Dobór klimatyzatora – najlepsze wskazówki

Wybór najlepszego klimatyzatora może być wyzwaniem. Jaki rozmiar będzie odpowiedni? Ile będzie kosztować prąd i jak głośno będzie działać? Pomożemy Ci znaleźć odpowiedni model do Twojego domu. Z artykułu dowiesz się między innymi jaki typ klimatyzatora powinieneś kupić, jakie funkcje w klimatyzatorze potrzebujsz i ile kosztuje korzystanie z klimatyzatora.

Wybór odpowiedniego klimatyzatora

W przypadku większości domów najlepszym rozwiązaniem będzie klimatyzator z układem dzielonym w cyklu odwróconym. Zastanówmy się, co to oznacza. Rodzaje klimatyzatorów i ich koszty to bardzo jasny temat.

System dzielony

Składają się one z dwóch części: jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej, połączonych rurami zawierającymi gaz chłodniczy. Są odpowiednie dla powierzchni do około 60 m2.

Klimatyzatory multi-split

Podobny do systemu typu split, ale z jedną jednostką zewnętrzną podłączoną do dwóch lub więcej jednostek wewnętrznych. Dedykowane dla dwóch lub trzech pomieszczeń, które są dość blisko siebie. Występują mniej więcej w tym samym przedziale cenowym, co systemy typu split.

Klimatyzatory kanałowe

Mają dyskretną jednostkę centralną, zwykle umieszczoną poza zasięgiem wzroku na dachu, połączoną kanałami powietrznymi z wylotami powietrza i czujnikami w każdym pomieszczeniu. Dobre do chłodzenia i ogrzewania całego domu.

Klimatyzatory przenośne

Pojedyncza jednostka, którą można w razie potrzeby przenosić z pokoju do pokoju (ale na ogół nie jest to łatwe). Większość z nich ma elastyczny kanał, który należy przymocować do okna, aby odprowadzać ciepło na zewnątrz. Dobre do pomieszczeń w gospodarstwach domowych, w których wbudowana opcja nie jest możliwa (na przykład w przypadku wynajmu).

Co to jest klimatyzacja z odwróconym cyklem?

Klimatyzator z odwróconym cyklem może zarówno ogrzewać, jak i chłodzić – w rzeczywistości jest to jeden z najtańszych sposobów na ogrzanie domu zimą. W trybie chłodzenia klimatyzator typu split pobiera ciepło z powietrza wewnętrznego i odprowadza je na zewnątrz za pośrednictwem czynnika chłodniczego w rurach łączących jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. Jednostka zewnętrzna uwalnia ciepło i pompuje schłodzony czynnik chłodniczy z powrotem do jednostki wewnętrznej, gdzie cykl jest kontynuowany. W trybie ogrzewania proces jest po prostu odwrócony, aby wydobyć energię cieplną z powietrza zewnętrznego i przesłać ją do wnętrza (tak, nawet w zimne dni jest trochę energii cieplnej w powietrzu zewnętrznym).

Jeśli potrzebujesz klimatyzatora tylko do chłodzenia latem to klimatyzator tylko chłodzący może być właśnie dla Ciebie. Są na ogół tańsze niż modele z cyklem odwrotnym, ale zwykle mają te same funkcje.

Jakiej wielkości klimatyzator możesz potrzebować?

Oto nasz przybliżony przewodnik po wydajności (rozmiarze) klimatyzatora, którego będziesz potrzebować do określonego rozmiaru pomieszczenia.

Modele zbyt mocne dla wielkości pomieszczenia mogą często uruchamiać krótkie cykle, aby osiągnąć docelową temperaturę. Może to spowodować zbyt niskie lub zbyt wysokie temperatury w pomieszczeniu, niewystarczające osuszanie, zwiększone zużycie energii i koszty eksploatacji oraz zużycie systemu.

