Ogrodzenia tymczasowe — lepiej kupić, czy wynająć?

Branża budowlana rozwija się bardzo szybko, a każdego roku powstaje coraz więcej budynków. Najważniejsze to spełnić wszelkie przepisy BHP — jednak jak się do tego zabrać? Przede wszystkim poprzez odpowiednie zabezpieczenie placu budowy. Warunkiem koniecznym w takiej sytuacji jest przygotowanie ogrodzenia tymczasowego. W tym artykule doradzamy co się bardziej opłaca: kupno, czy wynajem.

Ogrodzenia na budowie

Odpowiednie zabezpieczenie placów budowy to absolutna konieczność, szczególnie w przypadku inwestycji w miastach. Ogrodzenie tymczasowe ma za zadanie zabezpieczyć plac budowy przed nieproszonymi gośćmi — ale też zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych sytuacji losowych, które mogłyby narazić kogokolwiek na niebezpieczeństwo.

Zabezpieczenie placu budowy leży zawsze po stronie inwestora. To często niemały wydatek, stąd też dobrze jest rozeznać się, jak to wygląda cenowo. Na szczęście na rynku znajduje się wiele firm oferujących sprzedaż i wynajem ogrodzeń tymczasowych.

Wynajem ogrodzeń

Wynajmowanie ogrodzeń budowlanych cieszy się sporym zainteresowaniem. Na rynku znaleźć można wiele firm specjalizujących się w wynajmowaniu ogrodzeń tymczasowych. Jest to wygodne rozwiązanie dla wielu inwestorów. Firma wynajmująca ogrodzenia zajmuje się dostawą niezbędnych elementów na plac budowy. Montaż najczęściej również leży po stronie dostawcy ogrodzenia. 

Wynajmowanie ogrodzeń to dobre rozwiązanie w przypadku projektów z szybkim terminem realizacji. Koszt wynajmu jednego elementu to często kilkanaście groszy za dzień. Jest to więc bardzo niska kwota. Warto jednak dobrze przekalkulować wszelkie koszty. Przy dłuższych budowach korzystniej jest zakupić ogrodzenie na własność.

Zakup ogrodzeń

Wiele firm budowlanych realizujących większą ilość projektów posiada własne ogrodzenia tymczasowe. Zakup ogrodzeń jest opłacalny w sytuacji, w której budowa trwa bardzo długo. Wielu właścicieli firm budowlanych decyduje się na zakup ogrodzeń z uwagi na spore oszczędności. Raz dokonany zakup może posłużyć przy wielu projektach.

Decydując się na kupno ogrodzeń należy oszacować ich średnią wielkość. Inwestowanie w zbyt dużą ilość materiału jest bezsensowna. Właściciele firm wychodzą z założenia, że lepiej dokupić ogrodzenie w przypadku większego projektu, niż posiadać za dużo elementów ogrodzenia.

Jakie ogrodzenie wybrać?

Na rynku bardzo popularne są ażurowe ogrodzenia tymczasowe. Są to ogrodzenia składające się z ocynkowanych przęseł, są stosunkowo łatwe zarówno w montażu, jak i w demontażu. Ze względu na dość niską wagę są łatwe w przenoszeniu. Muszą być one umieszczane w specjalnych betonowych stopach, które zapewniają im stabilność.

Ogrodzenie ażurowe jest znacznie tańsze. Jednak warto wziąć pod uwagę, że w przypadku dłuższych inwestycji płot ażurowy może wymagać napraw. Dlatego wielu inwestorów decyduje się na zakup pełnych ogrodzeń. Sprawdzają się one w przypadku dłuższych inwestycji. Ogrodzenia pełne, zwane są również zamkniętymi. Jak sama nazwa wskazuje, są one zabudowane blachą trapezową umieszczaną w specjalnych stalowych ramach. Ogrodzenia pełne stosuje się najczęściej w projektach komercyjnych. Rzadziej można je spotkać podczas realizacji zleceń dla osób prywatnych.

Wynajem ogrodzeń — czy się opłaca?

Wynajem ogrodzeń cieszy się dużym zainteresowaniem. Warto jednak pamiętać, że płot to nie tylko panele. Ogrodzenia tymczasowe składają się również z obejm łączących, czyli specjalnych ocynkowanych złączek. W przypadku najmu cena łączeń jest wliczona w całość. Jeśli chodzi o kupno ogrodzeń, warto do kosztów samych paneli doliczyć koszt złączek oraz specjalnych betonowych stóp. Stopy takie stosowane są do zapewnienia ogrodzeniu odpowiedniej stabilności. W przypadku wynajmu ogrodzenia, cena często dotyczy metra bieżącego ogrodzenia ze wszystkimi komponentami. Natomiast w przypadku zakupu, należy doliczyć te elementy do ceny całości. 

Czy teren budowy musi być ogrodzony?

Zabezpieczenie placów budowy jest wręcz niezbędne. Każde wejście na ogrodzony teren osób niepożądanych jest traktowane jako wtargnięcie. Dlatego warto zabezpieczyć plac budowy przed ewentualnymi wtargnięciami. Zakup ogrodzeń tymczasowych jest więc ciekawym rozwiązaniem dla firm budowlanych. Jednorazowy zakup może posłużyć latami. Z kolei wynajem ogrodzeń sprawdza się idealnie dla pojedynczych, nietrwających zbyt długo inwestycji.

Artykuł powstał we współpracy z easyfence.pl

Więcej artykułów dla Ciebie

Dlaczego znajomość języka niemieckiego jest ważna?

Język niemiecki staje się kluczowym językiem w dzisiejszym świecie, zwłaszcza w związku z rozwojem technologii i rosnącą obecnością Niemiec w …

Kominki ścienne do zabudowy – czyli jak urządzić luksusowy i nowoczesny salon?

Planowanie dekoracji salonu może wydawać się zniechęcającym zadaniem, ale w rzeczywistości może być bardzo satysfakcjonujące. Rosnącym trendem są teraz kominki …

Jaki rodzaj biokominka wybrać do domu?

Biokominki to przyjazny dla środowiska i niedrogi sposób na ogrzanie domu, który dodaje również wyjątkowej estetyki. Od modeli wolnostojących, po …

Jak wygląda układanie drewnianego parkietu?

Drewniany parkiet jest bardzo popularnym wyborem wśród osób, które chcą mieć piękne, naturalne i trwałe podłogi w swoim domu. Jednak wiele …

Naczynia termiczne –  dlaczego warto z nich korzystać?

Jeśli chodzi o utrzymanie gorących lub zimnych napojów, inwestycja w dobrej jakości butelkę lub kubek termiczny jest najlepszym rozwiązaniem. Nie …

shares