Siano, owies i słoma to stanowczo za mało – jak wybrać optymalną paszę dla koni?

Pasze to substancje roślinne, zwierzęce lub mineralne, które stosuje się do karmienia zwierząt gospodarskich.

Jak powinna zatem wyglądać codzienna dieta opracowana z myślą o koniach, które chcemy utrzymać w dobrej kondycji fizycznej? Niestety wśród niektórych gospodarzy i hodowców wciąż panuje jeszcze błędne przekonanie, że menu konia może składać się wyłącznie z siana, owsa i słomy. Na szczęście coraz częściej w wielu stajniach obserwuje się również specjalne tabliczki na boksach dla koni, gdzie doświadczeni dietetycy zapisują wytyczne żywieniowe dla tych pięknych i dość wymagających zwierząt. Oczywiście stosowanie bardzo skomplikowanych zaleceń dietetycznych nie zawsze gwarantuje hodowcy sukces żywieniowy. Jeśli naprawdę zależy Wam na wyborze odpowiedniej paszy dla swoich koni, powinniście posiąść podstawową wiedzę o kluczowych dla tych zwierząt składnikach odżywczych i brać pod uwagę indywidualne preferencje związane np. z ich aktywnością, wiekiem, ewentualnymi kłopotami zdrowotnymi.


O czym warto pamiętać dobierając paszę dla konia?


Należy mieć na względzie to, że konie charakteryzują się dość specyficzną budową układu pokarmowego. W opinii dietetyków najlepsza pasza dla koni to taka, w skład której wchodzą włókna, białka, aminokwasy, sole mineralne oraz szereg witamin. Jeśli pragniecie dobrać paszę dla koni w optymalny sposób, koniecznie wybierzcie taką, która będzie uwzględniała: intensywność pracy konia i ilość treningów, jakie wykonuje w ciągu dnia. Nie zapomnijcie też o wieku, rasie konia, jak również o jego zapotrzebowaniu na składniki odżywcze wynikające z odziedziczonych po przodkach genów.

ładne konie


Kluczowe składniki odżywcze pełnowartościowej diety dla koni


W żywieniu koni zazwyczaj stosowane są pasze objętościowe i treściwe, które to mają na celu zaspokoić zapotrzebowanie zwierzęcia na składniki odżywcze, witaminy oraz substancje mineralne.


Pasze objętościowe, które dzielą się na pasze soczyste (zielonki, kiszonki, okopowe) i pasze suche (siano, słoma oraz plewy).


Tego rodzaju pasze stanowią podstawę należytego funkcjonowania przewodu pokarmowego konia, czyli są niezbędnym minimum, dzięki któremu to zwierzę może utrzymać prawidłową sylwetkę oraz masę ciała. Lekarze weterynarii podkreślają, że dzienne zapotrzebowanie konia na paszę objętościową wynosi od 1 do 2,5% masy jego ciała. Pasze objętościowe można podzielić dodatkowo na pasze soczyste oraz pasze suche. Te pierwsze są związane z żywieniem koni w okresie pastwiskowym, czyli od wiosny do jesieni, z kolei pasze suche to pokarm typowy dla żywienia koni w okresie zimowym.


Pasze treściwe składające się głównie z ziaren zbóż i motylkowatych, jak również produktów ubocznych przemysłu spożywczego.


Dzienną dawkę pokarmową konia, która oparta jest na paszach objętościowych bezwzględnie należy uzupełniać wartościowymi paszami treściwymi. To właśnie taki rodzaj pasz stanowi dla tych zwierząt źródło dodatkowych kalorii oraz energii dającej im chęć do codziennych aktywności i warunkujących ich harmonijny rozwój.

dziewczyna głaszcze konia


Czy gotowe mieszanki paszowe to dobre rozwiązanie dla hodowcy koni?


