Zasady działania pomp ciepła

Pompy ciepła, które można dostosować do praktycznie każdego zastosowania, stają się coraz bardziej popularne w domach. Pompy ciepła posiadają wiele zalet, ale główną z nich jest znaczna oszczędność energii, oraz wykorzystanie naturalnych źródeł do ogrzewania lub chłodzenia domu. Pompy ciepła zapewniają komfort termiczny przy każdej pogodzie, dlatego są doskonałym wyborem do instalacji w domu.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła wyposażone w rewersję mogą zapewnić zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie. Niektóre modele mogą nawet zwiększyć dopływ ciepłej wody użytkowej. Sposób działania pomp ciepła zależy od rodzaju wybranej instalacji.

Pompy ciepła powietrze-powietrze pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego i skraplają je, aż stanie się wystarczająco ciepłe, aby zapewnić komfortową temperaturę w domu. Modele geotermalne wykorzystują energię cieplną zmagazynowaną pod powierzchnią ziemi do ogrzewania domu. Bezkanałowe pompy ciepła dostarczają ciepłe powietrze bezpośrednio do pomieszczeń mieszkalnych poprzez indywidualne centrale wentylacyjne.

Do realizacji pracy pompy ciepła wymagane są następujące elementy: wysokotemperaturowy wymiennik ciepła, niskotemperaturowy wymiennik ciepła oraz nośnik ciepła, który transportuje ciepło ze źródła niskotemperaturowego do wysokotemperaturowego radiatora. Obecnie najpowszechniejsza konstrukcja obejmuje cztery główne elementy: parownik, skraplacz, sprężarkę i zawór rozprężny. Nośnik ciepła nazywany jest czynnikiem chłodniczym.

Parownik

Parownik jest niskotemperaturowym wymiennikiem ciepła, w którym czynnik chłodniczy wchodzi w postaci niskotemperaturowej cieczy, pochłania ciepło ze źródła ciepła poprzez odparowanie pod niskim ciśnieniem i opuszcza jako niskotemperaturową parę.

Kompresor

W sprężarce niskie ciśnienie czynnika chłodniczego o niskiej temperaturze z parownika jest podnoszone do ciśnienia, które jest wystarczająco wysokie, aby odpowiadało żądanej temperaturze skraplania w skraplaczu. Podczas sprężania wzrośnie nie tylko ciśnienie, ale także temperatura czynnika chłodniczego.

Skraplacz

Skraplacz to wysokotemperaturowy wymiennik ciepła, w którym czynnik chłodniczy wchodzi w postaci pary o wysokiej temperaturze, odprowadza ciepło do radiatora poprzez kondensację pod wysokim ciśnieniem i opuszcza jako ciecz o wysokiej temperaturze.

Zawór rozprężny

Po powrocie do parownika ze skraplacza czynnik chłodniczy o wysokiej temperaturze i wysokim ciśnieniu musi zostać zamieniony na ciecz o niskiej temperaturze i niskim ciśnieniu, która wpływa do parownika. Zwykle osiąga się to za pomocą urządzenia dławiącego znanego jako zawór rozprężny. Gdy gorąca ciecz przechodzi przez ten zawór, nie tylko spada jej ciśnienie, ale jednocześnie spada jej temperatura. Wraz ze spadkiem ciśnienia czynnik zaczyna parować w zaworze, a ciepło parowania jest odbierane z samego czynnika, co powoduje spadek jego temperatury i powstanie niskotemperaturowej, niskociśnieniowej mieszanki cieczy i pary.

Właściwa instalacja jest niezbędna do długotrwałego korzystania z nowego systemu pompy ciepła. Ważne jest, aby rozmiar sprzętu odpowiadał indywidualnym potrzebom. Niewymiarowe pompy ciepła nie są w stanie utrzymać pożądanego poziomu komfortu. W Klimat Center przeprowadzamy obliczenia, by dopasować pompy ciepła odpowiednie pod indywidualne zapotrzebowanie. Nasi eksperci przeprowadzają regularne, zaplanowane przeglądy, aby zmaksymalizować wydajność urządzenia. Zaniedbane pompy ciepła zużywają do 25 procent więcej energii niż dobrze utrzymane systemy. Odpowiednia konserwacja ułatwia utrzymanie pompy ciepła w doskonałym stanie i pozwala zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu i chłodzeniu. 

Więcej artykułów dla Ciebie

Dlaczego znajomość języka niemieckiego jest ważna?

Język niemiecki staje się kluczowym językiem w dzisiejszym świecie, zwłaszcza w związku z rozwojem technologii i rosnącą obecnością Niemiec w …

Kominki ścienne do zabudowy – czyli jak urządzić luksusowy i nowoczesny salon?

Planowanie dekoracji salonu może wydawać się zniechęcającym zadaniem, ale w rzeczywistości może być bardzo satysfakcjonujące. Rosnącym trendem są teraz kominki …

Jaki rodzaj biokominka wybrać do domu?

Biokominki to przyjazny dla środowiska i niedrogi sposób na ogrzanie domu, który dodaje również wyjątkowej estetyki. Od modeli wolnostojących, po …

Jak wygląda układanie drewnianego parkietu?

Drewniany parkiet jest bardzo popularnym wyborem wśród osób, które chcą mieć piękne, naturalne i trwałe podłogi w swoim domu. Jednak wiele …

Naczynia termiczne –  dlaczego warto z nich korzystać?

Jeśli chodzi o utrzymanie gorących lub zimnych napojów, inwestycja w dobrej jakości butelkę lub kubek termiczny jest najlepszym rozwiązaniem. Nie …

shares