Wszystko o balustradach i poręczach

Poręcze, barierki i balustrady stanowią zabezpieczenie przed ewentualnymi wypadkami, które mogą zdarzyć się każdemu. Nie bez znaczenia jest to, gdzie powinny być zamontowane i na jakich wysokościach. Informacje odnośnie montowania poręczy, balustrad i barierek są ściśle określone w rozporządzeniach Ministra Infrastruktury. Określają one jakie warunki techniczne muszą być spełnione jeśli chodzi o budynki i ich położenie, a także o ich zaprojektowanie, aby w przyszłości uniknąć ewentualnych wypadków podczas użytkowania.

Przepisy BHP na temat balustrad i poręczy przy schodach

Przepisy BHP mówią wyraźnie, że schody wewnętrzne i zewnętrzne muszą być zaopatrzone w balustrady, albo w inne zabezpieczenia od otwartej przestrzeni, jeśli służą do pokonania wysokości, która przekracza pół metra. Podobnie w budynkach użyteczności publicznej schody muszą mieć balustrady i poręcze przyścienne, tak aby umożliwiać lewo i prawostronne użytkowanie. Konstrukcje balustrad przy schodach, balkonach muszą mieć taką konstrukcję, aby bez problemu przenosiły siły poziome i miały odpowiednią wysokość, wypełnienie płaszczyzn pionowych. Zapewniają one ochronę przed wypadnięciem osób.

Jaka powinna być wysokość barierki i wysokość balustrady na schodach?

Jeśli chodzi o przepisy BHP odnośnie wysokości barierek i balustrad to przepisy BHP mówią, że w przypadku budynków jednorodzinnych i mieszkań wielopoziomowych minimalna wysokość balustrady wynosi 0,9 metra. Natomiast w przypadku budynków wielorodzinnych, budynków oświaty i wychowania, a także w zakładach opieki zdrowotnej czy też zamieszkania zbiorowego minimalna wysokość barierki to 1,1 metra. Podobnie jest w przypadku innych budynków. Jeśli chodzi o budynki, w których jest przedszkole, żłobek, albo gdzie zdarza się, że przebywa dużo dzieci bez nadzoru, balustrady powinny mieć zabezpieczenia, które uniemożliwią zsuwanie się po poręczy, albo wspinanie się na nie.

W przypadku pochylni, z których korzystać będą niepełnosprawni, poręcze muszą być dwustronne.W budynkach takich jak hale sportowe, kina, teatry, czy inne budynki użyteczności publicznej, barierki i balustrady muszą być tak umieszczone, żeby zapewniały bezpieczeństwo ludziom i ułatwiały drogę ucieczki w przypadku paniki zbiorowej. W takich przypadkach przepisy BHP dopuszczają obniżenie pionowej części balustrady na wysokość 0,7 m.

Wszystko o balustradach zewnętrznych i wewnętrznych

Balustrady służą odgrodzeniu albo zagrodzeniu różnych elementów. Składają się one z wypełnienia i pochwytu. Balustrady mogą być wykonane z aluminium, z drewna, szkła, stali nierdzewnej i żeliwa. Spełniają one funkcje nie tylko użytkową. Dobrze zaprojektowane, z ciekawym kształtem są ważnym elementem dekoracyjnym każdego domu.

Wybierając balustrady, pamiętać należy przede wszystkim o tym, że muszą one zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i gościom. Prawo budowlane dość ściśle reguluje warunki techniczne, które trzeba spełnić, aby te elementy techniczne były bezpieczne. Jeśli chodzi o wysokość poręcza, barierki, balustrady zewnętrznej przepisy bhp dotyczą przede wszystkim ich wysokości, parametrów sztywności, a w przypadku balustrad ażurowych wielkości prześwitów.Przepisy BHP odnośnie balustrad mówią przede wszystkim, że nie powinny mieć one ostrych zakończeń, a konstrukcja musi zapewnić przeniesienie sił poziomych. Natomiast jeśli chodzi o wysokość płaszczyzn i ich wypełnianie to muszą one zapewnić ochronę przed wypadnięciem osób. Powinny mieć również odpowiednie wymiary, podobnie jak w przypadku poręczy.

Balustrady zewnętrzne- jakie są rodzaje?

