Aparat na zęby – ile kosztuje i ile się go nosi?

Kiedyś zabiegi ortodontyczne takie jak wstawianie aparatu dentystycznego uchodziło za „kosmetyczne”, ale dziś zarówno stomatolodzy, jak i pacjenci zdają sobie sprawę, że leczenie tą metodą może być koniecznością. Korygowanie niewspółosiowych zębów często może zapobiec problemom przyzębia i poważnemu zużyciu zębów przez całe życie, a nawet przedwczesnej utracie zębów! 

 

O historii aparatu dentystycznego

Aparaty ortodontyczne, jakie znamy dziś wynaleziono dopiero na początku XIX wieku, ale zainteresowanie ludzi prostymi zębami i/lub prawidłowym ustawieniem szczęk sięga czasów starożytnych Egipcjan. Metody prostowania zębów różniły się w zależności od kultury, ale cel był jasny — ludzie chcieli prostych zębów dla idealnego uśmiechu. Poznawanie historii aparatów ortodontycznych może nie tylko złagodzić strach i emocje związane z tym czasem onieśmielającym urządzeniem dentystycznym, ale może być również interesującym wiedzieć, jak aparaty rozwinęły się i poprawiły na przestrzeni lat.

Zalety aparatów ortodontycznych

Aparaty ortodontyczne mogą rozwiązać wiele problemów kosmetycznych i strukturalnych z zębami i szczękami. Ponadto, używanie aparatów ortodontycznych oznacza tańsze prace dentystyczne w późniejszym życiu. Wreszcie, aparaty ortodontyczne mają tak wiele kształtów i rozmiarów, że nigdy nie było łatwiej znaleźć aparaty, które pasują do Twojego  stylu. Jakie są korzyści z ich używania?

 

  • Proste zęby

Proste zęby mają wiele zalet. W najprostszym przykładzie posiadanie prostych zębów oznacza lepszy uśmiech. Ludzie oceniają się nawzajem za pomocą chwilowych spojrzeń, często skupionych na naszej twarzy. Zepsute lub nierówne zęby mogą wywołać u ludzi negatywne predyspozycje do nas, nawet jeśli jesteśmy fantastyczni. Poprzez naprawianie zębów i prostowanie ich zmniejsza się ryzyko niesprawiedliwej oceny. Będziesz też po prostu wyglądał atrakcyjniej dla samego siebie.

 

  • Mniej prac dentystycznych w późniejszym życiu

Im wcześniej znajdziesz i naprawisz problemy z zębami, tym będą one tańsze na dłuższą metę. Naprawa problemów z zębami teraz za pomocą aparatów ortodontycznych zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia innych dolegliwości w późniejszym życiu. 

 

  • Szeroka gama aparatów ortodontycznych

W ciągu ostatniego półwiecza aparaty ortodontyczne przeszły niewiarygodnie długą drogę. Znacznie mniej inwazyjne niż kiedyś, aparaty ortodontyczne nigdy wcześniej nie były tak łatwe do zakładania, poprawiania i wyjmowania. Wraz z doskonaleniem tradycyjnych aparatów ortodontycznych pojawiła się gama innych aparatów, które dodawały różnorodności i wszechstronności do tego, co wcześniej było ograniczonym zakresem opcji.

 

Tradycyjne: Tradycyjne aparaty są wykonane z metalu i są najtańszą opcją. Tradycyjne aparaty ortodontyczne wymagają wizyty w celu ich założenia i kolejnych wizyt w celu zaciśnięcia. Dostępne są również kolory, które usuwają wygląd metalowych ust, a zamiast tego dodają unikalny kolor, który pozwala zarówno ludziom, jak i dzieciom, mieć poczucie własności nad ich korekcyjną pracą dentystyczną.

 

Zdejmowane: Ruchome aparaty to takie, które można zdjąć w dowolnym momencie. Należy pamiętać, że aby aparat był skuteczny, musi być noszony przez określoną liczbę godzin dziennie. Czas leczenia aparatem ruchomym może być różny w zależności od konkretnego przypadku. Ponadto ruchome aparaty na zęby są zazwyczaj wygodniejsze w noszeniu niż inne. 

 

Aparaty ceramiczne: znany również jako Clear Brace są znacznie mniej zauważalne niż tradycyjne aparaty ortodontyczne. Aparaty te mogą naśladować kolor Twoich zębów, płynnie wtapiając się w Twój uśmiech. Teraz możesz rozmawiać i wchodzić w interakcje bez obawy, że ludzie zauważą, że masz aparat ortodontyczny.

 

Aparaty lingwalne: W przeciwieństwie do wszystkich innych rodzajów aparatów ortodontycznych, aparaty lingwalne są całkowicie niewidoczne dla innych ludzi. Dzieje się tak, ponieważ są to jedyne aparaty ortodontyczne umieszczone po drugiej stronie zębów, skierowane w stronę ust. Jeśli chcesz całkowicie ukryć swój aparat, rozważ aparaty lingwalne.

 

Invisalign: Invisalign to kolejna niewidzialna opcja. Wkładka, która pasuje do zębów, Invisalign jest niewidoczny gołym okiem i nie powinien ograniczać wygody spożycia jedzenia ani napojów. W rezultacie są jednymi z najpopularniejszych wyborów dla dorosłych.

