3 mity na temat leasingu pracowniczego

Leasing pracowniczy w ostatnich latach zyskuje na popularności. To forma zatrudnienia korzystna zarówno dla pracodawcy przekazującego pracownika, jak i przyjmującego, a także dla samego pracownika. Jednakże wokół leasingu pracowników narosło wiele mitów. Sprawdź, na czym polega leasing pracowniczy i kiedy warto z niego skorzystać.

Co to jest leasing pracowniczy?

Leasing pracowniczy to nietypowa forma zatrudnienia, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Najprościej rzecz ujmując, jest to wypożyczenie innej firmie swojego pracownika na określony czas lub w celu wykonania konkretnego zadania. Takie rozwiązanie jest korzystne dla obu pracodawców, jak i samego pracownika, którego leasing dotyczy.

Z takiej formy zatrudnienia najczęściej korzystają firmy, które ze względów finansowych nie mogą pozwolić sobie na zatrudnienie specjalisty na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie, a także w sytuacji, kiedy potrzebują pracownika z konkretnej branży, jednakże nie na stałe. Przykładowo, na zastępstwo za osobę, które przebywa na urlopie lub zwolnieniu chorobowym. Druga strona natomiast najczęściej wypożycza pracownika, dla którego chwilowo nie ma pracy. Ponadto są firmy, które zajmują się outsourcingiem wykwalifikowanych pracowników. Dużym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza outsourcing kadr i płac w ramach leasingu pracowniczego. Takie usługi świadczy obecna na polskim rynku od 1999 roku firma Payroll. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu leasingobiorca zyskuje nie tylko wykwalifikowanego specjalistę, ale także usprawnia cały system kadrowo-płacowy dzięki jego umiejętnościom.

Jak dopełnić formalności?

Jakich formalności należy dopełnić, aby skutecznie wynająć pracownika? Konieczne jest podpisanie porozumienia pomiędzy pracodawcami, w którym będą zawarte warunki leasingu. Najważniejsze informacje, jakie powinny się znaleźć w porozumieniu, to:

  •         czas trwania leasingu,
  •         wynagrodzenie,
  •         stanowisko pracy wraz z opisem obowiązków pracownika.

Co istotne, pracownikowi, który został wypożyczony leasingobiorcy, pracodawca- leasingodawca udziela bezpłatnego urlopu, co także powinno zostać ujęte w porozumieniu. Ponadto, leasingodawca powinien zawrzeć ze swoim pracownikiem porozumienie, w którym powinny znaleźć się informacje o udzielonym mu urlopie bezpłatnym, czasie jego trwania, a także dane leasingobiorcy.

Co więcej, wypożyczony pracownik powinien zawrzeć terminową umowę o pracę z leasingobiorcą.

Leasing pracowniczy: mity

Wokół leasingu pracowniczego narosło wiele mitów. Jednym z najczęściej powielanych jest przekonanie, że pracownik wykonuje pracę na czarno w leasingobiorcy. To twierdzenie nie jest prawdziwe. W trakcie trwania leasingu pracowniczego pracownik pozostaje bowiem w dwóch stosunkach pracy – zarówno z pracodawcą przekazującym, jak i przyjmującym.

Kolejny mit dotyczy pozbawiania pracownika możliwości decydowania o tym, dla kogo będzie wykonywał pracę. W rzeczywistości pracodawca musi uzyskać od pracownika pisemną zgodę na wykonywanie pracy w innym miejscu.

Trzecim często rozpowszechnianym mitem jest przekonanie o możliwości zmuszenia pracownika przez nowego pracodawcę do wykonywania zadań, które wcześniej nie były w zakresie jego obowiązków. Tymczasem w porozumieniu pomiędzy pracodawcami, a także w umowie o pracę powinny zostać określone obowiązki pracownika.

Udostępnij post

Więcej artykułów dla Ciebie

Dlaczego Twojemu kotu potrzebne są suplementy?

W dzisiejszych czasach coraz więcej właścicieli kotów zastanawia się, czy ich pupile potrzebują dodatkowych suplementów. Choć koty potrafią być zdrowe …

Dekoracje balonowe na wesele w plenerze

Dekoracje balonowe stały się jednym z najpopularniejszych trendów w organizacji wesel, zwłaszcza tych odbywających się na świeżym powietrzu. Ich wszechstronność, …

Jak sadzić i uprawiać kasztan jadalny w ogrodzie – praktyczny przewodnik

Kasztan jadalny, to nie tylko smaczny orzech, ale także cenna roślina ogrodowa, która może wnieść wiele do naszych ogrodów. Jego …

Jak wybrać idealny kostium kąpielowy dla dziecka? Praktyczne porady dla rodziców

Kostium kąpielowy dla dziecka to więcej niż tylko ubranie – to kluczowy element zapewniający bezpieczeństwo, wygodę i swobodę podczas zabaw …

Nowoczesne trendy w dekoracji okien – panele ażurowe i ich zastosowanie

Panele ażurowe stają się coraz bardziej popularnym wyborem wśród osób poszukujących nowoczesnych rozwiązań w dekoracji okien. Charakteryzują się one lekką, …

Jak wybrać odpowiednią pilarkę łańcuchową Stihl?

Wybór odpowiedniej pilarki łańcuchowej to kluczowy krok dla każdego profesjonalnego drwala, ogrodnika czy użytkownika planującego pracę w ogrodzie. Zestawienie narzędzi …

shares