Dobór klimatyzatora – najlepsze wskazówki

Wybór najlepszego klimatyzatora może być wyzwaniem. Jaki rozmiar będzie odpowiedni? Ile będzie kosztować prąd i jak głośno będzie działać? Pomożemy Ci znaleźć odpowiedni model do Twojego domu. Z artykułu dowiesz się między innymi jaki typ klimatyzatora powinieneś kupić, jakie funkcje w klimatyzatorze potrzebujsz i ile kosztuje korzystanie z klimatyzatora.

Wybór odpowiedniego klimatyzatora

W przypadku większości domów najlepszym rozwiązaniem będzie klimatyzator z układem dzielonym w cyklu odwróconym. Zastanówmy się, co to oznacza. Rodzaje klimatyzatorów i ich koszty to bardzo jasny temat.

System dzielony

Składają się one z dwóch części: jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej, połączonych rurami zawierającymi gaz chłodniczy. Są odpowiednie dla powierzchni do około 60 m2.

Klimatyzatory multi-split

Podobny do systemu typu split, ale z jedną jednostką zewnętrzną podłączoną do dwóch lub więcej jednostek wewnętrznych. Dedykowane dla dwóch lub trzech pomieszczeń, które są dość blisko siebie. Występują mniej więcej w tym samym przedziale cenowym, co systemy typu split.

Klimatyzatory kanałowe

Mają dyskretną jednostkę centralną, zwykle umieszczoną poza zasięgiem wzroku na dachu, połączoną kanałami powietrznymi z wylotami powietrza i czujnikami w każdym pomieszczeniu. Dobre do chłodzenia i ogrzewania całego domu.

Klimatyzatory przenośne

Pojedyncza jednostka, którą można w razie potrzeby przenosić z pokoju do pokoju (ale na ogół nie jest to łatwe). Większość z nich ma elastyczny kanał, który należy przymocować do okna, aby odprowadzać ciepło na zewnątrz. Dobre do pomieszczeń w gospodarstwach domowych, w których wbudowana opcja nie jest możliwa (na przykład w przypadku wynajmu).

Co to jest klimatyzacja z odwróconym cyklem?

Klimatyzator z odwróconym cyklem może zarówno ogrzewać, jak i chłodzić – w rzeczywistości jest to jeden z najtańszych sposobów na ogrzanie domu zimą. W trybie chłodzenia klimatyzator typu split pobiera ciepło z powietrza wewnętrznego i odprowadza je na zewnątrz za pośrednictwem czynnika chłodniczego w rurach łączących jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. Jednostka zewnętrzna uwalnia ciepło i pompuje schłodzony czynnik chłodniczy z powrotem do jednostki wewnętrznej, gdzie cykl jest kontynuowany. W trybie ogrzewania proces jest po prostu odwrócony, aby wydobyć energię cieplną z powietrza zewnętrznego i przesłać ją do wnętrza (tak, nawet w zimne dni jest trochę energii cieplnej w powietrzu zewnętrznym).

Jeśli potrzebujesz klimatyzatora tylko do chłodzenia latem to klimatyzator tylko chłodzący może być właśnie dla Ciebie. Są na ogół tańsze niż modele z cyklem odwrotnym, ale zwykle mają te same funkcje.

Jakiej wielkości klimatyzator możesz potrzebować?

Oto nasz przybliżony przewodnik po wydajności (rozmiarze) klimatyzatora, którego będziesz potrzebować do określonego rozmiaru pomieszczenia.

Modele zbyt mocne dla wielkości pomieszczenia mogą często uruchamiać krótkie cykle, aby osiągnąć docelową temperaturę. Może to spowodować zbyt niskie lub zbyt wysokie temperatury w pomieszczeniu, niewystarczające osuszanie, zwiększone zużycie energii i koszty eksploatacji oraz zużycie systemu.

Modele o niskiej mocy mogą wymagać częstszej pracy z maksymalną mocą, co może zbytnio wysuszyć powietrze, a także spowodować nadmierne zużycie.

Wybierz więc model o równej lub nieco większej pojemności pomieszczenia.

Na przykład, jeśli obliczysz, że pomieszczenie wymaga modelu 6 kW, poszukaj klimatyzatora o znamionowej wydajności chłodniczej w zakresie od 6 kW do 6,5 kW (w przybliżeniu). Prawdopodobnie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest uzyskanie modelu nieco powyżej wymaganej pojemności niż nieco poniżej niej, ponieważ trochę dodatkowego chrząknięcia może pomóc w ekstremalnych temperaturach. Ale nie przekraczaj wymaganej pojemności. Jeśli kogoś zainteresował montaż klimatyzacji Katowice to miejsce, gdzie można bez trudu skontaktować się z profesjonalistami w swoim fachu.

Jak głośne są klimatyzatory?

Koszty eksploatacji średniej wielkości klimatyzatora są różne i zależą od kilku czynników.Jak zaoszczędzić pieniądze podczas eksploatacji klimatyzatora? Większość nowoczesnych klimatyzatorów typu split-system jest bardzo cicha w pomieszczeniach i na zewnątrz, ale przed zakupem warto sprawdzić poziom hałasu klimatyzatora. Hałas z jednostek wewnętrznych waha się od 19 dB do 53 dB, a z jednostek zewnętrznych od 42 dB do 69 dB.

Dla porównania, oto kilka typowych poziomów dźwięku:

30dBA: typowy poziom hałasu w cichym domu

50dBA: wnętrze cichego samochodu podczas jazdy

60dBA: typowa rozmowa

70–80dBA: odkurzacz

Hałaśliwa jednostka wewnętrzna może zakłócać Twoje czynności, rozmowę lub sen. Hałaśliwa jednostka zewnętrzna może przeszkadzać Tobie (jeśli znajduje się zbyt blisko okna sypialni lub salonu) lub sąsiadom, dlatego rozważ umieszczenie jednostki zewnętrznej ostrożnie.

Artykuł powstał we współpracy ze stroną KupKlimatyzator – zaufaj specjalistom.

Więcej artykułów dla Ciebie

Montaż tarasu z desek kompozytowych

Deski kompozytowe to zrównoważona, bezpieczna i ekonomiczna alternatywa dla naturalnego drewna. Jest to sztuczny produkt złożony z przetworzonych termoplastów i włókien …

Jak działa łożysko?

Łożysko jest elementem układu, który pomaga zmniejszyć tarcie między dwoma częściami. Robi to poprzez oddzielenie dwóch obiektów i zapewnienie im gładkiej …

Okna aluminiowe — wady i zalety

Ramy okienne wykonane z aluminium stają coraz bardziej popularne. Jest ku temu kilka powodów: są wytrzymałe, lekkie i łatwe w …

Jak czyścić toaletę?

Czyszczenie toalety nie należy do najprzyjemniejszych zadań, jednak każdy chce, aby jego toaleta była na tyle higieniczna i czysta, aby przyjemnie …

Jaki plecak podróżny wybrać?

Nasz poradnik jak wybrać plecak, pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru dla Twoich potrzeb zapewniając komfort i niezawodność Niezależnie od tego, …

Jak utrzymać czysty dom, w którym mieszka pies?

Jeśli dzielisz dom z włochatym przyjacielem, badania pokazują, że jesteś szczęśliwszy i zdrowszy. Zwierzęta przynoszą wiele pozytywnych aspektów do życia …

shares