Rekuperator a wentylator

Nie od dziś wiadomo, że poprawnie wykonana instalacja systemu rekuperacji to ogromne korzyści dla gospodarstwa domowego. Nie tylko przekłada się na to na znaczne zwiększenie komfortu i jakości życia w danym budynku, lecz również pozwala przynieść naprawdę zauważalne oszczędności na ogrzewaniu. Jak się jednak okazuje, pomimo tych niezaprzeczalnych zalet, nadal na rynku dominują różnego rodzaju mity, które mówią o nieefektownym działaniu rekuperacji, a także związanych z nią problemów. W ogromnej większości efektem tych niepochlebnych opinii jest oczywiście źle zaprojektowana instalacja lub też najczęściej nieprawidłowy dobór wchodzących w skład elementów. Szczególnie mocno tyczy się to wentylatorów.

Czym jest rekuperacja?

Zastanawianie się nad tym, jaką rolę w rekuperacji odgrywają wentylatory, warto rozpocząć od tego, czym tak właściwie jest rekuperacja. Znajomość tego systemu sprawi, że łatwiej będzie zrozumieć wszystkie niuanse jego działania.

Każdy doskonale wie, że mieszkanie musi być wyposażone w odpowiednią wentylację. Często stosowana jest także klimatyzacja, aby oprócz dostarczania świeżego powietrza, można je było również po drodze chłodzić. Rekuperacja to natomiast system, który oprócz tego, że dostarcza do pomieszczenia świeże powietrze, to dodatkowo je jeszcze ogrzewa poprzez odzyskiwanie ciepła z usuwanego z pomieszczenia ogrzanego już powietrza. Jak to działa? Wentylacja mechaniczna sprawia, że świeże powietrze z zewnątrz zasysane jest do budynku, gdzie trafia do wymiennika ciepła rekuperatora. To właśnie tu jest ono podgrzewane przy pomocy ciepła, które zawarte jest w specjalnych kanalikach, które z kolei ogrzane zostały powietrzem usuwanym z pomieszczenia. Oznacza to, że powietrze cały czas jest wymieniane na nowe i świeże, lecz jednocześnie znacznie oszczędza się na rachunkach za ogrzewanie. Jak się szacuje, przy zastosowaniu jeszcze dodatkowej pompy ciepła, rachunki mogą zostać zmniejszone nawet o 50%.

Dlaczego wentylator jest tak ważny w rekuperatorze?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jak powinno się wybierać wentylator do rekuperatora, najpierw warto sobie zadać inne pytanie, czyli – z jakiego powodu ten element jest tu tak ważny?

Widząc powyższy opis działania rekuperatora, zauważyć można, że bierze w nim udział wentylacja mechaniczna. Tak jak każdy powinien wiedzieć, działa ona poprzez dostarczanie do kanałów wentylacji, powietrza mechanicznie wtłoczonego przez wentylatory. Bez nich cały system byłby zwyczajnie bezużyteczny. Mało tego, to właśnie od konkretnych wentylatorów zależy to, jak wydajny i efektywny będzie to system. Nic więc dziwnego, że podczas wybierania konkretnych rozwiązań, zawsze zawraca się uwagę na to, jak wygląda kwestia zastosowanych w rekuperatorze wentylatorów.

Jak wybrać wentylator do rekuperatora?

Jeśli chce się wybrać odpowiedni wentylator do rekuperatora, przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na ich dwa parametry, a mianowicie na sposób zasilania, a także na ich wydajność. Jednak, jak to wszystko prezentuje się w szczegółach?

Jeśli chodzi o zasilanie wentylatorów, to w tym wypadku do wyboru są dwa rozwiązania, czyli poprzez prąd przemienny i stały. Zastosowanie wentylatora na prąd stały powszechnie uważane jest za rozwiązanie bardzo energooszczędne, ponieważ taka wersja charakteryzuje się znacznie wyższą sprawnością niż model zasilany prądem przemiennym. Według różnych szacunków różnica może wynosić nawet około 30%. Wadą oczywiście jest w tym wypadku wysoka cena zakupu. Jeśli chce się nieco oszczędzić na zakupie wentylatorów, poleca się wybranie modelu na prąd przemienny. W tym wypadku jednak, jak można się łatwo domyślić, tracić się będzie na rachunkach za prąd, które będą wyższe.

Kolejną bardzo ważną cechą takiego wentylatora jest jego wydajność. Wydajność, czyli ilość powietrza, którą dany wentylator może wtłoczyć do systemu, powinna być ściśle dopasowana do tego, do jakiego strumienia powietrza dostosowana jest dana instalacja. Jeśli wybierze się wentylator za słaby, efektywność działania systemu będzie na niskim poziomie. Z drugiej strony, jeśli wybierze się za mocny model, może dojść do uszkodzenia instalacji, lub też w najlepszym wypadku przepłacenia za wentylator, którego możliwości się nie wykorzysta.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym kupklimatyzator.pl, w którym można znaleźć dobrej jakości klimatyzatory, wentylatory, a także rekuperatory w atrakcyjnych cenach! Dlatego też, wszystkich zainteresowanych oferowanym przez nas sprzętem, zachęcamy do zapoznania się z asortymentem naszego sklepu internetowego. Z pewnością zrealizuje się u nas wszelkie zaplanowane zakupy. Serdecznie zapraszamy, jednocześnie licząc, że wiele osób przekona się również do innych produktów ze sklepu kupklimatyzator.pl, tym samym dołączając do grona zadowolonych Klientów.

Więcej artykułów dla Ciebie

Przygotuj swoje ciało do wiosennej odsłony: Korzyści depilacji laserowej

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, co oznacza, że czas przygotować swoje ciało na cieplejsze dni i letnie stylizacje. Jednym z …

Suplementacja dla witalności: Jak zadbać o energiczny start w życie dla Twojego szczeniaka?

Szczeniaki są pełne energii i ciekawości, a odpowiednia suplementacja może pomóc im w budowaniu solidnych podstaw dla zdrowego i aktywnego …

Miłość wisi w powietrzu: Jak stworzyć wyjątkowe walentynkowe dekoracje z balonów?

Czy szukasz pomysłów na wyjątkową dekorację na Walentynki? Balony to idealne rozwiązanie! Nie tylko dodają uroku każdej uroczystości, ale także …

Nowoczesne kuchnie dla małych przestrzeni: Pomysły na optymalizację układu i designu

Kuchnia jest sercem każdego domu, bez względu na jej rozmiar. Nawet w niewielkiej przestrzeni można stworzyć funkcjonalne i stylowe miejsce, …

Wyprawka dla noworodka – czego będziesz potrzebować?

Przygotowanie do narodzin dziecka to wyjątkowy okres, pełen emocji i oczekiwania. Jednym z kluczowych zadań przyszłych rodziców jest kompleksowe skompletowanie …

Kamienie szlachetne w biżuterii

Biżuteria od wieków pełniła istotną rolę nie tylko jako ozdoba, lecz także jako nośnik wartości kulturowych, społecznych i osobistych. Kamienie …

shares