Pomoce naukowe w nauce czytania

Czytanie jest kluczową umiejętnością do opanowania przez dzieci. Nie tylko zapewnia sukces w szkole, pozwalając uczyć się, ale ma również kluczowe znaczenie dla sukcesu zawodowego w późniejszym życiu. To właśnie poprzez czytanie dzieci przyswajają większość swojego słownictwa. To także okazja dla rodziców i nauczycieli, aby poszerzyć spojrzenie dziecka na świat. Literatura faktu  wprowadza ich w nowe tematy, a fikcja rozwija umiejętności rozumowania społecznego i empatii. Sposób, w jaki dziecko rozwija umiejętności czytania i pisania, zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnego rozwoju, kontaktu z tekstem pisanym, częstotliwości czytania z rodzicami oraz obecności lub braku pewnych trudności w nauce. Niektóre dzieci zmagają się z czytaniem długo po tym, jak ich rówieśnicy opanowali tę umiejętność. Co więc mogą zrobić rodzice, aby pomóc?

Co utrudnia czytanie?

Przetwarzanie tekstu pisanego może zająć dużo czasu i być frustrującym doświadczeniem lub może być stosunkowo szybkie i bez wysiłku. Aby zapewnić odpowiednie wsparcie, nauczyciele i rodzice muszą najpierw wskazać źródło problemu.

Problemy z dekodowaniem

Aby przeczytać słowo, dzieci muszą znać litery. Samo rozpoznanie symboli literowych i zarejestrowanie kolejności, w jakiej się pojawiają, może być problematyczne. Czytelnicy muszą sparować litery i kombinacje liter z poprawnymi dźwiękami – co nie zawsze jest proste, zwłaszcza że język polski nie jest prostym językiem. Wszelkie trudności w dzieleniu słów na ich składowe dźwięki mogą znacznie skomplikować dekodowanie – jak to często ma miejsce w przypadku osób zmagających się z dysleksją. Rozszyfrowanie słów może być również trudniejsze, gdy dziecko ma bardziej ograniczone słownictwo i spotyka je po raz pierwszy.

Kłopoty ze zrozumieniem

Aby zrozumieć, co czyta, dziecko musi najpierw zapoznać się z większością słów w tekście. Kiedy uczeń ma bardziej ograniczone słownictwo mówione lub nieprawidłowo koduje słowa, jak w przypadku dysleksji, może to powodować problemy ze zrozumieniem. Niektóre dzieci często gubią miejsce, które czytają, tracąc przy tym czas i koncentrację. Może to wpływać na zrozumienie i spowodować błędne odczytanie niektórych fragmentów lub pominięcie ważnych części. Problemy z pamięcią roboczą sprawiają, że niektóre dzieci będą musiały kilka razy ponownie przeczytać akapit, aby go zrozumieć. Może to być demotywujące i spowodować, że dziecko nie będzie chciało powtarzać też żmudnej czynności.

 

Nie wszystkie dzieci uczą się czytać w tym samym tempie, ale czasami zdolność czytania może być poważnie spowolniona, jeśli nie zostaną wdrożone na wczesnym etapie odpowiednie praktyki i strategie nauki czytania.

Sposoby na pomoc dzieciom w czytaniu

Tylko dlatego, że dziecko jest w tyle za swoimi rówieśnikami, niekoniecznie oznacza, że jest gorsze i nie nadrobi swoich zaległości. Istnieje wiele rodzajów pomocy naukowych i wsparcia, które rodzice mogą zapewnić, aby pomóc w tym procesie.

 

  • Doskonałym wsparciem mogą być odpowiednio dobrane materiały do ​​czytania, które ułatwiają rozumienie tekstu. Na przykład, odpowiednio skonstruowana seria książek dla dzieci rozpoczynających naukę czytania. Dobry start pozwoli dzieciom stopniowo uczyć się samogłosek, sylab, słów, które są opracowane w przystępnej i zabawowej dla nich formie. 

 

  • Dziecko może potrzebować alternatywnego podejścia do nauki czytania – niektóre dzieci korzystają z ćwiczeń opartych na akustyce, które wzmacniają ich znajomość korespondencji dźwiękowo-literowej. Dotyczy to szczególnie dzieci z dysleksją. Wielozmysłowa nauka jest bardzo pomocna.

