Wózki widłowe to urządzenia powszechnie wykorzystywane w wielu branżach, od przemysłu, po transport i logistykę. Do obsługi wózków widłowych wymagane są odpowiednie uprawnienia wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego. Mało osób jednak wie, że konserwacja wózków widłowych również wymaga posiadania odpowiednich uprawnień. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Kto może konserwować wózki widłowe?
Konserwacja wózków widłowych wymaga trzymania się określonych procedur jeśli chodzi o użytkowanie i konserwację. Ma to zapewnić sprawne i bezawaryjne działanie wózków widłowych. Osoba odpowiedzialna za wózki widłowe musi dopełnić wszelkich formalności przy rejestracji wózka, pilnować terminów przeglądów oraz zadbać o utrzymanie pojazdów w dobrym stanie. Aby móc podjąć się konserwacji wózków widłowych niezbędne jest posiadanie odpowiednich uprawnień konserwatorskich. Warto pamiętać o tym, że zakres obowiązków operatora wózków widłowych nie obejmuje dokonywania ich napraw.
Uprawnienia do konserwacji wózków widłowych
Osoba konserwująca wózki widłowe powinna posiadać szeroką wiedzę z zakresu ich budowy i działania, a także umiejętności techniczne w zakresie obsługi i napraw. Aby móc pracować na stanowisku konserwatora wózków widłowych należy zdać egzamin państwowy organizowany przez Urząd Dozoru Technicznego. Składa się on z części teoretycznej i praktycznej. Istnieją dwa poziomy uprawnień:
- IWJK – wykonywanie czynności konserwacyjnych na wózkach jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem, w tym na wózkach specjalizowanych,
- IIWJK – wykonywanie czynności konserwacyjnych tylko na wózkach jezdniowych podnośnikowych o mechanicznym napędzie, z wyłączeniem pojazdów specjalizowanych.
Konserwatorem wózków widłowych może zostać osoba, która ukończyła 18 lat, posiada minimum zawodowe wykształcenie oraz zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania tego typu pracy.
Konserwacja wózków widłowych w praktyce
Konserwacja wózków widłowych polega na dbaniu o stan techniczny pojazdów oraz bieżącym usuwaniu i naprawie wszelkich usterek. Istotne jest przede wszystkim dokładne sprawdzenie wszystkich układów w pojeździe, w szczególności układu napędowego, sprawdzenie stanu elementów sterujących i sygnalizacyjnych, kontrola oświetlenia, a także dbanie o poprawne i bezpieczne użytkowanie wózka widłowego. Wszystkie te czynności mają za zadanie zminimalizować ryzyko wystąpienia poważniejszych usterek, które mogłyby uniemożliwić użytkowanie wózka widłowego. Istnieją przepisy określające częstotliwość przeglądów wózków widłowych podlegających pod Urząd Dozoru Technicznego. Przegląd powinien zostać przeprowadzony przez osobę, lub specjalistyczny serwis posiadający uprawnienia do konserwacji wózków widłowych. Jeśli w przedsiębiorstwie nie ma osoby, która jest uprawniona do konserwacji wózków widłowych, warto wybrać sprawdzony i zaufany serwis, który szybko i sprawnie naprawi usterki różnego pochodzenia, a także wykona konserwację zgodną ze standardami UDT.