Dobry sen dziecka

Wychowywanie dziecka nie jest łatwą pracą. Biorąc pod uwagę stres i presję życia, uporczywy płacz niemowląt może prowadzić do bardziej stresujących sytuacji w rodzinie. Zestresowany umysł może sprawić, że świeżo upieczeni rodzice będą podejmować wszelkiego rodzaju pochopne decyzje. Dlatego niezwykle ważne jest zrozumienie potrzeb dziecka. Nawet jeśli spędziłeś wiele bezsennych nocy, próbując uśpić dziecko, nie martw się. Jest kilka kroków, które możesz podjąć, by zapewnić komfort podczas snu swojemu maluszkowi. W ciągu pierwszych 3 miesięcy potrzeba jedzenia u noworodka, ze względu na jego mały żołądek decyduje o godzinach snu. Noworodki zazwyczaj domagają się mleka matki co 2 do 4 godzin i jest to całkowicie normalne. Ich dzień składa się ze snu około 3 do 4 godzin, chwili przebudzenia, jedzenia i ponownego snu. Noworodki nie znają różnicy między dniem a nocą. Więc śpią bez względu na godzinę. Oznacza, to, że pierwsze miesiące będą nieprzespane przez rodziców. W wieku około 6 miesięcy niemowlaki są w stanie spać już przez około 6 godzin. Dobry sen maluszka warto budować już od 2. miesiąca życia. Rutyna jest bardzo ważna, by nauczyć dziecko spać w nocy a za dnia być aktywnym. Na spokojny sen dziecka składa się wiele czynników. W wieku około trzech miesięcy dziecko zaczyna rozumieć różnicę między nocą a dniem, co sprawia, że ​​jest to dobry czas na wyrobienie dobrych nawyków związanych ze snem. Zasypianie dzieci w nocy to umiejętność, której Twoje dziecko musi się nauczyć, a Ty możesz pomóc, korzystając z wypróbowanych i przetestowanych wskazówek.

Ustal konkretną porę snu

Kładzenie dziecka spać każdej nocy o tej samej porze pomoże mu regulować rytm snu i zegar biologiczny. Idealna jest godzina między 19 a 20:30 – późniejsza godzina, może sprawić, że dziecko będzie zbyt przemęczone.

Wprowadź trochę ciszy przed snem

Wyłącz telewizor i wycisz się z dzieckiem, zanim zaczniesz rutynę przed snem. Ekspozycja na światło z telewizora, komputerów i telefonów komórkowych hamuje uwalnianie melatoniny, hormonu uwalnianego przez mózg, który pomaga dziecku zasnąć. Zamiast tego usiądź spokojnie i wspólnie obejrzyjcie książki z obrazkami lub przeczytaj opowiadanie.

Postępuj zgodnie z rutyną przed snem

Jeśli jeszcze nie zacząłeś budować rutyny przed snem, teraz jest dobry moment, aby zacząć. Rutyna powinna obejmować kolację oraz kąpiel, która pomaga przygotować ciało do snu. Nie daj się jednak skusić na hałaśliwe zabawy z pluskaniem, ponieważ to tylko pobudzi dziecko. Po kąpieli ubierz dziecko w piżamę i śpiworek, a następnie połóż w łóżeczku. Przez pierwsze sześć miesięcy dziecko powinno spać w pokoju z rodzicami. Postaraj się aby cała rutyna nie trwała dłużej niż godzinę.

Czas razem

Niektóre dzieci stają się niespokojne przed snem, ponieważ tęsknią za większą uwagą rodzica. Kiedy rodzice pracują w pełnym wymiarze godzin w ciągu dnia, wieczorami dzieci zwracają uwagę rodziców. Z drugiej strony, gdy rodzic jest cały czas w domu, dzieci stają się zależne od jego obecności. Tak czy inaczej, spędzenie kilku minut na zadaniu dzieciom pytań na temat ich dnia, skupiając się na pozytywach, powiedzeniu im rzeczy, które zauważyłeś na ich temat, lub czytanie książeczki, może być miłym rytuałem. W przypadku niemowląt poświęć 5 lub 10 minut na przytulanie i nawiązanie kontaktu wzrokowego, śpiewanie lub wypowiadanie uspokajających słów.

Wyłącz światło

Dobrym pomysłem jest użycie rolet zaciemniających w oknach i przyciemnienie światła przed rozpoczęciem rutyny przed snem. Pomoże to utrzymać spokojną i zrelaksowaną atmosferę.

Spróbuj relaksującego masażu

Może się okazać, że delikatny masaż pomaga dziecku zrelaksować się po kąpieli. Spróbuj masować jego ręce i nogi odrobiną ciepłego oleju.

Połóż dziecko spać, póki jeszcze nie śpi

Umieszczenie dziecka w łóżeczku, gdy jest śpiące, ale nie śpi, zachęci je do samodzielnego zaśnięcia. Nie stanie się to od razu i na początku prawdopodobnie pojawią się łzy, ale spróbuj oprzeć się pokusie podniesienia ich i przytulenia się do snu. Zamiast tego mów spokojnie i uspokajająco, głaskaj delikatnie, a następnie wyjdź z pokoju. Być może będziesz musiał to zrobić kilka razy, zanim dziecko zaśnie, ale z czasem maluch w końcu nauczy się kojarzyć zasypianie z przebywaniem w łóżeczku.

