3 mity na temat leasingu pracowniczego

Leasing pracowniczy w ostatnich latach zyskuje na popularności. To forma zatrudnienia korzystna zarówno dla pracodawcy przekazującego pracownika, jak i przyjmującego, a także dla samego pracownika. Jednakże wokół leasingu pracowników narosło wiele mitów. Sprawdź, na czym polega leasing pracowniczy i kiedy warto z niego skorzystać.

Co to jest leasing pracowniczy?

Leasing pracowniczy to nietypowa forma zatrudnienia, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Najprościej rzecz ujmując, jest to wypożyczenie innej firmie swojego pracownika na określony czas lub w celu wykonania konkretnego zadania. Takie rozwiązanie jest korzystne dla obu pracodawców, jak i samego pracownika, którego leasing dotyczy.

Z takiej formy zatrudnienia najczęściej korzystają firmy, które ze względów finansowych nie mogą pozwolić sobie na zatrudnienie specjalisty na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie, a także w sytuacji, kiedy potrzebują pracownika z konkretnej branży, jednakże nie na stałe. Przykładowo, na zastępstwo za osobę, które przebywa na urlopie lub zwolnieniu chorobowym. Druga strona natomiast najczęściej wypożycza pracownika, dla którego chwilowo nie ma pracy. Ponadto są firmy, które zajmują się outsourcingiem wykwalifikowanych pracowników. Dużym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza outsourcing kadr i płac w ramach leasingu pracowniczego. Takie usługi świadczy obecna na polskim rynku od 1999 roku firma Payroll. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu leasingobiorca zyskuje nie tylko wykwalifikowanego specjalistę, ale także usprawnia cały system kadrowo-płacowy dzięki jego umiejętnościom.

Jak dopełnić formalności?

Jakich formalności należy dopełnić, aby skutecznie wynająć pracownika? Konieczne jest podpisanie porozumienia pomiędzy pracodawcami, w którym będą zawarte warunki leasingu. Najważniejsze informacje, jakie powinny się znaleźć w porozumieniu, to:

  •         czas trwania leasingu,
  •         wynagrodzenie,
  •         stanowisko pracy wraz z opisem obowiązków pracownika.

Co istotne, pracownikowi, który został wypożyczony leasingobiorcy, pracodawca- leasingodawca udziela bezpłatnego urlopu, co także powinno zostać ujęte w porozumieniu. Ponadto, leasingodawca powinien zawrzeć ze swoim pracownikiem porozumienie, w którym powinny znaleźć się informacje o udzielonym mu urlopie bezpłatnym, czasie jego trwania, a także dane leasingobiorcy.

Co więcej, wypożyczony pracownik powinien zawrzeć terminową umowę o pracę z leasingobiorcą.

Leasing pracowniczy: mity

Wokół leasingu pracowniczego narosło wiele mitów. Jednym z najczęściej powielanych jest przekonanie, że pracownik wykonuje pracę na czarno w leasingobiorcy. To twierdzenie nie jest prawdziwe. W trakcie trwania leasingu pracowniczego pracownik pozostaje bowiem w dwóch stosunkach pracy – zarówno z pracodawcą przekazującym, jak i przyjmującym.

Kolejny mit dotyczy pozbawiania pracownika możliwości decydowania o tym, dla kogo będzie wykonywał pracę. W rzeczywistości pracodawca musi uzyskać od pracownika pisemną zgodę na wykonywanie pracy w innym miejscu.

Trzecim często rozpowszechnianym mitem jest przekonanie o możliwości zmuszenia pracownika przez nowego pracodawcę do wykonywania zadań, które wcześniej nie były w zakresie jego obowiązków. Tymczasem w porozumieniu pomiędzy pracodawcami, a także w umowie o pracę powinny zostać określone obowiązki pracownika.

Więcej artykułów dla Ciebie

Lifting falami RF — rewolucyjna metoda odmładzania skóry

W erze, gdzie estetyka równie mocno współistnieje z troską o zdrowie, nowoczesne podejścia do pielęgnacji ciała zdobywają coraz większą popularność. …

Przygotuj swoje ciało do wiosennej odsłony: Korzyści depilacji laserowej

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, co oznacza, że czas przygotować swoje ciało na cieplejsze dni i letnie stylizacje. Jednym z …

Suplementacja dla witalności: Jak zadbać o energiczny start w życie dla Twojego szczeniaka?

Szczeniaki są pełne energii i ciekawości, a odpowiednia suplementacja może pomóc im w budowaniu solidnych podstaw dla zdrowego i aktywnego …

Miłość wisi w powietrzu: Jak stworzyć wyjątkowe walentynkowe dekoracje z balonów?

Czy szukasz pomysłów na wyjątkową dekorację na Walentynki? Balony to idealne rozwiązanie! Nie tylko dodają uroku każdej uroczystości, ale także …

Nowoczesne kuchnie dla małych przestrzeni: Pomysły na optymalizację układu i designu

Kuchnia jest sercem każdego domu, bez względu na jej rozmiar. Nawet w niewielkiej przestrzeni można stworzyć funkcjonalne i stylowe miejsce, …

Wyprawka dla noworodka – czego będziesz potrzebować?

Przygotowanie do narodzin dziecka to wyjątkowy okres, pełen emocji i oczekiwania. Jednym z kluczowych zadań przyszłych rodziców jest kompleksowe skompletowanie …

shares