Przegląd klimatyzacji przed sezonem

Gdy przychodzi lato i temperatura wzrasta, nie daj się zaskoczyć gorącym upałom w domu. Ostatnią rzeczą, jaką chcesz, jest stwierdzenie w upalny dzień, że klimatyzacja nie działa. Ale może się tak zdarzyć, jeśli nie wykonasz corocznej konserwacji i sprawdzenia całego systemu. Wiosna jest idealnym czasem na odpowiednio wczesne przygotowanie się. Klimatyzator był bezczynny podczas mroźnych zimowych miesięcy, zbierając liście i inne zanieczyszczenia. Wymiana filtrów, czyszczenie skraplacza i wykonanie kilku drobnych kontroli sprawią, że klimatyzator będzie gotowy do pracy i wydajnego chłodzenia tego lata.

Oto jak w 6 prostych krokach przygotować klimatyzacja na lato

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Przed przystąpieniem do pracy z klimatyzatorem należy wyłączyć zasilanie skraplacza na panelu serwisowym. Skraplacz ma również zwykle skrzynkę odłączania wodoodporną, umieszczoną w pobliżu urządzenia. Zawiera dźwignię, bezpieczniki lub wyłącznik do wyłączania skraplacza. Pamiętaj, aby to również wyłączyć.

Wyczyść lub wymień filtry

Wyczyść filtry klimatyzatora, gdy zaczynają wyglądać na zatkane kurzem. Brak wymiany filtrów ogranicza przepływ powietrza i zmniejsza wydajność klimatyzatora. Do tego brudne filtry przepuszczają kurz do domu.

Wyczyść wężownice skraplacza klimatyzatora

Oczyść wężownice skraplacza i wentylator klimatyzatora z zanieczyszczeń. Skraplacz centralnego klimatyzatora, zwykle umieszczony na zewnątrz. Jest to duży wentylator w metalowej skrzynce z bokami przypominającymi kratki. Jeśli skraplacz był przykryty zimą, odsłoń go. Jeśli nie był przykryty, prawdopodobnie będziesz musiał usunąć wszelkie liście, brud czy inne zanieczyszczenia. Sprawdź, czy zanieczyszczenia nie zatkały cewek. Jeśli tak, wężownice te muszą zostać wyczyszczone, aby skraplacz działał z najwyższą wydajnością.

Usuń wszelkie zanieczyszczenia

Usuń wszystkie liście i zanieczyszczenia z podstawy skraplacza. Jeśli klimatyzator ma odpływ, upewnij się, że jest czysty. Oczyść łopatki wentylatora dmuchawy za pomocą odkurzacza lub szmatki. Usuń nadmiar wody wewnątrz urządzenia. Gdy wszystko zostanie oczyszczone, ponownie zmontuj skraplacz.

Sprawdź przewody klimatyzatora

Rury lub przewody chłodnicze biegną od parownika klimatyzatora na urządzeniu uzdatniającym powietrze do skraplacza na zewnątrz. Przewody te są zwykle pokryte piankową izolacją przewodu. Sprawdź, czy istnieją obszary, w których izolacja jest postrzępiona lub jej brakuje. Jeśli tak, wymień na nowe rękawy izolacyjne z pianki lub owiń przewody spiralnie taśmą izolacyjną.

Przetestuj urządzenie

Przetestuj nowo wyczyszczony klimatyzator po dokładnym wyschnięciu. Włącz ponownie zasilanie skraplacza, wykonując następujące czynności:

  • Wyłącz termostat w domu.
  • Włącz zasilanie zarówno w skrzynce rozłączającej, jak i na panelu głównym.
  • Przełącz termostat na ostygnięcie.

Naprawy centralnego układu chłodniczego klimatyzatora nie powinny być wykonywane samodzielnie. Powinny być obsługiwane przez profesjonalnego serwisanta od klimatyzacji. Możesz jednak samodzielnie wykonać pewne czynności związane z czyszczeniem i konserwacją, aby zapewnić wydajną pracę i ograniczyć do minimum zapotrzebowanie na fachowców serwisowych.

Planowanie przeglądu klimatyzatora

Przegląd klimatyzacji jest łatwy do zaplanowania. Wszystko, co musisz zrobić, to skontaktować się ze specjalistą od klimatyzacji w pobliżu, aby przeprowadzić podstawową konserwację klimatyzatora. Jak wspomniano wcześniej, najlepszą porą na to jest wiosna lub wczesne lato, zanim włączysz swój klimatyzator. Jeśli zadzwonisz odpowiednio wcześnie, lokalny wykonawca będzie mógł przyjść w dogodnym dla Ciebie momencie, aby upewnić się, że Twoje urządzenie działa prawidłowo. Zlecenie naprawy awaryjnej klimatyzacji kosztuje znacznie więcej niż usługa przeglądu.

Powody, dla których warto zaplanować przegląd klimatyzacji

Istnieją dwa główne powody, dla których warto zaplanować coroczną konserwację klimatyzatora u lokalnego fachowca: oszczędność pieniędzy i oszczędność pieniędzy (nie, to nie jest literówka). Na początek znacznie zwiększasz szanse, że profesjonalista wykryje drobne problemy, zanim staną się poważnymi. Naprawa niewielkiego wycieku czynnika chłodniczego nie powinna kosztować dużo więcej niż sam przegląd. Jednak zakup nowej sprężarki, kosztuje znacznie więcej. Drugim powodem, w jaki coroczna kontrola pozwala zaoszczędzić pieniądze, jest upewnienie się, że jednostka klimatyzacyjna pracuje z optymalną wydajnością. Gdy klimatyzacja działa dobrze, zużywa mniej energii do chłodzenia domu, a mniejsze zużycie energii oznacza większe oszczędności na miesięcznych rachunkach za media.

Umów się na coroczny przegląd klimatyzacji

Twój system klimatyzacji powinien być konserwowany co najmniej raz w roku. Kiedy po zimie po raz pierwszy włączasz klimatyzację, jest to świetny moment, aby to zrobić. Doświadczony technik przeprowadzi dokładną regulację, dzięki której system będzie w pełni przygotowany na nadejście gorących temperatur.

Więcej artykułów dla Ciebie

Montaż tarasu z desek kompozytowych

Deski kompozytowe to zrównoważona, bezpieczna i ekonomiczna alternatywa dla naturalnego drewna. Jest to sztuczny produkt złożony z przetworzonych termoplastów i włókien …

Jak działa łożysko?

Łożysko jest elementem układu, który pomaga zmniejszyć tarcie między dwoma częściami. Robi to poprzez oddzielenie dwóch obiektów i zapewnienie im gładkiej …

Okna aluminiowe — wady i zalety

Ramy okienne wykonane z aluminium stają coraz bardziej popularne. Jest ku temu kilka powodów: są wytrzymałe, lekkie i łatwe w …

Jak czyścić toaletę?

Czyszczenie toalety nie należy do najprzyjemniejszych zadań, jednak każdy chce, aby jego toaleta była na tyle higieniczna i czysta, aby przyjemnie …

Jaki plecak podróżny wybrać?

Nasz poradnik jak wybrać plecak, pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru dla Twoich potrzeb zapewniając komfort i niezawodność Niezależnie od tego, …

Jak utrzymać czysty dom, w którym mieszka pies?

Jeśli dzielisz dom z włochatym przyjacielem, badania pokazują, że jesteś szczęśliwszy i zdrowszy. Zwierzęta przynoszą wiele pozytywnych aspektów do życia …

shares