Dodaj trochę szumu

Twoje dziecko przyzwyczaiło się do ciągłego dźwięku w łonie matki – bicie serca, bulgotanie w żołądku – i może się okazać, że hałas pomaga im się uspokoić. Możesz spróbować odtworzyć mu biały szum. Z czasem staną się one znajome i dziecko zacznie je kojarzyć ze snem.

Jaka temperatura w pokoju niemowlaka?

Kiedy w sypialni jest za gorąco lub za zimno, ciężko jest się wyspać. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Znalezienie odpowiedniej temperatury pokojowej dla dziecka jest ważne dla zapewnienia mu bezpieczeństwa i zdrowia. Niemowlak nie potrafi wyrazić słowami, jak się czuje, więc jako rodzic musisz wybrać odpowiednią dla niego temperaturę w pomieszczeniu. Prawidłowa temperatura dla niemowląt powinna wynosić od 20 do 22 stopni Celsjusza. Niemowlęta są bardziej wrażliwe na zmiany temperatury pokojowej, dlatego ważne jest zapewnienie im stałej i optymalnej temperatury. Około 11 tygodnia ciała niemowląt zaczynają regulować swoją temperaturę w nocy, tak jak robią to starsi ludzie. Możesz monitorować temperaturę w pokoju dziecka za pomocą termometru pokojowego. Jednak nie ma potrzeby ciągłego monitorowania temperatury ani utrzymywania ogrzewania lub chłodzenia przez całą noc, jeśli dziecko jest odpowiednio ubrane na pogodę. Śpiworek do spania z nogawkami na lato lub zimę zapewnia odpowiedni komfort termiczny pozwalając zarówno dziecku jak i rodzicom spać spokojnie. 

Jak sprawdzić, czy dziecku jest za gorąco lub za zimno?

Każde dziecko jest inne, a nasze porady dotyczące temperatury pokojowej mają służyć jako wskazówka. Dlatego musisz regularnie sprawdzać swoje dziecko, aby wiedzieć, czy nie jest mu za gorąco. Dotknij jego klatkę piersiową lub plecy, rączki i stopy są zwykle chłodniejsze, co jest całkowicie normalne. Jeśli skóra Twojego dziecka jest gorąca lub spocona, usuń jedną lub więcej warstw pościeli. Śpiworki bez ocieplenia doskonale sprawdzają się podczas wysokich temperatur, zapewniając niemowlakom komfort termiczny, jak również bezpieczeństwo.

Jak schłodzić pokój?

W przypadku wysokich temperatur warto postawić w pokoju niemowlaka niewielki cichy wiatrak, by zapewnić mi przepływ powietrza. 

Jeśli przy wszystkich najlepszych wysiłkach nadal występują problemy ze snem u dzieci, nie rozpaczaj. Spróbuj się zastanowić się, co się dzieje. Czasami dzieci mają problemy ze snem, gdy stają przed nowym kamieniem milowym w rozwoju. Czasami mają trudności z przetworzeniem ważnego wydarzenia. Aż do czwartego roku życia rodzice muszą uczyć dzieci dobrego snu. Oznacza to zabieranie ich z powrotem do łóżka, gdy wstają o niewłaściwej porze i pomaganie w złagodzeniu ich niepokoju po złym śnie. To tylko faza i każdy rodzic przez to przechodzi. A jeśli nie masz pewności, porozmawiaj ze swoim pediatrą lub skontaktuj się ze specjalistą od snu, który pomoże Ci stworzyć plan, którego możesz się trzymać. Czasami rozmowa ze specjalistą, pomaga ustalić, dlaczego dziecko się budzi, co może pomóc wszystkim się zrelaksować i lepiej spać.

Artykuł powstał we współpracy z Lisek Lolo, który jest producentem najwyższej jakości śpiworków dla dzieci i niemowląt.

Więcej artykułów dla Ciebie

Lifting falami RF — rewolucyjna metoda odmładzania skóry

W erze, gdzie estetyka równie mocno współistnieje z troską o zdrowie, nowoczesne podejścia do pielęgnacji ciała zdobywają coraz większą popularność. …

Przygotuj swoje ciało do wiosennej odsłony: Korzyści depilacji laserowej

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, co oznacza, że czas przygotować swoje ciało na cieplejsze dni i letnie stylizacje. Jednym z …

Suplementacja dla witalności: Jak zadbać o energiczny start w życie dla Twojego szczeniaka?

Szczeniaki są pełne energii i ciekawości, a odpowiednia suplementacja może pomóc im w budowaniu solidnych podstaw dla zdrowego i aktywnego …

Miłość wisi w powietrzu: Jak stworzyć wyjątkowe walentynkowe dekoracje z balonów?

Czy szukasz pomysłów na wyjątkową dekorację na Walentynki? Balony to idealne rozwiązanie! Nie tylko dodają uroku każdej uroczystości, ale także …

Nowoczesne kuchnie dla małych przestrzeni: Pomysły na optymalizację układu i designu

Kuchnia jest sercem każdego domu, bez względu na jej rozmiar. Nawet w niewielkiej przestrzeni można stworzyć funkcjonalne i stylowe miejsce, …

Wyprawka dla noworodka – czego będziesz potrzebować?

Przygotowanie do narodzin dziecka to wyjątkowy okres, pełen emocji i oczekiwania. Jednym z kluczowych zadań przyszłych rodziców jest kompleksowe skompletowanie …

shares