Budowa tarasu – jakie rozwiązanie wybrać?

Budowa tarasu jest zajęciem, które wymaga odrobinę więcej uwagi. Odpowiedni projekt, dobre materiały i wysokiej jakości drewno to tylko jedne z licznych rzeczy, o których trzeba pomyśleć. Na co konkretnie zwrócić uwagę podczas budowania tarasu? Jakie rozwiązanie wybrać? Tarasy drewniane, kompozytowe, a może takie z kostki brukowej? Co najbardziej się opłaca? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule!

Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na fakt, że taras to przestrzeń, w której często odpoczywamy w wolnym czasie. Ważne jest więc, aby był on zaprojektowany i urządzony tak, jak lubisz najbardziej. W końcu to także „wizytówka” ogrodu. Wybierając materiały, z jakich zostaną wykonane jego konstrukcje, trzeba zwrócić uwagę zarówno na wygląd, jak i na samą funkcjonalność. Do wyboru jest wiele opcji i rozwiązań, takich jak camo i camomocowanie. Właśnie dlatego poniżej opisujemy, na co konkretnie zwrócić uwagę. Te wskazówki z całą pewnością mogą w oszczędzeniu zbędnych nerwów oraz cennego czasu.

Budowa tarasu drewnianego

Budując tarasy drewniane warto wybierać opcje z rodzimego drewna – głównie iglastego. Ciekawym rozwiązaniem mogą być też elementy egzotyczne. Warto przede wszystkim wiedzieć, że takie drewno do użytku domowego jest zwykle dostępne i tanie, ale nie jest tak trwałe jak drewno egzotyczne. Wymaga również impregnacji ciśnieniowej lub oleju tarasowego. Najtrwalszym rozwiązaniem jest deska modrzewiowa syberyjska, najlepiej kawałek z północnej Syberii. Drewno modyfikowane termicznie może również sprawdzać się jako drzewo termoutwardzalne.

Z całą pewnością wyżej wymienione gatunki drewna nie są tak odporne na uszkodzenia i wilgoć jak drewno egzotyczne. Gatunki takie jak teak, Cumaru, Ipe, Bangkirai i Kempas w pełni przystosują się do naszego klimatu. Przykładowo, zupełnie nie boją się deszczu i mrozu. Drewno egzotyczne jest również odporne na grzyby i mikroorganizmy. Poszczególne gatunki różnią się wizualnie, dlatego na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, a tak urządzony taras będzie spełniał wszelkie wymagania.

Kilka słów o tarasach kompozytowych

Budowa tarasu kompozytowego staje się coraz bardziej popularną alternatywą dla tradycyjnych drewnianych tarasów. Takie panele wyglądają jak produkty całkowicie naturalne. Oczywiście nieco się od nich różnią, ale ciężko to dostrzec na pierwszy rzut oka. Nie mają wad, takich jak podgniwania jak drewno. Najczęściej mocowane są do systemu za pomocą klipsów. Instalacja jest znacznie wygodniejsza niż użycie śrub stalowych. Pod wpływem warunków atmosferycznych i użytkowania, zmiana koloru materiałów kompozytowych jest mniejsza niż drewna. Rozwiązanie to charakteryzuje się także słabą odpornością na zarysowania i uszkodzenia. Pomimo wielu zalet nie jest tak trwała jak deski z drewna egzotycznego, ale nie wymaga wiele konserwacji.

A może taras z kostki brukowej?

Warto wspomnieć o wybrukowanym tarasie. To dość ciekawe rozwiązanie, które można spotkać od czasu do czasu. Brukowany taras to właściwie bardzo tania opcja. Nie należy jednak zapominać, że założenie fundamentu to oddzielny koszt. Samo wykonanie pracy to sprawa niezwykle skomplikowana. Właśnie dlatego najlepiej zatrudnić fachowców, którzy profesjonalnie zajmą się tematem. Finalnie więc ta inwestycja staje się bardzo kosztowna. Jeżeli jednak będzie najlepiej się komponować z konkretną przestrzenią to warto się na nią zdecydować.

Jaki taras wybrać? Z całą pewnością jest to zależne od dostępnej przestrzeni, Twoich preferencji i przygotowanego budżetu. Właśnie dlatego warto znać wymienione powyżej opcje. Z całą pewnością dobrym rozwiązaniem będzie przejrzenie przykładowych projektów w sieci. To dobre źródło inspiracji. Dodatkowo warto zasięgnąć porady architekta. Taka osoba doradzi najlepsze rozwiązanie, które najlepiej spełni wszystkie Twoje potrzeby.

Jeżeli więc myślisz o budowie tarasu, życzymy powodzenia! Jesteśmy pewni, że to miejsce stanie się prawdziwą ozdoba Twojego ogrodu. To natomiast pozwoli na relaks w słoneczne dni i przestrzeń do organizowania letnich, rodzinnych spotkań. Z pewnością pomoże Wam camomocowanie.pl.

More Articles for You

Siano, owies i słoma to stanowczo za mało – jak wybrać optymalną paszę dla koni?

Pasze to substancje roślinne, zwierzęce lub mineralne, które stosuje się do karmienia zwierząt gospodarskich. Jak powinna zatem wyglądać codzienna dieta …

Co warto wiedzieć o dermokosmetykach?

Spośród kosmetyków na szczególną uwagę zasługują te, których receptury zostały opracowane z myślą o osobach ze skórą wrażliwą, w tym …

Skarpetki – trafiony prezent dla każdego

Przed nami magiczny okres Świąt Bożego Narodzenia. Czas spokoju, szczęścia i wdzięczności. Każdy z nas czeka na tę wyjątkową okazję …

Pomysł na prezent dla urodomaniaczki

Święta Bożego narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Czas pandemii, limity kupujących w centrach handlowych i stale rosnąca liczba zachorowań na …

Manicure tytanowy – na czym polega?

Sklep mfryz obok produktów przeznaczonych do robienia manicure tytanowego i pielęgnacji paznokci, oferuje także produkty do włosów, twarzy, rąk czy całego ciała.

Jest to sklep, którego oferta jest bardzo kompleksowa obok kosmetyków dla pań i panów proponowane są tam urządzenia wykorzystywane przy pielęgnacji włosów, typu suszarki, szczotki czy lokówki oraz meble potrzebne do wyposażenia zakładów fryzjerskich i kosmetycznych

Key-visual wyróżnij się na tle konkurencji

Key-visual uważa się za jeden z elementów tworzenia wizerunku firmy lub marki. Profesjonalnie stworzona kampania pozwoli wyróżnić się na tle …

shares