Telefony i akcesoria dla niewidomych- jaki sprzęt wybrać?

Osoby niewidome, tak samo jak reszta społeczeństwa, w tym osoby w pełni zdrowie i sprawne, chcą korzystać z możliwości jakie daje dzisiejszy świat. Bardzo często są otwarte na nowinki technologiczne i wszelką elektronikę, ponieważ daje im to nowe możliwości pracy, nauki oraz rehabilitacji.

Telefon dla osoby niewidomej

Telefony dla osób z niepełnosprawnością wzroku muszą spełniać określone funkcje, aby były dla nich pożyteczne. Telefon dla niedowidzących na pewno powinien być prosty w wyglądzie i obsłudze, posiadać w miarę możliwości duży wyświetlacz oraz proste, nieskomplikowane i dobrze widoczne klawisze.
Z kolei osoby niewidome z powodzeniem mogą korzystać z nowoczesnych rozwiązań, do jakich należą chociażby smartfony. O ile tylko telefon posiada funkcje udźwiękawiające, a większość dzisiejszych smartfonów je ma, będzie to urządzenie bezproblemowe w obsłudze także dla osoby niewidomej.

Oprogramowanie udźwiękawiające w telefonach dla niewidomych

Oprogramowanie udźwiękawiające sprawia, że wszystko, co dzieje się w telefonie może zostać wypowiedziane przez lektora na głos. Otrzymywane wiadomości tekstowe, SMS czy e-maile, przychodzące połączenia, komunikaty pojawiające się z posiadanych aplikacji – w razie potrzeby, telefon wszystko odczyta na głos.

Akcesoria dla niedowidzących dostępne na rynku- co wybrać?

Wszelkie gadżety dla osób ze słabym wzrokiem powinny być w miarę możliwości proste w budowie oraz obsłudze. Mnogość drobnych guziczków lub klawiszy sprawia trudności w wykonaniu pożądanej operacji i nierzadko prowadzi do sytuacji nerwowych lub nawet frustracji. Wiele urządzeń dedykowanych osobom z dysfunkcją wzroku posiada funkcje dźwiękowe, czyli sprzęt ten będzie po prostu mówił to, co osoba ze zdrowym wzrokiem by zobaczyła. I tak, dla przykładu, można dostać mówiące zegarki, wagi kuchenne oraz wagi łazienkowe. Także ciśnieniomierze i termometry. Są to urządzenia bardzo przydatne w codziennym życiu. Zapewniają większą samodzielność i niezależność.

Nauka i rozrywka dla osób niewidomych

Oczywiście w ofercie znajdzie się także coś dla rozrywki. Specjalne czytaki i inne urządzenia lektorskie, za pomocą których można odsłuchiwać audiobooki, czyli książki mówione. Do czytania książek na papierze przydatne okazują się lupy, których wybór jest naprawdę bardzo szeroki. Można wybrać wielkość powiększenia idealnie dostosowaną do swoich potrzeb. Niektóre lupy, te droższe i bardziej skomplikowane, bo elektroniczne, posiadają także funkcję zastosowania kontrastu. A większe urządzenia lektorskie mogą zarówno powiększyć czcionkę, pokazać tekst z użytym kontrastem, jak i odczytać na głos. Urządzenia takie można spotkać niekiedy w instytucjach publicznych, na przykład urzędach.

Gry planszowe dla niewidomych i słabowidzących

Istnieje także oferta specjalnych gier planszowych oraz karcianych, które zaprojektowano w sposób umożliwiających korzystanie z nich przez zarówno osoby zupełnie niewidome jak i słabowidzące.

Rozwiązania pozwalające czytać osobom niedowidzącym

Stosowanie kontrastów oraz powiększonego druku to ukłon w stronę osób z gorszym wzrokiem. Z kolei obecność wypukłości to rozwiązanie umożliwiające korzystanie z danego sprzętu także osobom niewidomym.

W sklepie internetowym lunaoptic.pl znajdziesz profesjonalny sprzęt i akcesoria dla osób niewidomych i niedowidzących,

Więcej artykułów dla Ciebie

Piwne kosmetyki idealne dla dzieci!

Piwne kosmetyki — co to takiego? Z czym kojarzą Ci się piwne kosmetyki? Nie zdziwi nas odpowiedź, iż zapewne Twoją …

Odzież dla fanów Formuły 1

Z całą pewnością można stwierdzić, że motoryzacja to dziedzina uwielbiana przez wielu mężczyzn, niezależnie od ich wieku oraz statusu życiowego. …

Rowerowe wyprawy z dzieckiem- w jaki sprzęt warto się zaopatrzyć?

Ciepłe, letnie dni sprawiają, że coraz chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Wycieczki rowerowe to świetna okazja, aby aktywnie spędzać …

Słuchawki nauszne czy słuchawki douszne?

Upowszechnienie się smartfonów i serwisów streamingowych do odtwarzania muzyki czy podcastów sprawiło, że większość osób, która je posiada, korzysta ze …

Ciekawe artykuły kuchenne ułatwiające życie

Jeśli jesteś osobą gotującą, a kuchnia to Twoje ulubione pomieszczenie, to z pewnością zastanawiasz się jak ułatwić proces przyrządzania posiłków. …

Retro wood, retro drewno — co to takiego?

Drewno retro to termin, który w naszym sklepie internetowym jest używany do opisywania ręcznie postarzanego przez nas drewna świerkowego. Nasze …

shares