Wbrew obiegowym opiniom warto zdecydować się na zakup gotowych mieszanek paszowych dla koni, ale tylko od renomowanych dystrybutorów, np. firmy BM Horse, która zwraca uwagę na jakość produktów i ma swojej ofercie karmę takich uznanych marek, jak np. Ahibrand’s Pferdemeneue, Ahibrand’s Gold, Royal Mash, Ahibrand’s Fertil, Equi-Percin i Bronchial. Okazuje się, że na rynku dostępne dziś są bardzo wartościowe i smaczne pasze dla koni, w skład których wchodzi mnóstwo protein surowych, wapnia, błonnika, witamin (A, D3 i E), jak również pierwiastków takich jak np. miedź, cynk, czy żelazo. Jeśli zależy wam na harmonijnym rozwoju konia i jego optymalnej kondycji fizycznej, zainteresujcie się oryginalnymi mieszankami pasz uzupełniających. Tego rodzaju karma np. od firmy BM Horse w naturalny, a jednocześnie skuteczny sposób wpłynie pozytywnie na drogi oddechowe, uzębienie, odbudowę układu kostnego, stan kopyt, czy nawet zaburzenia trawienia u koni. Jeśli szukacie naprawdę treściwej i bardzo smacznej, a zarazem uniwersalnej karmy dla konia, może warto skusić się na zakup paszy Pferde Menue, w skład której wchodzą nie tylko jęczmień dmuchany, płatki kukurydzy, chleb świętojański, masa z lnu, płatki soi, melasa, ale także mieszanka wstępna składników mineralnych oraz drożdże i witaminy. Z kolei bardzo ciekawym i godnym uwagi pokarmem dla koni borykających się z dolegliwościami układu oddechowego jest pasza Bronchial – zbilansowana mieszanka ziół, która powstała w trosce o zdrowe oskrzela oraz wydajne drogi oddechowe koni. W składzie tej ciekawej karmy znajdziecie aż 17 aromatycznych ziół, które dodatkowo poprawiają trawienie, wzmagają apetyt, zapobiegają zapaleniom, łagodzą podrażnienia oraz działają moczopędnie.

Podsumowując


O czym zatem powinniście pamiętać, komponując posiłki dla koni? Warto mieć na względzie znaną maksymę, która mówi, iż ,,jesteśmy tym, co jemy” i to popularne stwierdzenie można odnieść również do zasad żywienia tych pięknych, wrażliwych zwierząt, jakimi są konie. Miejcie na względzie, że siano, owies i słoma to nie wszystko, co powinno znaleźć się w zbilansowanym jadłospisie Waszego rumaka. Planowanie dobrze zbilansowanego żywienia koni najlepiej jest rozpocząć od zaspokojenia jego potrzeb energetycznych, nie zapominając również o witaminach, kwasach omega 3 i 6 oraz witaminach A, D3, B12, E.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym BM Horse.

Więcej artykułów dla Ciebie

Przygotuj swoje ciało do wiosennej odsłony: Korzyści depilacji laserowej

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, co oznacza, że czas przygotować swoje ciało na cieplejsze dni i letnie stylizacje. Jednym z …

Suplementacja dla witalności: Jak zadbać o energiczny start w życie dla Twojego szczeniaka?

Szczeniaki są pełne energii i ciekawości, a odpowiednia suplementacja może pomóc im w budowaniu solidnych podstaw dla zdrowego i aktywnego …

Miłość wisi w powietrzu: Jak stworzyć wyjątkowe walentynkowe dekoracje z balonów?

Czy szukasz pomysłów na wyjątkową dekorację na Walentynki? Balony to idealne rozwiązanie! Nie tylko dodają uroku każdej uroczystości, ale także …

Nowoczesne kuchnie dla małych przestrzeni: Pomysły na optymalizację układu i designu

Kuchnia jest sercem każdego domu, bez względu na jej rozmiar. Nawet w niewielkiej przestrzeni można stworzyć funkcjonalne i stylowe miejsce, …

Wyprawka dla noworodka – czego będziesz potrzebować?

Przygotowanie do narodzin dziecka to wyjątkowy okres, pełen emocji i oczekiwania. Jednym z kluczowych zadań przyszłych rodziców jest kompleksowe skompletowanie …

Kamienie szlachetne w biżuterii

Biżuteria od wieków pełniła istotną rolę nie tylko jako ozdoba, lecz także jako nośnik wartości kulturowych, społecznych i osobistych. Kamienie …

shares