Przedtreningówki – jakie jest ich działanie?

Chodzenie na siłownię jest wystarczająco wymagające, a przetrwanie intensywnego treningu to kolejne wyzwanie. Jak zatem poradzić sobie ze zmęczeniem, brakiem sił przed kolejną sesją treningowa? A co, jeśli powiemy Ci, ze jedna miarka przedtreningówki pomaga powstrzymać spadek poziomu energii, a nawet go podnosi? Wprowadź suplementy przed treningiem, które pomogą ci jak najlepiej wykorzystać twój czas na siłowni. Suplementy przedtreningowe mogą być sekretnym produktem na maksymalizację twoich treningów.

Przedtreningówki co to?

Przedtreningówka to suplement ergogeniczny – zwiększający wydajność, który najczęściej występuje w postaci proszku. Zwykle zawiera mieszankę składników, w tym kofeinę, aminokwasy i witaminy – które w połączeniu mogą zmaksymalizować zarówno wydajność tlenową (wytrzymałość), jak i beztlenową (siła, moc). Przedtreningówka swoim działaniem opóźnia początek zmęczenia. Oznacza to, że możesz trenować dłużej i intensywniej. Dzięki temu możesz stać się silniejszy, szybszy i zwiększyć masę mięśniową, jeśli regularnie będziesz zażywał przedtreningówki. Powinny być one spożywane około 30 minut przed treningiem, by skąłdniki mogły zacząć działać akurat w czasie trenignu.

Przedtreningówki jak działają?

Czasem trudno zebrać siły na myśl o intensywnym treningu, który mamy wykonać. Suplementy przed treningiem mogą być impulsem, którego potrzebujesz. Przedtreningówka to gwarancja zwiększonej siły, wytrzymałości, skupienia i przepływ krwi oraz opóźnienia zmęczenia mięśni podczas intensywnego treningu. Na przykład składniki takie jak L-arginina i L-cytrulina mogą pomóc organizmowi w wytwarzaniu tlenku azotu. Tlenek azotu pomaga zwiększyć krążenie, a dodatkowy przepływ krwi do mózgu i mięśni pomaga w lepszym natlenieniu mięśni, jasnym myśleniu i osiąganiu lepszych wyników podczas ćwiczeń. Inne popularne składniki, takie jak kofeina i kreatyna, są odpowiedzialne za zastrzyk energii i siły, których potrzebujesz, aby przejść przez wymagający trening. Co więcej, badania pokazują, że kreatyna może przyspieszyć regenerację po treningu i poprawić ogólną masę mięśniową. Jednak należy uważać na ilość spożywanej przedtreningówki. Podczas gdy pewna ilość kofeiny może pomóc zachować czujność i aktywność podczas treningu, jej zbyt duża ilość może powodować drżenie, niepokój oraz zwiększone tętno i ciśnienie krwi, a wszystko to może w rzeczywistości obniżyć wydajność. 

Zalety przedtreningówki

Na początek podkreślmy praktyczność przedtreningówki. Wiele przedtreningówek zawiera kofeinę, beta-alaninę, kreatynę, cytrulinę, taurynę, tyrozynę i witaminy z grupy B — to tylko podstawowe składniki. Wyobraź sobie, że musisz przyjmować ponad 7 różnych suplementów, biorąc pod uwagę prawidłową dawkę i czas każdego z nich. W przypadku przedtreningówki bierzesz tylko jeden produkt. Po co więc brać przedtreningówkę?

Przedtreningówka sprawia, że ​​jesteś silniejszy na dłużej – Zazwyczaj podczas wykonywania ćwiczeń oporowych nie będziesz w stanie dźwigać tak ciężko lub wykonać tylu powtórzeń w ostatniej serii, jak w pierwszej. Przedtreningówka może pomóc opóźnić zmęczenie mięśni, umożliwiając wykonanie większej liczby powtórzeń, zanim mięśnie się poddadzą. 

Przedtreningowe suplementy zwiększają moc — intensywna nagła aktywność, taka jak sprint, wymagają mocy — ilości pracy wykonanej w określonym czasie. Przedtreningówka zwiększa dystans pokonywany w ciągu 25 sekund sprintu z maksymalnym wysiłkiem. Innymi słowy, nowy rekord życiowy na 100 m sprintu można osiągnąć z pomocą przedtreningówki.

Poprawia również wytrzymałość — przedtreningówka wpływa na opóźnienie zmęczenia, dzięki czemu uprawiając sporty wytrzymałościowe, możesz je wykonywać szybciej, intensywniej i dłużej.

