Jak się przygotować do pierwszej wizyty u ginekologa?

Pierwsza wizyta u ginekologa może być niezwykle stresująca, zwłaszcza dla młodych dziewczyn. Jest to zupełnie naturalne i zrozumiałe, natomiast nie ma się czego obawiać. Pomożemy Ci dokładniej przedstawić na czym polega pierwsza wizyta i jak przebiega. 

Do ginekologa należy uczęszczać przynajmniej raz w roku na kontrolę, jeżeli jest taka potrzeba to częściej. Ginekolog przeprowadza wywiad, badanie ginekologiczne, cytologię, USG, prowadzi ciążę u pacjentek czy nawet pomaga dobrać tabletki antykoncepcyjne. 

Wybierając ginekologa trzeba udać się do takiego, który jest wiarygodny i ma dobre opinie. Trzeba wziąć pod uwagę również czy wybrany przez nas ginekolog jest delikatny, jak traktuje klientki i czy jest profesjonalny. Trzeba pamiętać, że lekarz wykonuje swoją pracę, dlatego wizyta u ginekologa nie powinna wzbudzać negatywnych myśli.

Badanie ginekologiczne: czy boli?

Ginekolog stara się bezboleśnie wykonywać badanie oraz tak, aby było jak najbardziej komfortowe dla pacjentki. Zazwyczaj u zdrowych kobiet badanie przebiega bezboleśnie. Natomiast jeżeli pacjentka udaje się na wizytę z ostrą infekcją intymną badanie może być nieprzyjemne oraz niekomfortowe dla pacjentki. 

Czy można udać się na wizytę do ginekologa w trakcie miesiączki?

Nie jest wykluczone udać się na wizytę do ginekologa w trakcie miesiączki, ponieważ większość badań można wykonać w tym czasie, oprócz cytologii. Natomiast dla komfortu lepiej uczestniczyć w wizycie kiedy następuje przerwa od okresu. Takie badania będą bardziej komfortowe zarówno dla pacjentki jak i ginekologa. 

W co się ubrać na wizytę do ginekologa?

Coraz więcej gabinetów wyposażonych jest w jednorazowe spódniczki, które umożliwiają komfort pacjentek. Trzeba pamiętać, że nie każdy gabinet może być wyposażony w jednorazowe spódniczki, dlatego najlepszym rozwiązaniem byłoby udać się na wizytę w luźnej spódniczce, która umożliwi wygodę i komfort pacjentki przemieszczając się po gabinecie.

Pierwsza wizyta: o co ginekolog pyta oraz o co pytać?

Na pierwszej wizycie przede wszystkim ginekolog przeprowadza wywiad, istotne dla ginekologa jest kiedy pacjentka miała ostatni okres, czy jest on regularny i czy jest dziewicą. 

Pacjentka również może zadawać pytania do lekarza, ginekolog odpowie na wszystkie pytania. Podczas wizyty można pytać o wszystko np. o miesiączkę, o piersi, o infekcje jeżeli takie nastąpiły, a również prosić o dobór tabletek antykoncepcyjnych. 

Czy powinno golić się na wizytę do ginekologa?

Jeżeli pacjentka na co dzień nie depiluje miejsc intymnych to nie musi tego robić przed wizytą. Natomiast, jeśli pacjentka korzysta z depilacji miejsc intymnych to przed wizytą i tak to zrobi dla swojego komfortu. 

Golenie miejsc intymnych to każdego indywidualna sprawa.

Ile trwa wizyta u ginekologa?

Wizyta u ginekologa trwa mniej więcej 15-25 minut. Wszystko zależy od badań oraz wywiadu, czy z jakim problemem przyszła pacjenta. 

Oczywiście nieco dłużej będzie trwała pierwsza wizyta, gdy pacjentka jest w ciąży.

Koszt wizyty ginekologicznej? 

Na koszt prywatnej wizyty ginekologicznej przyczynia się wiele rzeczy. Ceny mogą się różnić w zależności od wielkości miasta czy nawet od wykonywanych badań. Zazwyczaj ceny wahają się między 150-350 zł.Oczywiście wizyty na NFZ są bezpłatne. 

Czas oczekiwania na wizytę u ginekologa

Każdy ginekolog ma inny czas oczekiwania na wizytę. Zależy to od tego ile w danym czasie przyjmuje pacjentek, czy wyjeżdża na urlop itp. 

Zazwyczaj prywatni ginekolodzy posiadają internetowy kalendarz wizyt, gdzie można sprawdzić kiedy będzie wolny termin.

Jednakże na wizytę u ginekologa na NFZ zazwyczaj czas oczekiwania jest dłuższy.  

Jeśli chcesz umówić się do specjalisty ginekologa we Wrocławiu zajrzyj na  WojciechŚwidrak.pl

Więcej artykułów dla Ciebie

Montaż tarasu z desek kompozytowych

Deski kompozytowe to zrównoważona, bezpieczna i ekonomiczna alternatywa dla naturalnego drewna. Jest to sztuczny produkt złożony z przetworzonych termoplastów i włókien …

Jak działa łożysko?

Łożysko jest elementem układu, który pomaga zmniejszyć tarcie między dwoma częściami. Robi to poprzez oddzielenie dwóch obiektów i zapewnienie im gładkiej …

Okna aluminiowe — wady i zalety

Ramy okienne wykonane z aluminium stają coraz bardziej popularne. Jest ku temu kilka powodów: są wytrzymałe, lekkie i łatwe w …

Jak czyścić toaletę?

Czyszczenie toalety nie należy do najprzyjemniejszych zadań, jednak każdy chce, aby jego toaleta była na tyle higieniczna i czysta, aby przyjemnie …

Jaki plecak podróżny wybrać?

Nasz poradnik jak wybrać plecak, pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru dla Twoich potrzeb zapewniając komfort i niezawodność Niezależnie od tego, …

Jak utrzymać czysty dom, w którym mieszka pies?

Jeśli dzielisz dom z włochatym przyjacielem, badania pokazują, że jesteś szczęśliwszy i zdrowszy. Zwierzęta przynoszą wiele pozytywnych aspektów do życia …

shares