Porządnie zrobione balustrady zewnętrzne podnoszą walory estetyczne każdego domu lub mieszkania. Mogą być wykonane również z różnych materiałów.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które cieszy się coraz większą popularnością, są szklane balustrady ze szkła hartowanego. Wspaniale prezentują się zwłaszcza na większych powierzchniach, ale z powodzeniem montuje się je na balkonach mniejszych mieszkań.

Do produkcji tych balustrad wykorzystuje się szkło hartowane, które jest odporne na temperatury i na uszkodzenia mechaniczne. Barierki wypełnia folia PVB, dzięki której szkło nie może odprysnąć. Wnętrze balustrady zabezpieczone jest także szkłem, które chroni przed deszczem i wiatrem, jest też bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Balustrada szklana sprawia, że mieszkanie wydaje się znacznie większe.

Popularnym rozwiązaniem są również kute balustrady z żeliwa. Materiał ten jest bardzo trwały. Barierki zabezpieczone są specjalnym środkiem, tak aby nie zardzewiały. Wykonuje się je przeważnie na zamówienie. Świetnie prezentować się będą zwłaszcza w domach dużych, utrzymanych w stylu klasycznym. Balustrady takie doskonale pasują do domów, które są wykończone elementami metalowymi.

Balustrady wykonane z drewna to doskonały dodatek do drewnianych domów. Mogą się łączyć z różnymi metalowymi elementami, mieć rozmaite kolory i kształty. Drewno jednak nie jest wytrzymałym materiałem i trzeba go konserwować co jakiś czas.

Balustrady ze stali nierdzewnej to świetny wybór dla nowoczesnych, minimalistycznych domów Balustrady te charakteryzują się wysoką odpornością na trudne warunki atmosferyczne, niestraszny im deszcz, ani palące słońce. Są odporne również na wszelkiego rodzaju korozje. Stal nierdzewna dobrze znosi duże obciążenia. Nie jest również wymagająca w utrzymaniu jej w czystości. Dobrze jest jednak regularnie konserwować barierkę.

Balustrady zewnętrzne to wizytówka domu i jedna z pierwszych rzeczy, jaka rzuci się w oczy naszym gościom. Dlatego poszukując odpowiedniego zabezpieczenia schodów czy balkonów, oprócz względów bezpieczeństwa, dobrze jest kierować się względami estetycznymi. Balustrady wykonuje się przeważnie na zamówienie, zgodnie z wymiarami i przepisami BHP.  W przypadku domów jednorodzinnych jest bardzo duża dowolność w kwestii wyboru balustrad, natomiast jeśli chodzi o domy łączone, bliźniaki, albo stojące w szeregu, balustrady powinny być wszędzie takie same, a to głównie ze względów estetycznych.

Artykuł opracowany we współpracy easyfence.pl

Więcej artykułów dla Ciebie

Montaż tarasu z desek kompozytowych

Deski kompozytowe to zrównoważona, bezpieczna i ekonomiczna alternatywa dla naturalnego drewna. Jest to sztuczny produkt złożony z przetworzonych termoplastów i włókien …

Jak działa łożysko?

Łożysko jest elementem układu, który pomaga zmniejszyć tarcie między dwoma częściami. Robi to poprzez oddzielenie dwóch obiektów i zapewnienie im gładkiej …

Okna aluminiowe — wady i zalety

Ramy okienne wykonane z aluminium stają coraz bardziej popularne. Jest ku temu kilka powodów: są wytrzymałe, lekkie i łatwe w …

Jak czyścić toaletę?

Czyszczenie toalety nie należy do najprzyjemniejszych zadań, jednak każdy chce, aby jego toaleta była na tyle higieniczna i czysta, aby przyjemnie …

Jaki plecak podróżny wybrać?

Nasz poradnik jak wybrać plecak, pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru dla Twoich potrzeb zapewniając komfort i niezawodność Niezależnie od tego, …

Jak utrzymać czysty dom, w którym mieszka pies?

Jeśli dzielisz dom z włochatym przyjacielem, badania pokazują, że jesteś szczęśliwszy i zdrowszy. Zwierzęta przynoszą wiele pozytywnych aspektów do życia …

shares