 

  • Regularne ćwiczenia, pozwalanie dziecku podejmować pierwsze kroki i cierpliwość mogą skutecznie zwiększyć rozumienie i samą chęć nauki czytania tekstów. 

 

  • Fiszki są proste, tanie i skuteczne, a do tego samodzielnie możesz je wykonać ze swoim dzieckiem. Niezależnie od tego, czy będą stosowane do nauki alfabetu, czy bardziej zaawansowanych słówek, fiszki są jednym z łatwiejszych sposobów uczenia się na pamięć. Możesz nawet przygotować karty, które uczniowie mogą uzupełnić z ilustracją słowa.

 

  • Korzystaj z czytanek dla dzieci z opisanymi obrazkami. Jest ogromny wybór na rynku materiałów do czytania. Nauka oparta o obrazki z nazwą przedmiotu lub kształtu jest i przyjemniejsza i efektywniejsza.

 

  • Ucz słownictwa. Jeśli rodzice uczą dziecko różnorodnych słów, zrozumienie tekstu i przyswojenie jego czytania będzie ułatwione. Czytanie kilka razy tego samego tekstu pomaga nowym słowom „przykleić się” i przenieść z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej z powodu powtarzającej się ekspozycji.

 

  • Zapewnij wsparcie akustyczne. Czytanie na głos pobudza dwa zmysły, zapamiętywanie słów wymawianych na głos ułatwia proces nauki czytania. Poprawia to umiejętności dekodowania, co z kolei pozytywnie wpływa na płynność czytania i rozumienie.

 

  • Używaj linijki. Fizyczne przesuwanie linijki w dół strony podczas czytania zapobiega gubienia tekstu. Ułatwia to proces nauki czytania i sprawia, że czynność ta jest znacznie przyjemniejsza niż w przypadku ciągłego gubienia tekstu i czytania 5 razy tego samego.

 

  • Stwórz ścianę słów, na której często możesz je zmieniać. Przyklejone kolorowe karteczki ze słowami mogą być skuteczną metodą nauki czytania. Zachęcaj swoje dziecko, by danego dnia użyło jak najwięcej słów z tablicy, co tworzy wciągające narzędzie ułatwiające dzieciom czytanie. 

 

Nauka czytania wcale nie musi być trudnym i żmudnym procesem. Zaangażowanie w nią trochę czasu i kreatywności, oraz wykorzystanie materiałów dydaktycznych przeznaczonych do skutecznej nauki czytania, sprawiają, że nauka będzie przyjemną aktywnością z elementami zabawy. Uczenie czytania z Arson stwarza możliwości szybkiej i efektywnej nauki dla wszystkich dzieci.

Więcej artykułów dla Ciebie

Lifting falami RF — rewolucyjna metoda odmładzania skóry

W erze, gdzie estetyka równie mocno współistnieje z troską o zdrowie, nowoczesne podejścia do pielęgnacji ciała zdobywają coraz większą popularność. …

Przygotuj swoje ciało do wiosennej odsłony: Korzyści depilacji laserowej

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, co oznacza, że czas przygotować swoje ciało na cieplejsze dni i letnie stylizacje. Jednym z …

Suplementacja dla witalności: Jak zadbać o energiczny start w życie dla Twojego szczeniaka?

Szczeniaki są pełne energii i ciekawości, a odpowiednia suplementacja może pomóc im w budowaniu solidnych podstaw dla zdrowego i aktywnego …

Miłość wisi w powietrzu: Jak stworzyć wyjątkowe walentynkowe dekoracje z balonów?

Czy szukasz pomysłów na wyjątkową dekorację na Walentynki? Balony to idealne rozwiązanie! Nie tylko dodają uroku każdej uroczystości, ale także …

Nowoczesne kuchnie dla małych przestrzeni: Pomysły na optymalizację układu i designu

Kuchnia jest sercem każdego domu, bez względu na jej rozmiar. Nawet w niewielkiej przestrzeni można stworzyć funkcjonalne i stylowe miejsce, …

Wyprawka dla noworodka – czego będziesz potrzebować?

Przygotowanie do narodzin dziecka to wyjątkowy okres, pełen emocji i oczekiwania. Jednym z kluczowych zadań przyszłych rodziców jest kompleksowe skompletowanie …

shares