjna cegła cięta pochodzi z rozbiórki starych kościołów, murów obronnych lub budynków mieszkalnych. Dzięki temu możemy uzyskać bardzo naturalny efekt. Cegły z rozbiórki są odpowiednio przycinane. Następnie poddawane są dokładnemu myciu i sortowaniu. Decydując się na tego typu dekorację ścian, można dobrać materiał o takim wyglądzie, który najbardziej nam odpowiada. 

Na rynku dostępne są cegły o różnych fakturach. Dla surowego, bardziej industrialnego efektu dobrze sprawdzą się cegły o bardzo nierównej powierzchni, z nieregularnymi odpryskami i pozostałościami zaprawy wapiennej. Każdy element ma niepowtarzalny detal, co doskonale imituje odsłoniętą ceglaną ścianę. 

Przy dużych projektach wygodnie będzie skorzystać z cegieł o bardziej wyrównanych krawędziach. Mniejsza ilość odprysków i regularne kształty każdego z elementów ułatwiają fugowanie. Takie płytki pozwalają uzyskać bardziej elegancki efekt, jednorodny, bez mocnych zabrudzeń z zaprawy. 

Dostępne są również płytki o bardzo małej rozbieżności kolorystycznej. Mają idealnie równą powierzchnię, bez śladów zaprawy. Wszystko zależy od preferencji i efektu na którym nam zależy, najlepiej porównać różnicę między płytkami na zdjęciach przykładowych realizacji.  

Jak zrobić ścianę z cegieł w mieszkaniu? 

Uzyskana z rozbiórki cegła cięta jest w taki sposób, by uzyskać płytki o grubości około 2 cm. Pozwala to na montaż za pomocą kleju. Następnie przestrzeń między elementami wypełniamy gruboziarnistą zaprawą, by uzyskać wrażenie autentycznej ceglanej ściany. Ciemna fuga optycznie przyciemni wybraną cegłę, jasna rozjaśni. Sklepy dysponują szerokim wyborem kolorystycznym. 

Po wyschnięciu dekoracji, warto zabezpieczyć cegły specjalnym impregnatem. Dzięki temu na ich powierzchni utworzy się warstwa hydrofobowa. Pozwoli to na zachowanie świeżego koloru płytek. Brud, wilgoć czy tłuszcz nie będą wnikać w ich strukturę. 

Jak wybrać producenta? 

Pierwsze, na co zwracamy uwagę wybierając sklep z płytkami wykonanymi z cegły rozbiórkowej, to oczywiście ich wygląd. Kolorystyka może przechodzić od beżu, przez odcienie pomarańczy, po ciemną, wyrazistą czerwień. Niektóre sklepy oferują również elementy barwione np. na biało. Równie istotną kwestią będzie też lokalizacja producenta. 

Profesjonalne sklepy umożliwiają swoim klientom zamówienie próbek swoich produktów. Dzięki temu, łatwiej będzie nam sobie wyobrazić efekt końcowy. Ułatwi to również wybór preferowanego koloru, faktury czy rozmiaru elementów. Nie zawsze mamy namiary na sprawdzonego wykonawcę. Wielu producentów, oprócz materiałów, oferuje również usługę położenia płytek. Specjaliści, którzy najlepiej znają charakterystykę swojego produktu, przyjadą pod wskazany adres. Dzięki swojemu doświadczeniu doradzą w kwestii takich szczegółów jak odległość między cegłami i odpowiednio wykonają fugi. 

O czym należy pamiętać?

Płytki wykonane są z prawdziwej, starej cegły rozbiórkowej. W związku z tym są dość delikatne i należy obchodzić się z nimi ostrożnie. Niektóre sklepy zapewniają możliwość wymiany do 10% zamówienia za darmo, jeśli elementy ulegną uszkodzeniu podczas transportu. Jest to produkt o dużej kruchości. Ogromnym atutem cegły ciętej jest to, że każdy element różni się od siebie. To właśnie przebarwienia, odpryski czy pozostałości po farbie i zaprawie pozwalają uzyskać autentyczny wygląd dekoracji.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą producenta cegla-cieta.pl

Więcej artykułów dla Ciebie

Montaż tarasu z desek kompozytowych

Deski kompozytowe to zrównoważona, bezpieczna i ekonomiczna alternatywa dla naturalnego drewna. Jest to sztuczny produkt złożony z przetworzonych termoplastów i włókien …

Jak działa łożysko?

Łożysko jest elementem układu, który pomaga zmniejszyć tarcie między dwoma częściami. Robi to poprzez oddzielenie dwóch obiektów i zapewnienie im gładkiej …

Okna aluminiowe — wady i zalety

Ramy okienne wykonane z aluminium stają coraz bardziej popularne. Jest ku temu kilka powodów: są wytrzymałe, lekkie i łatwe w …

Jak czyścić toaletę?

Czyszczenie toalety nie należy do najprzyjemniejszych zadań, jednak każdy chce, aby jego toaleta była na tyle higieniczna i czysta, aby przyjemnie …

Jaki plecak podróżny wybrać?

Nasz poradnik jak wybrać plecak, pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru dla Twoich potrzeb zapewniając komfort i niezawodność Niezależnie od tego, …

Jak utrzymać czysty dom, w którym mieszka pies?

Jeśli dzielisz dom z włochatym przyjacielem, badania pokazują, że jesteś szczęśliwszy i zdrowszy. Zwierzęta przynoszą wiele pozytywnych aspektów do życia …

shares