Zatłoczona komunikacja miejska czy uporczywe korki skłaniają wiele osób do przesiadki na rower nie tylko hobbystycznie, ale też jako środek dojazdu do pracy. Plusem jest nie tylko ekologia, ale też kwestie ekonomiczne, odchodzą wtedy bowiem wydatki na bilety lub benzynę. Nie wszyscy wiedzą, na jaki rower się zdecydować, zwłaszcza że oferta jest coraz większa – w tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje rowerów.
Podstawowe parametry, czyli na co spojrzeć na początku
Średnica kół, rozmiar ramy, rodzaj hamulców… amatorzy mogą dostać zawrotów głowy od tylu istotnych kwestii do rozważenia. Najpierw przyjrzyjmy się kołom – im większe, tym szybciej się rozpędzą, lecz dla początkujących będą męczące. Następnie warto zwrócić uwagę na ramę, mierzoną calami i literami, jak ubrania. Rozmiar XS w połączeniu z 14 calami będzie odpowiedni dla osób do 160 cm, a wyższa numeracja rośnie co ok. 5-10 cm wzrostu. Oba te parametry najlepiej dopasować w sklepie stacjonarnym. Co do hamulców wyróżniamy te klockowe – tańsze, ale mniej skuteczne – oraz tarczowe – droższe i bardziej skomplikowane, lecz za to skuteczniejsze.
Niezbędne wyposażenie dodatkowe – w co warto zainwestować?
Oprócz powyższych elementów zwrócić uwagę należy na odpowiednio wygodne siodełko (choć bólu wiadomych części podczas pierwszych jazd i tak nie unikniemy) i stopień nachylenia kierownicy. Zbyt niska wymaga bowiem odpowiedniej postawy, która potrafi generować bóle kręgosłupa. Oprócz tego warto zainwestować w rower z amortyzatorami, które ochronią nadgarstki na wyboistych powierzchniach, błotniki, aby uniknąć błota i wody z kałuż, a także bagażnik lub koszyk do przewożenia bagaży. Nie zapomnijmy także o dobrej jakości łańcuchu do przypięcia i światłach, gdyby zaskoczył Cię zmierzch.
City – właściwy model na miejskie przygody
Rowery typu city bardzo często kojarzą się ze stereotypowo damskimi modelami, jednak nie jest to regułą i każdy na pewno znajdzie odpowiedni dla siebie design. Są one przede wszystkim bardzo wygodne w jeździe, nadają się na nieprzyjemne kostki brukowe, a pozycja przy jeździe jest najbardziej komfortowa i optymalna. Nie sprawdzą się jednak poza miasto, na bardzo długie dystanse oraz do przenoszenia – potrafią ważyć bowiem do 25 kg.

Góral – typ odpowiedni do trudnego terenu
Zupełnie innym typem roweru są te MTB zwane też górskimi. Pozwolą one na łatwe pokonanie nierównej powierzchni i można powiedzieć, że są dwukołowym odpowiednikiem terenówek. Mimo że wiele osób używa ich także w miastach, warto pamiętać, że specyficzny bieżnik – idealny do trudnych ścieżek – stawia na asfalcie większy opór, a zatem pedałowanie wymaga więcej wysiłku.

Trekking – wybór do najbardziej wszechstronnego użytkowania
Rower trekkingowy to najbardziej uniwersalny model, łączący najlepsze cechy poprzedników. Jest dość lekki i nadaje się zarówno do miejskiej dżungli jak i wycieczkę do lasu. Jeśli szukasz wielofunkcyjnego modelu, a nie konkretnie na dany typ terenu, ten rodzaj sprawdzi się najlepiej.

Sprawdzone marki w przystępnych cenach
Jeśli masz już wybrany odpowiedni model, pozostaje Ci tylko znaleźć właściwy sklep. Na torpedo24.pl oferujemy szeroki wybór sprzętu różnych producentów polskich i zagranicznych. Nie czekaj i wyszukaj swój wymarzony rower!
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym torpedo24.pl.