Obroża na kleszcze dla psów — jak działa?

Plaga kleszczy panuje w Polsce już od kilkunastu lat. Ze względu na ocieplenie klimatu okres zabezpieczenia siebie i psów przed kleszczami, stopniowo się wydłuża. Tylko temperatury poniżej 4 stopni Celsjusza zmniejszają ich aktywność. Kleszcze są niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale także dla psów i kotów.

Dlaczego kleszcze są niebezpieczne?

Kleszcze żywią się krwią ludzi lub zwierząt domowych. Sam kleszcz nie jest niebezpieczny, bo nie wydziela żadnych toksycznych substancji, natomiast jest nosicielem bakterii i wirusów, które przenikają do krwiobiegu podczas ssania krwi przez kleszcza. To właśnie te bakterie i wirusy mogą wywołać bardzo niebezpieczne choroby odkleszczowe:

  • Boreliozę,
  • Babeszjozę,
  • Anaplazmozę,
  • Erlichiozę,
  • Odkleszczowe zapalenie mózgu,
  • Odkleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Wszystkie te choroby są niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia psa. Przez długi czas mogą rozwijać się bezobjawowo uszkadzając stawy, narządy wewnętrzne. W efekcie prowadzi to do wyniszczenia całego organizmu.

Jak chronić psy przed kleszczami?

Kleszcze zagrażały tylko w zagajnikach i lasach, obecnie żerują także w miastach. Szczególnie można natknąć się na nie w parkach i na skwerach. Z tego względu trzeba chronić psy przed nimi nie tylko podczas wycieczek za miasto, ale także podczas codziennych spacerów. Po każdym z nich skórę psa należy dokładnie oglądnąć, a po znalezieniu kleszcza należy usunąć go w całości za pomocą pęsety lub specjalnych szczypcy. Kto nie potrafi, bez problemu zrobi to u weterynarza, ale trzeba się spieszyć, im wcześniej, tym mniej zarazków wniknie do krwi.

W sklepach zoologicznych oraz lecznicach dla zwierząt dostępne są różne preparaty przeciwko kleszczom. Do wyboru są spraye, kropelki, tabletki, obroże. Trzy pierwsze mają krótki okres działania, najczęściej do miesiąca. Z tego względu trzeba pamiętać o ich regularnym stosowaniu.

Obroża przeciw kleszczowa działa znacznie dłużej. W zależności od producenta chroni psa przez okres od 4 do nawet 8 miesięcy, a więc praktycznie przez cały okres aktywności kleszczy. Przy łagodnych zimach obrożę należy zmienić.

Jak działa obroża przeciw kleszczowa?

Obroża przeciw kleszczom wykonana jest z materiału polimerowego, z którego porów stopniowo uwalniane są substancje czynne odstraszające nie tylko kleszcze, ale także pchły i meszki. Środek przeciwko kleszczom jest całkowicie bezpieczny dla psa, ale nie należy stosować obroży u szczeniąt do 7 tygodnia życia.

Po założeniu obroży substancje są stopniowo uwalniane i przechodzą na sierść i skórę psa od karku w kierunku ogona. Na uzyskanie pełnej ochrony potrzeba od 24 do 48 godzin. To właśnie z tego względu nie należy ściągać obroży na noc, potem trzeba będzie czekać na jej ponowną aktywację.

Większość obroży przeciw kleszczom i przeciw pchłom jest wodoodporna, ale jeżeli pies bardzo często kąpie się w rzece lub jeziorze, to lepiej ściągać mu obroże na ten krótki czas lub częściej wymieniać.

Wybierając obrożę dla psa należy przede wszystkim brać pod uwagę jego wagę. Do rozmiaru psa dostosowana jest ilość substancji czynnych uwalnianych z obroży. Obroża nie może być zbyt luźna lub zbyt ciasna. Odległość między skórą psa a obrożą powinna wynosić 1-1,6 cm, po jej założeniu należy obciąć nadmiarowy pasek.

Należy pamiętać, że nawet obroże przeznaczone dla małych psów, nie zawsze nadają się dla kotów, a więc należy dokładnie przeczytać wskazania producenta lub dopytać sprzedawcę.

W przypadku psów o długiej sierści skuteczność obroży przeciw kleszczom jest ograniczona, więc lepiej skonsultować się z weterynarzem, który wybierze najbardziej skuteczny preparat.

Artykuł powstał we współpracy z multi-branch.pl

Więcej artykułów dla Ciebie

Lifting falami RF — rewolucyjna metoda odmładzania skóry

W erze, gdzie estetyka równie mocno współistnieje z troską o zdrowie, nowoczesne podejścia do pielęgnacji ciała zdobywają coraz większą popularność. …

Przygotuj swoje ciało do wiosennej odsłony: Korzyści depilacji laserowej

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, co oznacza, że czas przygotować swoje ciało na cieplejsze dni i letnie stylizacje. Jednym z …

Suplementacja dla witalności: Jak zadbać o energiczny start w życie dla Twojego szczeniaka?

Szczeniaki są pełne energii i ciekawości, a odpowiednia suplementacja może pomóc im w budowaniu solidnych podstaw dla zdrowego i aktywnego …

Miłość wisi w powietrzu: Jak stworzyć wyjątkowe walentynkowe dekoracje z balonów?

Czy szukasz pomysłów na wyjątkową dekorację na Walentynki? Balony to idealne rozwiązanie! Nie tylko dodają uroku każdej uroczystości, ale także …

Nowoczesne kuchnie dla małych przestrzeni: Pomysły na optymalizację układu i designu

Kuchnia jest sercem każdego domu, bez względu na jej rozmiar. Nawet w niewielkiej przestrzeni można stworzyć funkcjonalne i stylowe miejsce, …

Wyprawka dla noworodka – czego będziesz potrzebować?

Przygotowanie do narodzin dziecka to wyjątkowy okres, pełen emocji i oczekiwania. Jednym z kluczowych zadań przyszłych rodziców jest kompleksowe skompletowanie …

shares