Wpływa na psychikę — oprócz efektów fizycznych, przedtreningówka wzmacnia procesy poznawcze, takie jak czujność, skupienie, czas reakcji, postrzeganie energii i pozytywne wibracje. Jeśli regularnie ćwiczysz, wiesz, że połowa sukcesu pochodzi z mentalności — jeśli twoja głowa jest we właściwym miejscu, twoje ciało podąży za nią.

Przedtreningówka poprawia skład ciała — długotrwałe spożywanie przedtreningówki w połączeniu z treningiem oporowym doprowadza do większego przyrostu beztłuszczowej masy mięśniowej.

Kofeina jako przedtreningówka

Kofeina jest kluczowym składnikiem większości proszków przedtreningowych i odpowiada za kilka efektów ergogenicznych – poprawiających wydajność. Może poprawić wyniki wytrzymałościowe, zwiększyć czujność w sportach opartych na umiejętnościach i dokładności (takich jak golf). Co najważniejsze, kofeina powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co oznacza, że ​​do pracujących mięśni można dostarczyć więcej krwi i tlenu. Kofeina odgrywa również rolę w skurczu mięśni i funkcji poznawczych, co przyczynia się do psychicznych efektów przedtreningowych.

Inne suplementy przedtreningowe

  • Beta-Alanina
  • L-cytrulina
  • Kreatyna
  • Glutamina
  • BCAA

 

Kiedy brać przedtreningówkę?

Przedtreningówkę najlepiej spożyć 30-60 minut przed rozpoczęciem sesji treningowej. Dzieje się tak, ponieważ kofeina (zazwyczaj jeden z głównych składników aktywnych) potrzebuje około 30 minut, aby osiągnąć szczytowy poziom we krwi. Niektóre inne składniki – takie jak kreatyna i beta-alanina – są najskuteczniejsze, gdy mają czas na odbudowanie mięśni. Z tego powodu najwięcej korzyści uzyskasz z przedtreningówki, jeśli będziesz ją regularnie przyjmować przez dłuższy czas. W ten sposób możesz uzyskać dobre zapasy tych składników w swoich mięśniach.

Skutki uboczne przedtreningówki

Nie ma udokumentowanych skutków ubocznych typowych suplementów przedtreningowych, pod warunkiem że przestrzegasz zalecanej dawki. Często jednak nie podaje się rzeczywistej ilości poszczególnych składników. Na przykład możesz wybrać przedtreningówkę, która zawiera dużą ilość kofeiny, więc rozsądnie byłoby nie spożywać w tym samym czasie innych źródeł kofeiny (herbata, kawa, napoje energetyczne). Może to spowodować skutki uboczne w postaci kołatania serca, nudności i bólów głowy. Miej oko na to, jak wpływa na Ciebie przedtreningówka. 

 

Suplementy przedtreningowe mogą zapewnić Ci przewagę nad intensywnym planem treningowym. Ich wydajność obejmuje szybkość, wytrzymałość i siłę, przyrosty mięśni, szybszą regenerację i moc mózgu. Wypróbuj najlepsze przedtreningówki od Suppleme.

 

Więcej artykułów dla Ciebie

Montaż tarasu z desek kompozytowych

Deski kompozytowe to zrównoważona, bezpieczna i ekonomiczna alternatywa dla naturalnego drewna. Jest to sztuczny produkt złożony z przetworzonych termoplastów i włókien …

Jak działa łożysko?

Łożysko jest elementem układu, który pomaga zmniejszyć tarcie między dwoma częściami. Robi to poprzez oddzielenie dwóch obiektów i zapewnienie im gładkiej …

Okna aluminiowe — wady i zalety

Ramy okienne wykonane z aluminium stają coraz bardziej popularne. Jest ku temu kilka powodów: są wytrzymałe, lekkie i łatwe w …

Jak czyścić toaletę?

Czyszczenie toalety nie należy do najprzyjemniejszych zadań, jednak każdy chce, aby jego toaleta była na tyle higieniczna i czysta, aby przyjemnie …

Jaki plecak podróżny wybrać?

Nasz poradnik jak wybrać plecak, pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru dla Twoich potrzeb zapewniając komfort i niezawodność Niezależnie od tego, …

Jak utrzymać czysty dom, w którym mieszka pies?

Jeśli dzielisz dom z włochatym przyjacielem, badania pokazują, że jesteś szczęśliwszy i zdrowszy. Zwierzęta przynoszą wiele pozytywnych aspektów do życia …

shares