Ile kosztuje aparat ortodontyczny?

Ceny aparatów ortodontycznych są bardzo zróżnicowane, co może być bardzo mylące dla konsumentów. Rodzaj aparatu (stały lub wyjmowany), materiał, z którego jest wykonany (metalowy, ceramiczny lub plastikowy), oraz czas, przez jaki musi być noszony, wszystko to wpływa na ostateczny koszt. Ogólnie rzecz biorąc, aparaty stałe są droższe niż aparaty wyjmowane, a aparaty wykonane z ceramiki lub plastiku są droższe niż te wykonane z metalu. Należy jednak pamiętać, że cena nie jest jedynym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze aparatu. Poziom doświadczenia i wiedzy ortodonty, potrzeby indywidualnego pacjenta oraz lokalizacja gabinetu odgrywają rolę w określeniu ostatecznego kosztu. W związku z tym ważne jest, aby skonsultować się z ortodontą, aby uzyskać dokładne oszacowanie kosztów leczenia.

 

W zależności od tego, gdzie mieszkasz, jeśli Twoje zęby muszą zostać przesunięte na znaczną odległość lub jeśli chcesz, aby aparat był mniej zauważalny niż tradycyjne, możesz spodziewać się wyższej ceny.

 

Jak długo nosi się taki aparat?

Średni czas na aparat ortodontyczny wynosi od 1 do 3 lat. Ale możesz ich potrzebować przez krótszy lub dłuższy czas, w zależności od okoliczności. Oto kilka czynników, które mogą mieć wpływ na to, jak długo musisz nosić aparat ortodontyczny.

 

  • Jak krzywe są twoje zęby

Częstym powodem, dla którego możesz nosić aparat ortodontyczny, jest to, że zęby są stłoczone, wystają lub są zbyt daleko od siebie. Powinieneś szukać leczenia tych problemów, aby uniknąć próchnicy, chorób dziąseł i erozji szkliwa. Czas noszenia aparatu ortodontycznego w celu leczenia tych schorzeń może się różnić w zależności od nasilenia. Na przykład wyrównanie zębów może wymagać usunięcia zębów, aby zrobić więcej miejsca w jamie ustnej.

 

  • Twój zgryz

Zgryz to termin stomatologiczny używany do opisania kontaktu między zębami. Gdy zęby zbliżają się do siebie, dotykają się w punkcie okluzji. W zdrowym zgryzie zęby dotykają się równomiernie na całej długości. Jest to tzw. zgryz normalny. Jeśli zęby nie dotykają się równomiernie, nazywa się to zgryzem nieprawidłowym. Nieprawidłowy zgryz może powodować wiele problemów, w tym zużycie zębów, utratę zębów i ból szczęki. Może również utrudniać prawidłowe żucie i mówienie. Twój zgryz może nie układać się tak, jak powinien i możesz potrzebować leczenia.

 

Trudności z korzystania z aparatu dentystycznego

Aparaty ortodontyczne występują w różnych odmianach, a każda z nich ma swoje zalety i wady. Tradycyjne aparaty, które są wykonane z metalu, są zauważalne i mogą być trudne do utrzymania w czystości. Invisalign, które są wykonane z plastiku, są mniej zauważalne, ale mogą być trudniejsze do jedzenia i picia. Aparaty ceramiczne są mniej zauważalne niż tradycyjne aparaty, ale mogą się łatwo odbarwiać. Aparaty lingwalne, które umieszcza się na tylnej części zębów, są najtrudniejsze do utrzymania w czystości i mogą wymagać specjalnych narzędzi lub większej liczby wizyt u dentysty. Wszystkie te aparaty wymagają regulacji, co oznacza, że trzeba będzie chodzić do dentysty na okresowe wizyty.

 

Więcej artykułów dla Ciebie

Przygotuj swoje ciało do wiosennej odsłony: Korzyści depilacji laserowej

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, co oznacza, że czas przygotować swoje ciało na cieplejsze dni i letnie stylizacje. Jednym z …

Suplementacja dla witalności: Jak zadbać o energiczny start w życie dla Twojego szczeniaka?

Szczeniaki są pełne energii i ciekawości, a odpowiednia suplementacja może pomóc im w budowaniu solidnych podstaw dla zdrowego i aktywnego …

Miłość wisi w powietrzu: Jak stworzyć wyjątkowe walentynkowe dekoracje z balonów?

Czy szukasz pomysłów na wyjątkową dekorację na Walentynki? Balony to idealne rozwiązanie! Nie tylko dodają uroku każdej uroczystości, ale także …

Nowoczesne kuchnie dla małych przestrzeni: Pomysły na optymalizację układu i designu

Kuchnia jest sercem każdego domu, bez względu na jej rozmiar. Nawet w niewielkiej przestrzeni można stworzyć funkcjonalne i stylowe miejsce, …

Wyprawka dla noworodka – czego będziesz potrzebować?

Przygotowanie do narodzin dziecka to wyjątkowy okres, pełen emocji i oczekiwania. Jednym z kluczowych zadań przyszłych rodziców jest kompleksowe skompletowanie …

Kamienie szlachetne w biżuterii

Biżuteria od wieków pełniła istotną rolę nie tylko jako ozdoba, lecz także jako nośnik wartości kulturowych, społecznych i osobistych. Kamienie …

shares