Modele o niskiej mocy mogą wymagać częstszej pracy z maksymalną mocą, co może zbytnio wysuszyć powietrze, a także spowodować nadmierne zużycie.

Wybierz więc model o równej lub nieco większej pojemności pomieszczenia.

Na przykład, jeśli obliczysz, że pomieszczenie wymaga modelu 6 kW, poszukaj klimatyzatora o znamionowej wydajności chłodniczej w zakresie od 6 kW do 6,5 kW (w przybliżeniu). Prawdopodobnie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest uzyskanie modelu nieco powyżej wymaganej pojemności niż nieco poniżej niej, ponieważ trochę dodatkowego chrząknięcia może pomóc w ekstremalnych temperaturach. Ale nie przekraczaj wymaganej pojemności. Jeśli kogoś zainteresował montaż klimatyzacji Katowice to miejsce, gdzie można bez trudu skontaktować się z profesjonalistami w swoim fachu.

Jak głośne są klimatyzatory?

Koszty eksploatacji średniej wielkości klimatyzatora są różne i zależą od kilku czynników.Jak zaoszczędzić pieniądze podczas eksploatacji klimatyzatora? Większość nowoczesnych klimatyzatorów typu split-system jest bardzo cicha w pomieszczeniach i na zewnątrz, ale przed zakupem warto sprawdzić poziom hałasu klimatyzatora. Hałas z jednostek wewnętrznych waha się od 19 dB do 53 dB, a z jednostek zewnętrznych od 42 dB do 69 dB.

Dla porównania, oto kilka typowych poziomów dźwięku:

30dBA: typowy poziom hałasu w cichym domu

50dBA: wnętrze cichego samochodu podczas jazdy

60dBA: typowa rozmowa

70–80dBA: odkurzacz

Hałaśliwa jednostka wewnętrzna może zakłócać Twoje czynności, rozmowę lub sen. Hałaśliwa jednostka zewnętrzna może przeszkadzać Tobie (jeśli znajduje się zbyt blisko okna sypialni lub salonu) lub sąsiadom, dlatego rozważ umieszczenie jednostki zewnętrznej ostrożnie.

Artykuł powstał we współpracy ze stroną KupKlimatyzator – zaufaj specjalistom.

More Articles for You

Siano, owies i słoma to stanowczo za mało – jak wybrać optymalną paszę dla koni?

Pasze to substancje roślinne, zwierzęce lub mineralne, które stosuje się do karmienia zwierząt gospodarskich. Jak powinna zatem wyglądać codzienna dieta …

Co warto wiedzieć o dermokosmetykach?

Spośród kosmetyków na szczególną uwagę zasługują te, których receptury zostały opracowane z myślą o osobach ze skórą wrażliwą, w tym …

Skarpetki – trafiony prezent dla każdego

Przed nami magiczny okres Świąt Bożego Narodzenia. Czas spokoju, szczęścia i wdzięczności. Każdy z nas czeka na tę wyjątkową okazję …

Pomysł na prezent dla urodomaniaczki

Święta Bożego narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Czas pandemii, limity kupujących w centrach handlowych i stale rosnąca liczba zachorowań na …

Manicure tytanowy – na czym polega?

Sklep mfryz obok produktów przeznaczonych do robienia manicure tytanowego i pielęgnacji paznokci, oferuje także produkty do włosów, twarzy, rąk czy całego ciała.

Jest to sklep, którego oferta jest bardzo kompleksowa obok kosmetyków dla pań i panów proponowane są tam urządzenia wykorzystywane przy pielęgnacji włosów, typu suszarki, szczotki czy lokówki oraz meble potrzebne do wyposażenia zakładów fryzjerskich i kosmetycznych

Key-visual wyróżnij się na tle konkurencji

Key-visual uważa się za jeden z elementów tworzenia wizerunku firmy lub marki. Profesjonalnie stworzona kampania pozwoli wyróżnić się na tle …

shares