Odkurzacz workowy, czy bezworkowy — jaki kupić?

Kupowanie odkurzacza to duża decyzja. W końcu jest to urządzenie, którego używa się ze sporą regularnością. Zaleca się, zatem rozważyć nasze potrzeby i ‘styl’ sprzątania, aby nie wybrać błędnie sprzętu, który będzie nam w tej pracy przeszkadzał. Na szczęście, odkurzacze występują w wielu kolorach, kształtach, rozmiarach, funkcjonalnościach i cenach. Dlatego dla utrzymania domu w czystych warunkach warto sięgnąć po najlepszy zestaw narzędzi.

Jedną z głównych różnic między odkurzaczami jest to czy jest workowy, czy bezworkowy. Dla większości ludzi jest to kwestia osobistych preferencji.

Odkurzacz z workiem?

Odkurzacze workowe to dobra opcja, jeśli priorytetem jest jakość powietrza i łatwość utrzymania oraz konserwacji. Jeśli członkowie Twojej rodziny mają różnego rodzaju alergie lub astmę, lub jeśli martwisz się o jakość powietrza w pomieszczeniu, ten typ odkurzacza będzie lepszym wyborem.

W przeciwieństwie do odkurzacza bezworkowego zanieczyszczenia są przechowywane w jednorazowym pojemniku, praktycznie eliminując ryzyko uwolnienia się chmury kurzu podczas opróżniania odkurzacza. Mimo że worki na śmieci wymagają dość częstej wymiany, co zwiększa powtarzające się koszty, działają również jak filtry powietrza, zapobiegając uwalnianiu drobnych zanieczyszczeń podczas sprzątania. Ponieważ wbudowane filtry nie muszą pracować tak ciężko, jak te w próżni bezworkowej, konserwacja sprzętu jest nieco mniej wymagająca.

Odkurzacz bez worka?

Jeśli jesteś zmęczony koniecznością kupowania i wymiany worka w tradycyjnym odkurzaczu, być może nadszedł czas, aby rozważyć odkurzacz bezworkowy. Pojemnik na kurz wielokrotnego użytku zbiera cały brud i zanieczyszczenia z podłogi, co oznacza, że już nigdy nie będziesz musiał kupować zapasowych worków. Dodatkowo jest on zazwyczaj przezroczysty, co znacznie ułatwia ustalenie poziomu jego napełnienia. W przypadku worków nie mamy tego luksusu.

W zależności od posiadanych filtrów (wymienne lub niewymienne), odkurzacz bez worka może kosztować w utrzymaniu nic albo bardzo niewiele. W porównaniu do odkurzaczy workowych te bezworkowe cieszą się popularnością dzięki swojej niskiej wadze i poręczności. Jest to również system nowszy, próbujący rozwiązać błędy i utrudnienia powstałe przy użyciu odkurzacza tradycyjnego (zatykanie, spadek mocy ssania).

Koszty początkowe a koszty bieżące

Odkurzacze różnią się znacznie ceną, a w kategoriach z workami i bez worków dostępne są opcje budżetowe oraz luksusowe. Jednak w przeciwieństwie do modeli bezworkowych, workowe urządzenia czyszczące zawsze przynoszą dodatkowy koszt utrzymania w miarę upływu czasu. Oczywiście tempo wymiany worków zależy od wielu czynników. Obejmuje to częstotliwość sprzątania wraz z ilością brudu w domu, jak i rozmiar samego worka.

Który odkurzacz jest lepszy?

Chociaż chcielibyśmy ogłosić, że jeden rodzaj odkurzacza jest lepszy od drugiego, nie możemy. Rodzaj odkurzacza, który ostatecznie zdecydujesz się kupić, powinien być oparty na osobistych potrzebach i sytuacji Twoich i Twojej rodziny. Na rynku, jak i w domach użytkowników jest miejsce zarówno na odmiany workowane, jak i bezworkowe.

Jeśli Twoim celem jest posiadanie najlżejszej i najbardziej kompaktowej maszyny, model bezprzewodowy i bezworkowy jest właściwym wyborem. Ci, którzy wymagają nieskazitelnej jakości powietrza w domu, powinni poważnie rozważyć odkurzacz workowy z filtracją HEPA.

Więcej artykułów dla Ciebie

Dlaczego znajomość języka niemieckiego jest ważna?

Język niemiecki staje się kluczowym językiem w dzisiejszym świecie, zwłaszcza w związku z rozwojem technologii i rosnącą obecnością Niemiec w …

Kominki ścienne do zabudowy – czyli jak urządzić luksusowy i nowoczesny salon?

Planowanie dekoracji salonu może wydawać się zniechęcającym zadaniem, ale w rzeczywistości może być bardzo satysfakcjonujące. Rosnącym trendem są teraz kominki …

Jaki rodzaj biokominka wybrać do domu?

Biokominki to przyjazny dla środowiska i niedrogi sposób na ogrzanie domu, który dodaje również wyjątkowej estetyki. Od modeli wolnostojących, po …

Jak wygląda układanie drewnianego parkietu?

Drewniany parkiet jest bardzo popularnym wyborem wśród osób, które chcą mieć piękne, naturalne i trwałe podłogi w swoim domu. Jednak wiele …

Naczynia termiczne –  dlaczego warto z nich korzystać?

Jeśli chodzi o utrzymanie gorących lub zimnych napojów, inwestycja w dobrej jakości butelkę lub kubek termiczny jest najlepszym rozwiązaniem. Nie …

shares