Telefony i akcesoria dla niewidomych- jaki sprzęt wybrać?

Osoby niewidome, tak samo jak reszta społeczeństwa, w tym osoby w pełni zdrowie i sprawne, chcą korzystać z możliwości jakie daje dzisiejszy świat. Bardzo często są otwarte na nowinki technologiczne i wszelką elektronikę, ponieważ daje im to nowe możliwości pracy, nauki oraz rehabilitacji.

Telefon dla osoby niewidomej

Telefony dla osób z niepełnosprawnością wzroku muszą spełniać określone funkcje, aby były dla nich pożyteczne. Telefon dla niedowidzących na pewno powinien być prosty w wyglądzie i obsłudze, posiadać w miarę możliwości duży wyświetlacz oraz proste, nieskomplikowane i dobrze widoczne klawisze.
Z kolei osoby niewidome z powodzeniem mogą korzystać z nowoczesnych rozwiązań, do jakich należą chociażby smartfony. O ile tylko telefon posiada funkcje udźwiękawiające, a większość dzisiejszych smartfonów je ma, będzie to urządzenie bezproblemowe w obsłudze także dla osoby niewidomej.

Oprogramowanie udźwiękawiające w telefonach dla niewidomych

Oprogramowanie udźwiękawiające sprawia, że wszystko, co dzieje się w telefonie może zostać wypowiedziane przez lektora na głos. Otrzymywane wiadomości tekstowe, SMS czy e-maile, przychodzące połączenia, komunikaty pojawiające się z posiadanych aplikacji – w razie potrzeby, telefon wszystko odczyta na głos.

Akcesoria dla niedowidzących dostępne na rynku- co wybrać?

Wszelkie gadżety dla osób ze słabym wzrokiem powinny być w miarę możliwości proste w budowie oraz obsłudze. Mnogość drobnych guziczków lub klawiszy sprawia trudności w wykonaniu pożądanej operacji i nierzadko prowadzi do sytuacji nerwowych lub nawet frustracji. Wiele urządzeń dedykowanych osobom z dysfunkcją wzroku posiada funkcje dźwiękowe, czyli sprzęt ten będzie po prostu mówił to, co osoba ze zdrowym wzrokiem by zobaczyła. I tak, dla przykładu, można dostać mówiące zegarki, wagi kuchenne oraz wagi łazienkowe. Także ciśnieniomierze i termometry. Są to urządzenia bardzo przydatne w codziennym życiu. Zapewniają większą samodzielność i niezależność.

Nauka i rozrywka dla osób niewidomych

Oczywiście w ofercie znajdzie się także coś dla rozrywki. Specjalne czytaki i inne urządzenia lektorskie, za pomocą których można odsłuchiwać audiobooki, czyli książki mówione. Do czytania książek na papierze przydatne okazują się lupy, których wybór jest naprawdę bardzo szeroki. Można wybrać wielkość powiększenia idealnie dostosowaną do swoich potrzeb. Niektóre lupy, te droższe i bardziej skomplikowane, bo elektroniczne, posiadają także funkcję zastosowania kontrastu. A większe urządzenia lektorskie mogą zarówno powiększyć czcionkę, pokazać tekst z użytym kontrastem, jak i odczytać na głos. Urządzenia takie można spotkać niekiedy w instytucjach publicznych, na przykład urzędach.

Gry planszowe dla niewidomych i słabowidzących

Istnieje także oferta specjalnych gier planszowych oraz karcianych, które zaprojektowano w sposób umożliwiających korzystanie z nich przez zarówno osoby zupełnie niewidome jak i słabowidzące.

Rozwiązania pozwalające czytać osobom niedowidzącym

Stosowanie kontrastów oraz powiększonego druku to ukłon w stronę osób z gorszym wzrokiem. Z kolei obecność wypukłości to rozwiązanie umożliwiające korzystanie z danego sprzętu także osobom niewidomym.

W sklepie internetowym lunaoptic.pl znajdziesz profesjonalny sprzęt i akcesoria dla osób niewidomych i niedowidzących,

Więcej artykułów dla Ciebie

W czym najlepiej gotować zdrowo? Bierzemy na tapetę garnki

Mnóstwo osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że garnki, w których na co dzień przygotowywane są posiłki, mają ogromny wpływ …

Krótkie spodenki – odzież ochronna na lato

Praca fizyczna w lecie nie musi oznaczać pocenia się w ciepłych ubraniach – kurtkach, długich spodniach i ciężkich kaskach. Niektóre …

Oświetlenie zewnętrzne ogrodu i tarasu

Dom dla każdego z nas pełni bardzo ważną funkcję, to w nim czujemy się bezpiecznie i wygodnie. Jednak letnią porą …

Jaki rower do treningów?

Początkujących adeptów kolarstwa sport ten często wciąga tak mocno, że wkrótce decydują się na zakup lepszego sprzętu i regularne treningi. …

Kosmetyki wegańskie – czym są i jak je znaleźć?

Nie da się zaprzeczyć, że świat szybko się zmienia, w tym także trendy dotyczące kosmetyków. Obecnie coraz większą popularnością cieszą …

Wentylacja mechaniczna – centrale wentylacyjne

Dobra jakość powietrza jest podstawową rzeczą, o jaką należy zadbać w każdym domostwie. Nikt nie chciałby przecież wdychać zanieczyszczeń, ponieważ …

shares